Hinni kell a gyógyulásban

2008. augusztus 30.
Megosztás:

A 86 éves festőművész Bernáth Aurél tanítványa volt. A természetelvű festészet és számtalan portré található 2000 képet tartalmazó repertoárjában. Alkotói aktivitását mutatja, hogy 2003-ban kezdődött betegsége ellenére 2008-ban és 2007-ben is volt három önálló kiállítása.

Én zsidó családból származom, anyai részről szlovák zsidó őseim vannak. 1941-ben 19 évesen elvittek Erdélybe fehér karszalagos munkaszolgálatosnak, ahol 1944 végéig sínylődtem, amikor is megszöktem. A Goldberger gyárban kezdtem dolgozni, török mintás kendőket festettem. Abban az időben a zsidó származású polgárokat nem szerették, pedig a polgárt műveltségi szintje teszi azzá, amivé és nem a származása.

1952-ben felvettek a Művészeti Alaphoz, majd Prágában voltam ösztöndíjas. Furcsa, de úgy alakult, hogy nekem 1983-ban a szocializmus gazdasági hanyatlása idején ment a legjobban! Csak a szorgalmamon múlt, hogy mennyi pénzt keresek. Imádtunk a Nagymarosi Művésztelepen élni: megvolt a lakás, ellátás, műterem, még a festészeti eszközöket is ingyen kaptuk, és ott volt a jó társaság, a művész kollégák, a gyönyörű természet, a jó levegő, egyszóval ennél jobbat elképzelni sem lehetett!

A feleségemet nagyon szerettem, de sajnos tíz év házasság után jött csak a gyerek, aztán egyet örökbe fogadtunk. Két lányunk van, mindkettőt egyformán szeretem. Feleségem sajnos már nincs közöttünk. Én most kétlaki életet élek: a pesti lakásomon kívül Gödön van egy kis műtermem az egyik lányomnál, ott dolgozom.

Betegségem története a következő: 2003-ban egyik napról a másikra elment a hangom. A gégészeten közölték velem, hogy a rekedtség nem feltétlenül gégeprobléma, így továbbutaltak egy másik kórházba. Egy héten át öt-hat vizsgálatot végeztek, végül kiderítették, hogy a szívtájékomon van egy daganat, a tüdőrekeszem jobb oldalában.
Aztán tíz és húsz közötti sugárkezelést kaptam, és a rekedtség megszűnt. Azt mondták az orvosok, hogy a nyakamon lévő kis daganat egy idegszálat érintett, amely a hangszálakat valamilyen módon befolyásolta.

Két évre rá újra előjött a rekedtség, és visszamentem a Szabolcs utcai Kórház gégészetére, ahol azt állapították meg, hogy a rekedtségem oka nem a fennálló és létező kis daganat, hanem öregkori degeneráció. Ezt nemigen akartam elhinni, de az orvosokkal nem vitatkoztam. Fogtam magam és kimentem a Budakeszi útra, ahol a röntgen kimutatta, hogy a daganat ugyanott van, ahol volt. Ezért újabb besugárzásokat adtak, és ismét elmúlt a rekedtségem. Műtétem nem volt, mert az orvosaim szerint a daganat a szívhez nagyon közel helyezkedik el, és az állkapocs alatti nyirokcsomó is rossz helyen van, így nagy rizikóval járt volna egy esetleges műtét.

Egy évvel ezelőtt tüdőgyulladáson estem át, mely rendkívüli módon megviselt. Felírtak antibiotikumokat és egyéb gyógyszereket, de amilyen gyors volt a leépülés, olyan lassú volt a javulás. Azután befejeztem a képeimet, és volt még egy kiállításom. A daganat a rekedtségen kívül nem okozott egyéb problémát, így nem hittem el, hogy beteg vagyok, és ez nagy dolog! Azonban mindezek mellett igyekszem egészségesen élni: a nyolcadik kutyámnak is köszönhetem, hogy jó fizikai állapotban vagyok, mert akár esik, akár fúj, naponta háromszor fél órát sétálunk a Duna-parton vagy Gödön, bár ott nem tudom elengedni, mert nagy a forgalom. A kutyasétáltatás kellemes időtöltés, kikapcsolódás és tulajdonképpen tréning is. Az utolsó autómat - a gyerekek szerint hála Istennek - ellopták, de jobb is, mert, mint mondották: 80 fölött jobb, ha nem vezetek. Bár a kutyám nagy örömére korábban kocsival jártunk a Hajógyári szigetre.

Hátralévő életem fő céljaként azt szeretném elérni, hogy képeimnek legyen utóélete! Ne kallódjanak valahol! Ezért sokat teszek. Kondícióm megtartásában segít az Avemar, amit 2004 márciusától, a daganat megállapításától kezdve szedek. Ahogy az életben, a boldogságban, a festészetben, a betegségben is a pszichés rész a lényeg: hinni kell az orvosban, magunkban, hogy meg tudunk gyógyulni.

* * *

A fenti történet főszereplője gyógykezelése alatt folyamatosan szedte az Avemart, ami meggyőződése szerint jelentősen hozzájárult a betegség elleni sikeres küzdelemhez, az erre vonatkozó gondolatok azonban reklámetikai megfontolásból eltávolításra kerültek.
Az Avemar nem gyógyszer. Az Avemar speciális - gyógyászati célra szánt - fermentált búzacsírakivonatot tartalmazó tápszer daganatos betegek részére. Szedése ajánlott rosszindulatú daganatos megbetegedésben szenvedők klinikai onkológiai kezelésének (műtét, radioterápia, kemoterápia, immunterápia stb.) kiegészítésére. További információkért olvassa el tájékoztatóinkat.
(hirdetés)

Tisztelt Olvasónk! Felhívjuk a figyelmét, hogy anyagaink tájékoztató és ismeretterjesztő jellegűek, így nem adhatnak választ minden olyan kérdésre, amely egy adott betegséggel vagy más témával kapcsolatban felmerülhet, és főképp nem pótolhatják az orvosokkal, gyógyszerészekkel vagy más egészségügyi szakemberekkel való személyes találkozást, beszélgetést és gondos kivizsgálást.

Hírek az Avemarról: