Bátorságpróba: új könyv daganatos gyermekeknek Bartos Erika rajzaival

A könyv már a nyomdában van... (Fotó: Őrzők Alapítvány, Facebook)A könyv már a nyomdában van... (Fotó: Őrzők Alapítvány, Facebook)
Daganatok.hu 2012. október 31.
Megosztás:

Bátorságpróba címmel jelenik meg nemsokára egy új könyv, a népszerű gyermekkönyv-szerző, Bartos Erika rajzaival. A könyvet a Tűzoltó utcai klinikán működő Őrzők Alapítvány önkéntese, Borszékiné Cserháti Erika írta, orvos és pszichológus szakemberekkel közösen. Erika maga is érintett, hiszen egyik gyermekét már kezelték a klinikán, ezért is lett később az Őrzők Alapítvány önkéntese. A szerzővel a könyv elkészítéséről, a gyermekek kórházban töltött idejéről és az ismeretlentől való félelméről beszélgettünk.

Daganatok.hu: Honnan jött a könyv ötlete?

Borszékiné Cserháti Erika: Sajnos, magam is érintett vagyok a gyermekkori daganatos betegségek kérdésében. Az egyik gyermekemmel ugyanis majdnem egy teljes évet töltöttünk a Tűzoltó utcai Gyermekklinikán. Nála a születése után diagnosztizáltak daganatos betegséget. A klinikán eltöltött idő alatt személyesen tapasztaltam, hogy a gyógykezelés során a gyermekek kiszakadnak a családi és baráti környezetből, teljesen új környezetbe csöppennek, ahol minden idegen és bizonytalan számukra. Mindez a gyermekeknek komoly lelki megterhelést jelent, és érthető módon félnek az ismeretlentől. Ezt feloldandó készült el ez a mesekönyv, melynek címe: A Bátorságpróba.

Ismeretterjesztő könyvről van tehát szó?

Lényegében igen. A fő cél, hogy a gyermekekben sikerüljön valamennyire feloldani az ismeretlentől való félelmet. Az illusztrációk segítségével előre megismerhetnék a kezelések minden apró mozzanatát, úgy ahogy az a valóságban is történik. Ők maguk pedig a mese hősévé válnának. Olyan csodaszer lenne ez, amely feloldaná szorongásaikat, és minden erejüket a betegségük leküzdésére fordíthatnák. A könyvben emiatt valamennyi beavatkozás és kezelési módszer megemlítésre kerül.

Maga a történet négy kis hősről szól, akik bekerülnek a kórházba. Valamennyi típusú daganatos betegséget próbáltuk figyelembe venni. A könyvben egy csontdaganatos, egy agydaganatos, egy idegrendszeri daganatos és egy leukémiás gyermek szerepel. A történet egyaránt felöleli, hogy a beteg gyermekek hogyan kerülnek be a kórházba, milyen képalkotó vizsgálatokra járnak, és milyen beavatkozásokon kell átesniük ahhoz, hogy minél nagyobb eséllyel meg lehessen gyógyítani őket.

A lumbálástól kezdve a csontvelővizsgálatig az összes tipikus vizsgálat szerepel, ahogyan a különféle műtéti beavatkozások, a kemo- és a sugárterápia, illetve a csontvelő-átültetés folyamata is. Mindezt persze mesés formában, egy történetre felfűzve próbáljuk átadni a gyerekeknek.

Ehhez nyilván a megfelelő szakmai háttérre is szükség volt. Milyen segítséget kapott?

A mesekönyv szövegét a klinika orvosai, nővérei, pszichológusai és én írtam. Ezt követően alapítványunk, az Őrzők Alapítvány megkereste a kisgyermekek körében osztatlan sikernek örvendő Bartos Erika írónőt, aki támogatta kezdeményezésünket és önkéntesként vállalta, hogy elkészíti a könyvecske illusztrációit.

Mennyire élethű a könyv?

Bartos Erika több alkalommal is járt a Tűzoltó utcai klinikán, és minden alkalommal fényképezett is. A könyvben minden úgy lett megrajzolva, ahogyan az a valóságban szerepel. A műszerek, kórtermek rajzai egy az egyben azonosak azzal, ahogyan a kórházban kinéznek, így a gyerekek be tudják azonosítani őket. Így lett a könyv igazán hiteles és valóságos.

De mint már mondtam, nagy hangsúlyt helyeztünk arra is, hogy mindez ne legyen túl száraz és emészthetetlen. Benne van a könyvben az is, hogy a gyerekek milyen játékokat játszhatnak a kórházi játszóházban, milyen filmeket nézhetnek meg, milyen könyveket olvashatnak, és szerepel az ambulancián található játszótér is. A csontvelő-transzplantációs osztályon például minden héten eljön a gyerekekhez egy bármixer, aki különféle "koktélokat" csinál a gyerekeknek. Van mesemondó lány is.

A könyv tehát a szülőket is segíteni próbálja.

Pontosan. Megpróbáltuk bemutatni, hogy miként lehet "hasznosabban" eltölteni az időt a kórházban, amikor a szülők bent vannak a gyermekükkel. Annak ellenére, hogy kórházi körülmények közé - gyakran például elkülönítő szobákba - kényszerülnek a gyerekek, mégis van lehetőség arra is, hogy játsszanak, és megpróbáljanak kikapcsolni, elfeledkezni a kezelések kellemetlenségeiről.

Megpróbáltunk a mesekönyvben tippeket adni arra vonatkozóan is, hogy otthon a családdal milyen programokat lehet csinálni, hiszen nagyon fontos, hogy amikor hazamehetnek a kis betegek, otthon a családdal is boldog perceket töltsenek el, amiből sok erőt merítenek. És van külön fejezet, mely az otthon maradt, az anyukájukat hosszú hónapokig "nélkülözni kényszerülő" testvérkéknek szól.

Mikor fog megjelenni a könyv?

A könyv épp a napokban került a nyomdába. Vélhetően néhány héten belül meg is jelenik. Szeretnénk egy könyvbemutatót is, amelyen jelen lehetnek a sajtó képviselői és az érdeklődők. A könyv egyébként nem kerül kereskedelmi forgalomba, ehelyett - a következő tíz évben - térítésmentesen bocsátjuk majd a kisbetegek részére és eljuttatjuk a daganatos gyermekeket kezelő valamennyi onkológiai centrumhoz, szerte az országban.

A könyv nyomtatási költségeihez még támogatókat keresünk. Amennyiben szeretnék támogatni a kezdeményezést, úgy az Őrzők Alapítvány számlaszámára utalhatnak OTP Bank 11709002-20065829, a megjegyzés rovatba kérem, írják be, hogy Bátorságpróba. Ezen kívül a 1360036-os adományvonal hívásával 250 Ft-tal támogathatják a könyv megjelenését.

További információk a könyvről:

Bartos Erika honlapja 

Az Őrzők Alapítvány Facebook oldala 

Az Őrzők Alapítvány weboldala 

Tisztelt Olvasónk! Felhívjuk a figyelmét, hogy anyagaink tájékoztató és ismeretterjesztő jellegűek, így nem adhatnak választ minden olyan kérdésre, amely egy adott betegséggel vagy más témával kapcsolatban felmerülhet, és főképp nem pótolhatják az orvosokkal, gyógyszerészekkel vagy más egészségügyi szakemberekkel való személyes találkozást, beszélgetést és gondos kivizsgálást.