Kemoterápia mellett érdemes fokozottan figyelni a máj egészségére

Daganatok.hu
Megosztás:

Az Ergeron az optimális májműködést elősegítő és a máj regenerálódását támogató étrend-kiegészítő kapszula. Dr. Bertha András, a termék feltalálója szerint az Ergeron kiemelten fontos a kemoterápiával kezelt betegeknél, hiszen minél tovább tartózkodik egy kemoterápiás anyag a keringésben, annál jobban roncsolja a májat. Egy daganatos betegségben emellett már amúgy is túlterhelt a máj, hiszen a daganatos sejtek anyagcsere-melléktermékei nem tudnak a megfelelő módon kiválasztódni. A Revita-U étrend-kiegészítő szedése Bertha szerint szintén ajánlott lehet a daganatos betegeknek, hiszen a készítmény a preklinikai eredmények alapján csökkenti az áttétek kialakulásának kockázatát azáltal, hogy felgyorsítja a daganatsejtek anyagcseretermékeinek májon keresztül történő kiválasztását.

A máj szervezetünk kitüntetett szerve, amely rendkívül sokoldalú funkciókkal rendelkezik. A máj központi szerepet játszik az anyagcserében és a méregtelenítésben, hiszen kiszűri és lebontja a szervezetbe került káros vagy feleslegessé vált anyagokat, molekulákat.

Daganatos betegségek fennállása esetén erre a méregtelenítő funkcióra két okból is nagy szükség van. A tumorsejtek jelenléte egyrészt már önmagában is plusz terhet ró a májra. Májunk elsősorban az egészséges sejtek anyagcseretermékeinek kiválasztását végzi, és nem a meghibásodott sejtekét. A daganatsejtek miatt tehát "túlóráznia" kell a májunknak, hogy a meghibásodott sejtek vérben felhalmozódó melléktermékeit is le tudja bontani.

A másik ok, hogy a daganatos betegek egy része kemoterápiás kezelést kap, ami a rákos sejtek mellett sajnos az egészséges sejtek működését is befolyásolja. A kemoterápiás szerek 70-80 százaléka a májban bomlik le, így korántsem mindegy, hogy egy betegnél milyen volt a máj kemoterápia előtti állapota. Ha valakinek károsodott a mája, a májban lebomló gyógyszerek helyett a vesén át kiürülő gyógyszert is kaphat, a betegek többségénél azonban nem ilyen kemoterápiás szereket alkalmaznak.

"Ezért lehet érdemes olyan étrend-kiegészítőket is szednie a kemoterápiával kezelt betegeknek, amelyekkel csökkenthető a máj terhelése" - mondja dr. Bertha András, akinek eddigi kutatásai a daganatos betegek életminőségének javítását célzó étrend-kiegészítők kifejlesztéséhez vezettek.

Csökkenteni lehetett a rákgének aktivitását

Az Ergeron-ban a máj regenerálódását segítő természetes anyagok találhatóak, név szerint az U-vitamin, az L-cisztein, az L-glutaminsav, az L-aszparaginsav, az ornitin és a metionin. Ezen anyagok mindegyike úgynevezett aminosav (vagy ezek valamilyen származéka), vagyis olyan anyagok, amelyekből szervezetünk fehérjéi épülnek fel. Az U-vitamin, az L-cisztein és a metionin egyaránt antioxidáns hatással rendelkeznek, azaz képesek meggátolni a káros szabadgyökök sejtekbe történő bejutását. 

Az U-vitamin és az L-cisztein többek között ahhoz járulnak hozzá, hogy a méreganyagok ne halmozódhassanak fel túlságosan a májban. Az L-aszparaginsav - ami a sejtek optimális működését segíti - gyorsabban kiürül a daganatos betegek szervezetéből, mint az egészségesekéből, ezért érdemes rendszeresen pótolni. Az ornitin általánosságban az immunrendszer működését támogatja. A felsorolt összetevők szervezetre gyakorolt előnyös hatásait preklinikai, vagyis állatkísérletekből származó eredmények támasztják alá.

