A hisztamin szerepet játszik abban, hogy megvédje a tumorokat az immunrendszertől

Daganatok.hu 2014. június 24.
Megosztás:

"Egy nagyon izgalmas új kutatásról van szó, amely két, korábban össze nem kapcsolt betegség, a rák és az allergia között tárt fel összefüggést" - mondja Daniel H. Conrad, a Virginia Commonwealth University mikrobiológia és immunológia professzora. A Conrad által vezetett, állatokon elvégzett vizsgálatokból kiderült: a hisztamin - az immunrendszer allergénekre és kórokozókra reagáló anyaga - szerepet játszik a tumorok védekező rendszerrel szembeni védelmében. A kutatók azt remélik, hogy az antihisztaminok - vagyis a hisztamin termelődését gátló anyagok - a különféle daganatellenes terápiák kidolgozásához is felhasználhatóak lesznek a jövőben.

A Journal of Leukocyte Biology című folyóiratban megjelent tanulmány szerzői állatmodellekben gátolták a hisztamin termelődését, ezzel pedig sikerült megszakítaniuk egy olyan folyamatot, amely a melanoma - vagyis a festékes anyagjegydaganatok - növekedését segíti elő.

A hisztamint a hízósejtek termelik. Ezek a sejtek különösen nagy számban vannak jelen az orrban, a szájban és a vérerekben, fő feladatuk pedig a kórokozókkal szembeni védelem és a sebgyógyulás folyamatának elősegítése.

A kutatásból kiderült: a hisztamin beindítja a mieloid - vagyis csontvelői eredetű - szupresszor sejtek (Myeloid Derived Suppressor Cells; MDSCs) aktivációját, túlélését és proliferációját. Ez azért fontos információ, mert az MDSC sejtek elősegítik a tumornövekedést azáltal, hogy gyengítik az immunrendszer működését (szupresszió).

A kutatócsoport azt is felfedezte, hogy az MDSC sejtek hajlamosak a hízósejtek irányába vándorolni, ami segít az MDSC sejteknek abban, hogy a szervezet azon pontjaira vándoroljanak, ahol gyulladás van jelen. Ezen pontok közé tartoznak a tumorok is. Amikor pedig a hízósejtek által termelt hisztamin szabadul fel, az még tovább növeli az MDSC sejtek túlélését és proliferációját, így egy pozitív visszacsatolású kör alakul ki, amely az immunrendszer tumorokkal szembeni védekezőképességének csökkenéséhez vezet.

Az állatkísérletekben azt is sikerült elérni, hogy a gyógyszertárakban jelenleg vény nélkül is kapható antihisztaminok adásával csökkenjen az MDSC sejtek száma. Embereken végzett vizsgálatokkal kiderítették továbbá, hogy az allergiás tüneteket mutató személyek vérkeringésében több MDSC sejt van jelen, mint azoknál, akiknek nincsenek allergiás tüneteik.

"Mivel csak egy előzetes eredményről van szó, ezért több év kutatómunkára lesz szükség ahhoz, hogy kiderüljön, alkalmazhatóak lesznek-e az antihisztaminok a daganatellenes terápiákban" - összegezte a lényeget Daniel H. Conrad.

(Virginia Commonwealth University)

* * *

Az eredeti közlemény:

Mast cell histamine promotes the immunoregulatory activity of myeloid-derived suppressor cells 

Tisztelt Olvasónk! Felhívjuk a figyelmét, hogy anyagaink tájékoztató és ismeretterjesztő jellegűek, így nem adhatnak választ minden olyan kérdésre, amely egy adott betegséggel vagy más témával kapcsolatban felmerülhet, és főképp nem pótolhatják az orvosokkal, gyógyszerészekkel vagy más egészségügyi szakemberekkel való személyes találkozást, beszélgetést és gondos kivizsgálást.

Hírek az Avemarról: