Bemutatjuk a Fővárosi Onkoradiológiai Központot

2008. december 3.
  e-mail nyomtatás

Az Uzsoki utcai Kórházban voltak az országban először adottak a lehetőségek a korszerű onkológiai ellátásra, itt volt az első nevesített onkoradiológiai központ. A tavaly 75 éves intézmény a daganatos betegek teljes körű ellátására alkalmas, ún. "comprehensive" rákcentrum, ahol évente mintegy 4000 új beteget kezelnek - mondta el a Központ vezetője, Dr. Mayer Árpád. Többek között azt kérdeztük tőle, milyen speciális diagnosztikai és terápiás eljárásokat alkalmaznak, mennyire jellemző probléma náluk a várakozás és hogy milyen kiegészítő kezeléseket szoktak tudni javasolni.

onkológiai centrum adatlap
  • Elérhetőségek...
  • Részletes adatok...
  • Szolgáltatások...
  • Orvosok...
  • Térkép...
  • Milyen területet lát el a Fővárosi Onkoradiológiai Központ?

    A fővároson kívül Pest, Nógrád és Heves megye bizonyos részei tartoznak hozzánk; ez 1.420 ezer magyar állampolgárt jelent.

    A kórházon belül hol foglalkoznak daganatos betegekkel?

    Különböző műtéteket végeznek például a sebészeten - az ország egyik legnagyobb betegforgalmú májsebészete nálunk van, és bizonyos fej-nyak sebészeti beavatkozások vonatkozásában is országosan vezető intézménynek számítunk. Mellkassebészet sajnos nincs a kórházban, de ún. határterületi műtéteket meg tudnak oldani: amikor a fej-nyaki daganatok daganatterjedés miatt átcsúsznak a mellkasi területre, azt a két itt dolgozó mellkassebész szakorvos operálja. A tüdőrákos betegeink sebészeti ellátása a Korányiban történik. Hematológia nincs a kórházban, de egy a laboratóriumban dolgozó hematológus szakorvos segíti az osztályunk munkáját.

    Az Onkoradiológiai Központnak három épülete van: a központi épület az 5-ös pavilon, van egy nagy járóbeteg, vagyis ambuláns ellátást támogató rész a 12-es pavilonban, a 8-as pavilonban pedig radiokemoterápiás ellátás folyik. Összesen 118 ágy tartozik hozzánk. Az ambuláns kemoterápiás forgalom napi 40-50 beteg, akiket az Ambulancia 8 kezelőszékében, illetve a központi pavilon 6 kezelőszékében látunk el. A Központban összesen tizenhét orvos és egy rezidens dolgozik, akik közül 10 tudományos fokozattal is rendelkezik, valamint hét fizikusunk is van, közülük kettő tudományosan is minősített.

    Milyen daganatkezelések elérhetők?

    Teljes körű daganatterápiára alkalmas intézet vagyunk, a kórházi hátterünk lehetővé teszi, hogy például a kezelésekből adódó károsodásokat, vagy a visszaeséseket is figyeljük és megfelelően ellássuk. Természetesen van sebészet, sugárterápia, kemoterápia, ezen kívül folyamatosan részt veszünk klinikai gyógyszervizsgálatokban.

    Végeznek valamilyen speciális diagnosztikai vagy kezelési eljárás az intézményben?

    A méhtest- és méhnyakdaganatok kezelésének nagy hagyománya van nálunk, erre példa az ún. "uzsoki-módszer" is. Fej-nyaki daganatok tekintetében szintén vannak olyan ritka eljárások, amik nálunk elérhetők. Az országban elsőként kezdtük meg a "radiokemoterápiát" még 1978-ban, ami azt jelenti, hogy egyidejűleg kap a beteg gyógyszeres kezelést és sugárterápiát. A kórház specifikuma a műtéttel kombinált sugárkezelés, az ún. "perioperatív terápia". Ennek során katétereket helyezünk a műtéti területbe, és azokon keresztül történik a kiegészítő sugárkezelés. Már szervezetten, több helyen működik PET/CT alapú besugárzás-tervezés, de ezt is az Országos Onkológiai Intézettel és a Szegedi Klinikával együtt elsőként kezdtük alkalmazni. Jelenleg is részt veszünk egy besugárzás tervezéshez szükséges program fejlesztésében.