"Humán májdaganatokat ültettünk be erre érzékenyített egértörzsekbe, amelyek a normál táp kiegészítéseként Ergeron-t kaptak, ezen kívül volt egy kontrollcsoport, amelyben az állatok csak normál tápot fogyasztottak. A daganatok beültetésétől számított túlélés eredményeink alapján 100%-kal bizonyult nagyobbnak a kontroll állatokéhoz képest" - mondja Bertha.

"Egy másik kísérletünkben az egerek Ergeron-os vagy normál tápot fogyasztottak egy héten keresztül, majd ezt követően egy bizonyítottan rákkeltő anyaggal kezeltük őket. Az állatok különböző szerveiben azt vizsgáltuk, hogy az Ergeron mennyire védi ki a rákkeltő anyag onkogén expressziót fokozó hatását. Az onkogének olyan gének, amelyekben ha bizonyos génhibák jelennek meg, akkor daganat alakulhat ki a szervezetben. Az expresszió az onkogének kifejeződését, aktivitási szintjét jelenti. Azt tapasztaltuk, hogy míg a normál tápot fogyasztó kontrollcsoportban nőtt az onkogének aktivitása a rákkeltő anyag hatására, addig az Ergeron-t fogyasztó egereknél nemcsak hogy nem növekedett, hanem még csökkent is a rákgének aktivitása" - mondja Bertha.

Ezek az eredmények a feltaláló szerint alátámasztják, hogy az Ergeron hatékony támogatást nyújthat a daganatos betegek számára, a kezelőorvos által javasolt rákellenes kezelés kiegészítéseként.

Miért érdemes támogatni a májműködést a daganatos betegeknél?

"Egy daganatos betegségben alapvetően túlterhelt a máj, ugyanis a tumorsejtek anyagcsere-melléktermékei nem tudnak megfelelően kiválasztódni. Az anyagcseretermékek egy része ugyan a nyirokkeringésen keresztül is el tud távozni, de ehhez is a máj közvetítésére van szükség, amely így idővel túlterhelődik. Ha egy rákbeteg kezelésében kemoterápiát használnak, akkor nem csak az előbb említett tényezők befolyásolják negatívan a máj működését. A szintetikus kemoterápiás szerek kiválasztása szintén nehezen valósul meg a májon keresztül. A kemoterápiás hatóanyag emiatt hosszú ideig a keringésben marad, a toxikus anyagok felhalmozódása pedig súlyos májkárosodáshoz vezethet" - mondja a feltaláló, hozzátéve, hogy nem hanyagolható el a kemoterápiák azon mellékhatása sem, hogy közvetlenül is pusztítják a májsejteket.

"A májunk az egyik legnagyobb regenerációs potenciállal rendelkező, létfontosságú szervünk. Ezt a tulajdonságát nagyon jól ki lehet használni egy olyan, természetes aminosavakból összeállított készítménnyel, mint amilyen az Ergeron. Az étrend-kiegészítő készítmény hatóanyagai a még jól működő, egészséges májsejtek regenerációját segítik elő" - hangsúlyozza Bertha. A gyógyszerész és toxikológus kutató az Ergeron-on kívül egy másik étrend-kiegészítőt is ajánl a daganatos betegek részére, amely javaslata szerint szintén a tumorsejtek által termelt, káros anyagcseretermékek hatékony eltávolítására alkalmazható.

Hogyan segíti a máj méregtelenítését a Revita-U?

