Modellezett daganatokat hoznak létre a friss halottak agyában - új magyar siker

Daganatok.hu 2013. május 13.
Megosztás:

Magyar sebészorvosok új munkamódszert dolgoztak ki, amely elősegíti, hogy minél szövődménymentesebben történhessen a nehezen operálható agytumorok eltávolítása. Csókay András és munkatársainak módszerét az európai idegsebészeti társaság hivatalos folyóirata, az Acta Neurochirurgica legújabb száma mutatja be.

"Európa és a világ idegsebészete - főképp agysebészete - attól szenved, hogy a korszerű sugársebészet, illetve az érpályán belüli sebészet 'elvitte' a mikrosebészeti beavatkozások bő kétharmadát. A betegeknek ez természetesen igen előnyös fejlemény, de pont a legnehezebb patológiák továbbra is megmaradtak a nyílt sebészet számára" - mondta az M1 Ma Reggel című műsorában múlt héten dr. Csókay András, a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Kórház Idegsebészeti Osztályának vezető főorvosa.

A legnehezebben műthető patológiák alatt olyan elváltozásokat kell érteni, mint például az agy mélyén - az agyalapon - elhelyezkedő óriásdaganatok, illetve óriás érzsákok. A sugársebészet rohamos terjedése miatt csökkent az úgynevezett rágyakorló műtétek száma, vagyis az olyan operációké, amelyek könnyebbnek vagy közepesen nehéznek számítanak. Azért nevezik ezeket rágyakorló műtéteknek, mert ezen beavatkozások nagy számban történő elvégzésével szerezhető kellő rutin az igazán nehéz műtétek elvégzéséhez, amelyeket sugársebészeti módszerekkel sem lehet végrehajtani.

Az idegsebészek workshopokon, anatómiai gyakorlatokon próbálják megszerezni a legnehezebb agyműtétek végrehajtásához szükséges rutint. Ennek ellenére elmondható, hogy a kilencvenes évek elején a nehéz patológiák esetében jobbak voltak az eredmények, mint ma, 2013-ban.

"Ezerötszáz modellezett műtétet végeztem az elmúlt tíz évben"

Ezt a problémát oldja meg az a munkamódszer, amelyet Csókay professzor tíz évvel ezelőtt kezdett kidolgozni. "Az imént említett workshopokon mostanáig csak az anatómiailag ép agyat lehetett boncolni. Mi azonban modellezett daganatokat hozunk létre a friss hallottak agyában, egy speciális, mikroszkópos beültetési módszerrel. A tumor agyba történő beültetése egy másik irányból történik, mint ahonnan az elváltozások műtéti eltávolítására egyébként sor kerül, így a tumor beültetése nem zavarja a rágyakorló operáció végrehajtását" - mondta a beszélgetésben Csókay.

Felmerül-e bármilyen etikai probléma ezzel a módszerrel? Szerencsére nem, ugyanis - bár ezt az emberek többsége nem tudja - azokban az esetekben, amikor elkerülhetetlen a boncolás, egy centiméteres szeletekre vágják fel az elhunytak agyát, amit végül a hasüregbe tesznek be. A koponyát ezután papírvattával töltik ki. A tumoreltávolító műtét modellezésére az agy részletes boncolása előtt kerülhet sor, így a módszer alkalmazásakor sem adódik jelentős különbség ahhoz képest, mintha csak az agy rutinszerűen végzett boncolását végeznék el.

Nézze meg a Ma Reggelben elhangzott beszélgetést!

Csókay a Ma Reggel műsorában elmondta: ő maga nagyjából 1500 ilyen modellezett műtétet végzett az elmúlt tíz évben. Maga a munkamódszer tehát nem új, de a magyar orvoscsoport közleményének köszönhetően csak mostantól válik elérhetővé a világ agysebészei számára. "Munkamódszerünk komoly segítséget jelenthet a kollégáknak olyan műtéteknél, amelyek elvégzéséhez hosszabb előzetes rákészülés szükséges. Volt olyan műtétem, ami előtt huszonhét rágyakorló operációt végeztem el" - mondta az agysebész professzor.

A munkamódszer kidolgozását Budapesten a Szent János Kórház patológiai osztályán, Miskolcon a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Kórházban, valamint a Diósgyőri Kórház patológiai osztályain végezték.

Forrás: M1 Ma Reggel

Tisztelt Olvasónk! Felhívjuk a figyelmét, hogy anyagaink tájékoztató és ismeretterjesztő jellegűek, így nem adhatnak választ minden olyan kérdésre, amely egy adott betegséggel vagy más témával kapcsolatban felmerülhet, és főképp nem pótolhatják az orvosokkal, gyógyszerészekkel vagy más egészségügyi szakemberekkel való személyes találkozást, beszélgetést és gondos kivizsgálást.