    Mennyire tudják kihasználni a legújabb, célzott terápiás gyógyszereket?

    Hasonlóan mint az országban más, ilyen profillal fölruházott intézmények: magas számban.

    Milyen diagnosztikai háttérrel dolgoznak, hol végeztetik az egyes célzott kezelésekhez szükséges molekuláris genetikai vizsgálatokat?

    CT, ultrahang, röntgen, izotópdiagnosztika, tumor marker, labordiagnosztika helyben elérhetők. Az MR vizsgálatok a Bajcsy vagy a Szent István kórházban, illetve az IMC-ben történnek. Patológia szempontjából "nagyon el vagyunk kényeztetve": 6-7 patológusunk van, ezen kívül bejáró nyugdíjasok is segítik a munkát. A daganatdiagnosztikához elengedhetetlen immunhisztokémiai vizsgálatokat helyben végzik, sőt, a célzott terápiákhoz szükséges eljárások közül is van olyan, ami már bent van a kórházban. A klinikai diagnózishoz szükséges citológiai vizsgálat eredménye 24 órán belül megvan és a szövettani eredmény is rendelkezésre áll egy héten belül, ami világviszonylatban is gyorsnak számít. A molekuláris genetikai vizsgálatok országosan egy-két intézethez kötöttek, szükség esetén nekik küldjük a mintákat.

    Kik döntenek egy-egy beteg kezeléséről, hogy működnek az onkológiai teamek?

    Bár régen konzíliumnak hívtuk, nálunk voltak először szervezett teamek az országban. 1967 óta van minden héten uro-onkológiai, általános sebészeti, fej-nyak sebészeti, onko-pulmonológiai team. Kéthetente tartunk máj- és vastagbél teamet, sebészettel együtt - ezek a belső konzíliumok. Ezen kívül a munkatársak több egyetemi és fővárosi vagy önkormányzati kórházhoz járnak ki heti külső konzíliumokra.

    A betegek részt vesznek az onkoteamen?

    A betegnek nem kell részt vennie, hacsak ennek nincs valami különös értelme. Ez sehol a világon nem szokás, csak húznánk vele az időt. Betegjogi kérdések is felmerülnének: a beteget minden egyes, a teamben részt vevő kollegával össze kellene ismertetni, ami megint csak rengeteg felesleges idő.

    Mennyire tudják elkerülni a betegek várakoztatását - akár napi szinten, akár előjegyzéseknél?

    Nehezen, mert az onkológiában gyakran van szükség rendkívüli, sürgős beavatkozásra, ami sajnálatosan felboríthatja a rendelésben a sorrendet. A sugárterápiás, illetve kemoterápiás kezelésre természetesen időre jönnek a betegek, de a rendelőben nem lehet elkerülni a várakozást.

    Az előjegyzések ideje külső sugárterápiáknál 4 és 6 hét között van. Nemzetközi kutatások támasztják alá, hogy a betegek nagyobb hányadánál - például emlő-, vastagbél-, illetve fej-nyaki daganatoknál - nem befolyásolja a gyógyulás valószínűségét a sugárkezelésre való pár hetes, vagy akár egy-két hónapos várakozás. A több hetes előjegyzési időre azért is szükség van, mert bizonyos technikáknál a számítógépes besugárzás-tervezés után, a tényleges besugárzás megkezdése előtt egy fantomban lefuttatják a programot, hogy valóban az történik-e, amit a terv mutat. Az is gyakori, hogy kímélni szeretnénk egyes szerveket - például fiatal hölgyeknél a petefészkeket - ilyenkor még gondosabban kell eljárni a különböző technikákkal. Összességében ezzel kapcsolatban az a filozófiánk, hogy nem a gyorsaság, hanem az alaposság és az ellenőrizhetőség a fontos.

    Nagyon rendezett az épület, tisztaság van, stb. - ennek mekkora jelentőséget tulajdonít a betegek gyógyulása szempontjából?

    Nagyon fontosnak tartom. Nálunk évente van tisztasági festés, tapétázás, folyamatos a takarítás. Erre szükség is van, mert kora reggeltől késő estig rettentő nagy a mozgás: a rendelés fél nyolc körül elkezdődik, és akár este kilenc- fél tízig is elhúzódik, mert a három besugárzó közül kettő hosszított műszakban dolgozik.