A Revita-U étrend-kiegészítő - az Ergeron-hoz hasonlóan - ugyancsak tartalmaz U-vitamint. "Az U-vitamin felfedezése és elnevezése az 1900-as évek elejéről származik. Orosz tudósok vonták ki céklából és káposztából, majd miután azonosították az anyagot, U-vitaminnak nevezték el. A mai nomenklatúra szerint ez az elnevezés helytelen, hiszen nem vitaminról, hanem egy aminosav-származékról, az S-metil-metioninról van szó" - magyarázza Bertha. Ez a pici szerves molekula olyan, a vér- és nyirokkeringésben jelen lévő "idegen" anyagokat (például sejttörmelékek, daganatsejtekből származó mérgező anyagcseretermékek, nehézfémek) képes megkötni, amik csak nehezen vagy egyáltalán nem tudnak a májon keresztül kiürülni.

A kutató szerint az U-vitaminnak nem csak a sejtek regenerálásában és a szervezet méregtelenítésében van fontos szerepe, hanem a daganatsejtek képződésének kockázatát is csökkentheti. "Az U-vitamin szakirodalma nagyon széleskörű, számos kutatócsoport vizsgálta a hatékonyságát. Többek között bizonyítást nyert, hogy a hatóanyag a sejtmembránon képes megkötni azokat a rákkeltő, karcinogén molekulákat és molekularészeket, amelyek ha bejutnak a sejtbe, elindítanak a sejtosztódáskor egy mutációs folyamatot, aminek a következménye egy daganatos folyamat lehet" - mondja Bertha. A Revita-U a kutató szerint abban is segíthet, hogy a rákbetegek csökkentsék az áttétek kialakulásának kockázatát.

Mint fentebb már volt róla szó, a daganatsejtek anyagcseretermékei nehezen ürülnek ki a májon keresztül. Ha pedig a vérkeringésben maradhatnak és ott túl hosszú ideig vannak jelen, akkor nőni fog az áttétek kialakulásának esélye. "Amennyiben mesterségesen segítjük a májat ezen anyagcseretermékek eltávolításában, akkor logikus, hogy az áttétképződés kockázata is csökkenjen a szervezetben" - mondja Bertha.

"Az 1990-es évekig az U-vitamin gyógyszerkönyvi hatóanyag volt, amit az indokolt, hogy gyulladáscsökkentő hatását elsősorban a gyomor-béltraktusban fejti ki. A kutatások bebizonyították, hogy az U-vitamin gyorsan képes regenerálni az emésztőszervrendszer nyálkahártya-sérüléseit és hiányosságait. Ennél a tulajdonságánál fogva a Revita-U-t, mint étrend-kiegészítőt Crohn-betegek és colitisben szenvedők is széles körben használják. Az egyéb gyulladásoknál - mint például ízületi gyulladásokban - az U-vitamin az ízületi tokban keletkező káros anyagokat köti meg. Ezen ágensek így nem tudnak további gyulladásokat generálni. Az U-vitamint emellett a sebgyógyulás elősegítésére is széles körben használják" - mondja Bertha.

További információk az Ergeron-ról és a Revita-U-ról a linkekre kattintva olvashatóak.

(X)

Daganatos betegség és táplálkozás

Az egyik legfontosabb dolog, amit tehet annak érdekében, hogy maximalizálja a rákgyógyító kezelés hatását és elősegítse gyorsabb felépülését, hogy a lehető legjobb tápláltsági állapotba hozza magát. Honlapunkon olvashat a megváltozott tápanyagigényről, a megfelelő táplálkozás fő akadályairól, valamint a speciális, gyógyászati célra szánt élelmiszerek szerepéről.

Részletek: Daganatdieta.hu

Étrend rákbetegségben

Kérdezze dietetikusunkat!

Kalkulátorok

Receptek

(hirdetés)

Tisztelt Olvasónk! Felhívjuk a figyelmét, hogy anyagaink tájékoztató és ismeretterjesztő jellegűek, így nem adhatnak választ minden olyan kérdésre, amely egy adott betegséggel vagy más témával kapcsolatban felmerülhet, és főképp nem pótolhatják az orvosokkal, gyógyszerészekkel vagy más egészségügyi szakemberekkel való személyes találkozást, beszélgetést és gondos kivizsgálást.