Idén nyártól akár napi 8 órában is találkozhatunk dietetikusokkal a járóbeteg-ellátásban, egy rendeletmódosítás ugyanis optimalizálta a táplálkozási szakemberek tevékenységeit a szakrendeléseken. Ezáltal komolyabb lehetőség nyílik arra, hogy a táplálkozás, mint gyógymód, az eddigieknél fontosabb szerepet kapjon a szakrendelőkben, így a daganatos betegek ellátásában is.
Betegellátás hírek
Új navigációs rendszer segíti az onkológiai betegek ellátását a Semmelweis Egyetemen
A termékenység megőrzése daganatos betegség esetén
Vészhelyzet az otthoni szakellátásban
Te tudod honnan jön a válasz a kérdésedre?
Nagy előrelépés a járóbetegek ellátásában, hogy a módosítás alapján napi 2-4 órában lesz biztosított dietetikus szakemberek jelenléte. Érvényes ez azokra az intézményekre, ahol legalább két olyan szakrendelés folyik, melynek során a dietetika, a táplálkozás jelentős szerepet játszik a kezelésben. Ilyen szakrendelések például a jól ismert diabetológia mellett a belgyógyászat, a kardiológia, az onkológia, az allergológia, a nefrológia, a gyermekgyógyászat és szülészet-nőgyógyászat is - írja a Magyar Dietetikusok Országos Szövetségének közleménye.
Akár napi 8 órában is rendelhet dietetikus olyan intézményekben, ahol a fentiek közül három szakrendelés is megtalálható. Ez azt jelenti, hogy a szakrendelések ideje alatt a betegek rendelkezésére áll dietetikus szakember, aki dietetikai-táplálkozási szaktanácsadással segíti gyógyulásukat. Nem mindegy ugyanis, hogy például egy vesebeteg mit és mikor fogyaszt, és egy epeműtéten átesett sem kaphatja ugyanazt az ebédet, mint egy szívbeteg. A daganatos betegségek megelőzésében és a kiújulás elkerülésében szintén fontos szerepet tölt be a táplálkozás, ahogyan erről már több korábbi cikkünkben is írtunk (lásd például: Nutrigenomika: új iránytű az egészséget fenntartó táplálkozáshoz, Korszakalkotó szemléletváltás a táplálkozásban: nem a diétázás a megoldás).
Az idén nyáron életbe lépett rendeletmódosítás nemcsak a járóbeteg-ellátást érinti, hanem a kórházakban dolgozó dietetikusok munkáját is. A személyi minimumfeltételek eddig ugyanis a fekvőbeteg-ellátásban sem voltak optimalizálva: előfordult, hogy egy szakemberre 160 beteg is jutott. A módosítás szerint a kórházaknak 100 ágyanként kell biztosítania 1 fő dietetikust, aki naponta maximum 10 beteggel foglalkozhat egyénileg.
"A korábbi rendelet szükség szerint határozta meg a dietetikusok létszámát a különböző intézményekben, és a járóbeteg-ellátásban többnyire csak a diabetológiai szakrendelésen végeztek szaktanácsadást. A hatályba lépett módosítás lehetőséget biztosít arra, hogy a dietetikusok végre megfelelő létszámmal tudják ellátni munkájukat, a biztonságos betegellátás érdekében. További pozitívuma a módosításnak, hogy a járóbeteg-szakellátásban is kötelezővé teszi a dietetikusok foglalkoztatását, ily módon minden beteg számára elérhetővé válik az adekvát szaktanácsadás" - mondta a rendeletmódosításról Kubányi Jolán, a Magyar Dietetikusok Országos Szövetségének elnöke.
A dietetikusok célja, hogy a jövőben az alapellátásban is megjelenjenek, akár háziorvosi praxissal összevonva, akár önállóan.
Forrás: MDOSZ
Tisztelt Olvasónk! Felhívjuk a figyelmét, hogy anyagaink tájékoztató és ismeretterjesztő jellegűek, így nem adhatnak választ minden olyan kérdésre, amely egy adott betegséggel vagy más témával kapcsolatban felmerülhet, és főképp nem pótolhatják az orvosokkal, gyógyszerészekkel vagy más egészségügyi szakemberekkel való személyes találkozást, beszélgetést és gondos kivizsgálást.