    Mennyire tartja fontosnak a betegek lelki kezelését - van erre külön szakember az intézményben?

    Fontosnak tartanám, de sajnos nincsenek meg ennek a feltételei. A betegek visszajelzései egyértelműen arra utalnak, hogy igénylik ezt. A betegség tényének feldolgozását, annak megélését biztos, hogy segítené sokaknál. Azt nem gondolom, hogy mint egy standardot, be lehet iktatni a kezelési algoritmusba - nem minden beteg igényli az ilyen segítséget, valakinek szégyenérzete van ezzel kapcsolatban, van, aki inkább saját magában dolgozza fel, stb. Nagyon sokat kéne ezzel foglalkozni, de nem nevesíteném a dolgot úgy, hogy "onkopszichológia". Szerintem leginkább jól képzett, megfelelő empátiakészséggel megáldott önkéntesekre lenne szükség, akik elbeszélgetnének a betegekkel. Sokaknak segít, hogy a kórházban van lelkész, és az új épület kápolnájában hétvégénként rendszeresen tartanak istentiszteletet.

    Hogyan oldják meg a végső stádiumú betegek ellátását?

    Szervezett hospice a kórházban nincs - ez országosan is nagy gond. Igen jó a kapcsolatunk a Magyar Hospice Alapítvánnyal, betegeink egy része rajtuk keresztül megkapja ezt a szolgáltatást - rendkívül odafigyelünk erre.

    Milyen információik vannak a betegek elégedettségéről?

    Régóta végzünk betegelégedettségi felmérést a kórház egész területén - ennek során egy anonim kérdőívet töltenek ki a betegek. Összességében az derül ki, hogy nagyon elégedettek; ebben sajnos nyilván van egyfajta "utaltság" is, hogy a betegnek meg kell elégednie az őt kezelőkkel, de vannak nagyon őszinte köszönőlevelek. Rendkívül nagy hangsúlyt fektetünk a stílusra: nálunk soha nem volt "néni", "bácsi", "egyeske", "ketteske", ehelyett "uram-hölgyem" van - ezek az apróságnak tűnő dolgok nagyon fontosak.

    Szoktak tudni javasolni kiegészítő kezelést a kórházi ellátás mellé? Van olyan szer, módszer, amit mer ajánlani az erről érdeklődő betegeknek?

    Nehéz kérdés. A betegek sajnos egymást próbálják bizonyos szerek irányába terelni. Én alapvetően nem javaslom az ún. étrendkiegészítőket, egy-kettő kivételével, mert a legtöbb szerrel kapcsolatban nincsenek igazolt vizsgálati adatok. Az intézményünkben semmilyen reklám nincs kint, etikai okokból. A tudományra fektetjük a hangsúlyt, úgyhogy komolytalannak tartanám, ha kétes hatású szerek mögé állnánk.

    Milyen fejlesztések történtek, illetve várhatók a közeljövőben?

    Épületbővítést és új gépek vásárlását is tervezzük. Ezt 2004 óta a minisztérium, a főváros és minden szakmai fórum jóváhagyta, sőt elsődlegesnek tekintette. Egyértelmű, hogy oda kell a magas technikát, az új módszereket létesíteni, ahol megvannak ehhez a szakemberek is. Nálunk a kollegák, a fiatalok járnak külföldre tanulni, három nagy egyetemi intézettel vagyunk rendszeres kapcsolatban. Egy hibás döntés miatt az a furcsa helyzet állt elő, hogy a Közép-Magyarországi Régió fejlesztési koncepciójában az Uzsoki utcai Kórház onkológiája nem szerepel. Az éves betegforgalmunkra, és a nemzetközi összehasonlításban is jónak számító eredményeinkre tekintettel merem remélni, hogy a helyzet változni fog.

    e-mail nyomtatás

    Tisztelt Olvasónk! Felhívjuk a figyelmét, hogy anyagaink tájékoztató és ismeretterjesztő jellegűek, így nem adhatnak választ minden olyan kérdésre, amely egy adott betegséggel vagy más témával kapcsolatban felmerülhet, és főképp nem pótolhatják az orvosokkal, gyógyszerészekkel vagy más egészségügyi szakemberekkel való személyes találkozást, beszélgetést és gondos kivizsgálást.