Gyönyörű környezetben, egy kastély 37 hektáros parkjában kezelik a tüdőbetegeket Mosdóson, a Kaposi Mór Oktató Kórház pulmonológiai részlegén. A 20 ágyas onkológiai osztályon a tüdőtumorosok gyógyszeres kezelése zajlik, sebészeti ellátásukat és a sugárkezelést Kaposváron kapják. Dr. Major Tamással, a részleg vezetőjével többek között a diagnosztikai lehetőségekről és a betegek lelki gondozásáról beszélgettünk.
Ajánló
A magyar Oncompass Medicine a Fehér Ház partnere lett a rák ellenes harcban
Az emlőrák genetikája
Magyar rákkutatót is meghívtak a giga technológiai világkiállításra Szaúd-Arábiába
Új immunterápiás gyógyszerek - a bispecifikus antitestek
Az aerob edzés csökkentheti az áttétek kockázatát
A legújabb fejlesztések a veserák kezelésében
Új, kísérleti fázisban lévő módszer a rákos daganatok műtét nélküli eltávolítására
A rendszeres rövid ideig tartó erőteljes fizikai aktivitás is csökkentheti a halálozás kockázatát
Új navigációs rendszer segíti az onkológiai betegek ellátását a Semmelweis Egyetemen
Milyen betegeket lát el az intézmény?
Somogy megyére van területi ellátási kötelezettségünk, de a dél-dunántúli régióból is sok betegünk van, és az ország többi részéből is érkeznek hozzánk. Somogy megyének ez az egyetlen pulmonológiai fekvőintézménye, ami nemrég bővült 60 ágyassá az új, 20 ágyas onko-pulmonológiai részleggel.
Hány orvosuk van?
Az onkológiai részlegen állandó munkatársként dolgozik egy vezető és egy beosztott munkatárs. Két másik onkológus kolléganő közül az egyik heti két napot, a másik heti három napot van itt. Szeretnénk még egy onkológust szerződtetni a közeljövőben.
Milyen kezelések érhetők el?
Ha operálható a tüdődaganatos beteg, Kaposváron, a mellkassebészeti osztályon végzik el a műtétet. Rövid intenzív ápolást követően visszakerül hozzánk, és az utókezelése itt folyik. Az onkoteam döntését követően a kemoterápiát az osztályon kapja - állapotától függően fekvőbetegként, vagy kúraszerű ellátásban. A már törzskönyvezett gyógyszereken kívül klinikai gyógyszerkipróbálások alatt lévő készítményekhez is hozzájuthatnak a betegeink.
A sugárterápiát Kaposváron kapják a betegek - itt gyakorlatilag szinte soron kívül tudunk sugárkezelést biztosítani. Ezt azt jelenti, hogy a tervezéshez szükséges egy hét után azonnal megkaphatják a betegek a terápiát.
Milyen diagnosztikai háttérrel dolgoznak?
Nagy előnye az intézményünknek, hogy a kaposvári egyetem diagnosztikai központjával konzorciumban dolgozunk - a CT-s és az MR lehetőségeink olyan jók, hogy szinte azonnal, napokon belül ki tudjuk vizsgáltatni a betegeket Kaposváron képalkotó eljárással. Mosdóson nagyon jól felszerelt bronchoszkópos ambulanciánk van, ahol szintén napokon belül el tudjuk végezni a szükséges vizsgálatokat. Nemrég egy EU-s fejlesztés keretében új műszert is vásárolhattunk, ami az ország legmodernebb gépeinek egyike.
Van-e valamilyen speciális vagy ritka kezelési, illetve diagnosztikai eljárás Mosdóson?
Mosdós egyedülálló adottságai a park, a jó levegő és a lelki gondozás.
A lelki gondozó szolgálatot a korábbi tulajdonos, a református egyház tartja fent - ilyen nincs máshol az országban. A betegek és a dolgozók lelki gondozását a nagy kórházban is és itt Mosdóson is a kórházlelkészek végzik. A szociális munkásunk is segíti a lelkész munkáját: járja az osztályokat, és ha lelki gondozásra szoruló betegekkel találkozik, részben meghallgatja őket, részben a lelkésznőnek jelzi.
Pszichiáter, pszichológus is elérhető?
Klinikai pszichológus van Kaposváron, őt ide is hívhatjuk. Pszichiátriai osztály is van Kaposváron; ha egy lelki életi probléma egyértelműen meghaladja a lelki gondozó kompetenciáját, mert pszichiátriai betegségről van szó, a pszichiátriára tudunk fordulni.
Mennyire tudják elkerülni a betegek várakoztatását?
Az onkoteam döntés után a gyógyszerkerettől függően egy-két héten belül megkezdjük a kezelést.
Az ambuláns vizsgálatok előjegyzéssel történnek. Nagyjából annyit kell várni, amennyi a vizsgálatok elvégzéséhez szükséges: egy-két órát, de közben folyamatosan történik valaki. Ha például valaki bejön 8 órára, fél órán belül megtörténik a vérvétel, a laboratórium maximum egy órán belül elkészíti a vérképet, ekkor eldől, hogy alkalmas-e a beteg a terápiára, tehát még a délelőtt folyamán eldől, hogy felvesszük-e.
