Daganatos betegség és a testsúlyvesztés - Mire figyeljünk?

Daganatok.hu 2017. november 30.
Megosztás:

Kálmán Mártát, a Nutricia Dietetikai Tanácsadását ellátó dietetikusát kérdeztük a daganat és a fogyás összefüggéseiről.

"45 évesen diagnosztizáltak nálam nőgyógyászati daganatot. A vizsgálatok során kiderült, hogy rosszindulatú a daganat, ami miatt műtétet javasoltak az orvosok. A műtét után kemo- és sugárterápiát kaptam. A belső és külső sugárkezelések után krónikus bélpanaszok jelentkeztek nálam (nagy fájdalmak, hányás, hasmenés). Ennek következtében 39 kg-ra fogytam le (a műtét előtti 53 kg-ról). Rettenetesen legyengültem, nehezemre esett az egyszerű mozgás is, pl. a felállás. Nemcsak dolgozni nem tudtam, de az otthoni napi rutin is kihívást jelentett. Kezelőorvosom táplálásterápiát javasolt, melyben a dietetikus fokozatosan szoktatott hozzá a tápszerfogyasztáshoz.

Néhány hónap alatt jelentős súlygyarapodásra tettem szert. A közérzetem nagyon sokat javult, visszanyertem az energiáimat, újra tudtam dolgozni, az életet kezdtem megint színesben látni. Ma az a feladatom, hogy megtegyek mindent az izmaim visszaépítése érdekében. Nagyon sokat mozgok: gyógytornázok és sokat sétálok. A tápszert még mindig fogyasztom, de már kevesebbet, mint 2 hónapja és egyre többet tudok kedvenc ételeimből is enni. Főzési tanácsokat, recepteket is kaptam a dietetikustól. Megnyugtató és biztonságot adó tudat, hogy létezik segítség még az olyan makacs és nehezen kezelhető krónikus betegségekben is, mint az enyém."

D. Mária

Kálmán Mártát, a Nutricia Dietetikai Tanácsadását ellátó dietetikusát kérdeztük meg, a daganat és a fogyás összefüggéseiről:

Mi az oka a fogyásnak daganatos betegségekben?

A daganat a beteg szervezetétől sok tápanyagot von el. Ezen kívül a műtét, a kemoterápia és a sugárterápia külön-külön, de együtt még jelentősebben megviselik a szervezetet, emiatt sokan, sokat fogynak a kezelések alatt. Azok a betegek, akiknek jobb a fizikai állapotuk és az izomzatuk is megfelelő, jobban tolerálják a kezeléseket és ezek szövődményei is ritkábban alakulnak ki.

Mit tehet a daganatos beteg, ha fogyni kezd?

A tápanyagban gazdag, kiegyensúlyozott étkezésen és testmozgáson kívül javaslom, hogy rendszeresen mérje testsúlyát (kb. 2 hetente) és jegyezze fel az értékeket (letölthető testtömegkövető táblázat). Amint fogyást tapasztal, jelezze azt kezelőorvosának! Amennyiben a kezelőorvosa tápszerfogyasztást rendel el, az előírt mennyiséget fogyassza el az orvosa által meghatározott ideig.

Mit javasol, milyen mértékű fogyásnál szóljon az orvosának a beteg?

Dietetikusként azt szoktam hangsúlyozni, hogy már a legkisebb súlyváltozásnál is szóljon a kezelőorvosának, mert könnyebb megállítani a súlyvesztést, mint a leadott kilókat újra visszahízni. A súlyvesztést általában %-os mértékben értékeljük, és pl. 5%-os testtömeg vesztés (60 kg-os súly esetén 3 kg) már jelentősnek számít.

Mit tehet az orvos a fogyás megfékezéséért?

Amennyiben a betegnél alultápláltságot diagnosztizál, roboráló (magas energia- és tápanyagtartalmú) étrenddel növelheti a testtömeget. Azoknak a betegeknek, akik nem képesek elfogyasztani annyi táplálékot, amennyire a szervezetüknek szüksége lenne (vagy az étvágytalanság, vagy a megnövekedett tápanyagigény miatt, ami pl. a daganatellenes kezelések után a regenerációhoz szükséges lenne), magas energia és tápanyag tartalmú tápszer fogyasztása javasolt.

A tápszert a kezelőorvos tudja felírni, pontosan meghatározva, hogy naponta mennyit szükséges elfogyasztani belőle és mennyi ideig. A tápszer fogyasztása javasolt a daganatellenes kezelések időtartama alatt és azt követően is mindaddig, amíg a megfelelő tápláltsági állapotot el nem éri a beteg.

Daganatos betegség és táplálkozás

Az egyik legfontosabb dolog, amit tehet annak érdekében, hogy maximalizálja a rákgyógyító kezelés hatását és elősegítse gyorsabb felépülését, hogy a lehető legjobb tápláltsági állapotba hozza magát. Honlapunkon olvashat a megváltozott tápanyagigényről, a megfelelő táplálkozás fő akadályairól, valamint a speciális, gyógyászati célra szánt élelmiszerek szerepéről.

Részletek: Daganatdieta.hu

Étrend rákbetegségben

Kérdezze dietetikusunkat!

Kalkulátorok

Receptek

(hirdetés)

Tisztelt Olvasónk! Felhívjuk a figyelmét, hogy anyagaink tájékoztató és ismeretterjesztő jellegűek, így nem adhatnak választ minden olyan kérdésre, amely egy adott betegséggel vagy más témával kapcsolatban felmerülhet, és főképp nem pótolhatják az orvosokkal, gyógyszerészekkel vagy más egészségügyi szakemberekkel való személyes találkozást, beszélgetést és gondos kivizsgálást.