Hogyan alakították ki a betegek környezetét?
A kórház egy 37 hektáros ősparkban van, ami a Pallavicini kastélyhoz kapcsolódik. Érdekesség, hogy a gróf épp azért épített itt kastélyt és költözött ide, mert asztmás volt, és amikor vadászni járt errefelé, sosem volt rosszul. Később a kastélyt kártyán eljátszotta, így lett belőle 1949-ben kórház. (Bővebben a kórház történetéről>>>) Ebben a csodálatos parkban lenni már önmagában gyógyító tényező a betegeknek, de a dolgozóknak is.
A kórtermeink 2-4-6 ágyasak, a kétágyasakhoz külön fürdőszoba tartozik, a nagyobb szobákból kettőnek vagy egy közös vizesblokkja. Mivel az onkológiai osztályon viszonylag rövid ideig vannak a betegek, elfogadhatóak a nagyobb kórtermek is. EU-s keretből nagy felújítást tervezünk, ami természetesen a kórtermeket is érintené.
A kúraszerű részlegünkön jelenleg négy fotel van, ezeket szeretnénk újakra cserélni.
Van fájdalomambulancia az intézményben?
Fájdalomambulancia tekintetében egyelőre Kaposvár a lehetőségünk, az ottani aneszteziológai részleg. Szeretném, ha itt Mosdóson is beindulna egy szakrendelés, először legalább heti egy nappal.
Foglalkoznak rehabilitációval?
A túlsó épületben van a 40 ágyas pulmonológiai rehabilitációs részleg és van egy ápolási osztályunk, amit térítés ellenében vehetnek igénybe a betegek.
Egy emelettel az onkológiai alatt van egy 53 ágyas krónikus belgyógyászati osztály is, ami a nagy kórház belgyógyászatának jelent hátteret; minden részlegével együtt 250 belgyógyászati ágy van Kaposváron.
Sajnos tüdőgyógyászatban rehabilitáció kapcsán légúti funkció visszaszerzésről kevésbé beszélhetünk, inkább csak a meglévő funkciók megtartásáról, de ez is rendkívül fontos.
Nagyon odafigyelünk a gyógytornára: 5 gyógytornászunk van, akik rendszeresen részt vesznek a viziteken, járják az osztályokat, és folyamatos kezelik a betegeket.
A végstádiumú betegek ellátását hogy, illetve hol oldják meg?
A végstádiumú betegeket részben az onkológián, részben a rehabilitációs osztályon kezeljük - nem hagyjuk magára a betegeinket. Kaposváron működik egy nagyon jó otthonápolási szolgálat; ha a család igényli, ők tudnak segíteni. (Hospice szolgáltatók elérhetősége>>>)
Terveink között szerepel egy hospice részleg kialakítása - Mosdós ehhez ideális környezet lenne.
A hozzátartozók a betegek mellett maradhatnak?
Van egy öt szobás "minihotelünk" a park közepén, ahol a hozzátartozókat, esetleg a kúraszerű betegeket 3-4 ezer forintos áron egy 3-4 csillagos szálloda színvonalával tudjuk elhelyezni. (Erről érdeklődni az igazgatósági titkárságon, a 06-82/579-555-ös telefonszámon lehet.)
Mit szoktak mondani a kiegészítő, alternatív szerekkel-módszerekkel kapcsolatban?
A tradicionális medicina hívei vagyunk. Kiegészítésnek a sóbarlangot szoktuk javasolni - ez leginkább a COPD-ben és asztmában szenvedők részére ajánlott. Ha valakinek COPD-je és daganata is van - ami elég gyakori - szintén segíthet a sóbarlang a köpetürítés megkönnyítésével, illetve a fulladások visszaszorításával.
Milyen fejlesztések történtek, illetve várhatók a közeljövőben?
A fejlesztés egyik vonala a gyermekrehabilitáció. Komoly gyermekosztály van a kastélyban, ez az ország egyetlen gyermek tüdő-rehabilitációs részlege. Szeretnénk itt egy olyan programot, amiben a gyerekek és az őket kísérő szülők-nagyszülők három hetes kurzusokban érkeznének, és terápia-beállítást, wellness szolgáltatást nyújtanánk a hozzátartozónak is.
A felnőtt részlegen pulmonológiai és kardiológiai rehabilitációt szeretnénk létrehozni az egyik épületben, a másikban pedig kialakítani a hospice-t és egy új tüdőápolási osztályt.
Még kérdéses, hogy Mosdóson marad-e az aktív pulmonológia, vagy a Kaposváron épülő új tömbkórházba kerül - nem szívesen hagynám itt ezt a helyet, de abban is van ráció, hogy egy épületben legyen a teljes onkológiai centrum.
Tisztelt Olvasónk! Felhívjuk a figyelmét, hogy anyagaink tájékoztató és ismeretterjesztő jellegűek, így nem adhatnak választ minden olyan kérdésre, amely egy adott betegséggel vagy más témával kapcsolatban felmerülhet, és főképp nem pótolhatják az orvosokkal, gyógyszerészekkel vagy más egészségügyi szakemberekkel való személyes találkozást, beszélgetést és gondos kivizsgálást.