Az első kép egy gyilkos immunfehérje hatásáról

Forrás: Mike Kuiper, VPACForrás: Mike Kuiper, VPAC
2010. november 3.
Megosztás:

Angol és ausztrál kutatók első alkalommal tettek láthatóvá egy olyan immunfolyamatot, amelynek létezéséről már 110 éve tudnak a szakemberek. A mikroszkóp alatt megvizsgált fehérje lyukakat hoz létre azokban a sejtekben, amelyek rákossá váltak vagy vírusok fertőzték meg őket. Az eredmények a daganatok, a cukorbetegség és a malária leküzdésében is egyaránt segíthetnek a jövőben.

A Nobel-díjas Jules Bordet 110 évvel ezelőtt figyelte meg először, hogy az emberi immunrendszer képes kilyukasztani azokat a célsejteket, amelyek működése különféle okokból kifolyólag abnormálissá vált. A folyamat lezajlik például olyankor, amikor a korábban egészséges sejtek rákossá válnak, illetve akkor, amikor vírusok árasztják el a sejtek belsejét. A mechanizmus működéséért a perforin nevű fehérje felelős, működés közben azonban még sosem sikerült megfigyelni a molekula működését.

A brit Birbeck College kutatói nemrég nagyteljesítményű elektronmikroszkópos módszerrel tették láthatóvá a fehérjét, miközben az éppen kilyukasztja az abnormálisan működő sejteket. Ezeken a lyukakon juthatnak be később azok a mérgező hatású enzimek, amelyek elpusztítják a daganatos vagy vírusos sejteket. Ha a perforin nem működik megfelelően, akkor a szervezet nem képes hatékonyan harcolni a fertőzötté vált sejtek ellen, ami az eddigi kutatások szerint elsősorban a leukémia megjelenésének kockázatát növeli.

A Nature-ben ismertetett kutatásban kétféle mikroszkópos felvételt kombináltak. Az egyiken egyetlen perforinmolekula szerkezetét rögzítették, a másikon pedig egy perforingyűrűt, amelyek egymáshoz kapcsolódva lyukasztják ki a sejtmembránt. Fenti, a felvételek alapján készült képen a sejtmembrán három dimenziós modellje látható, amelyen kék színnel láthatjuk a perforin által létrehozott lyukakat. Vöröses színben azok az enzimek, amelyek a lyukakon bejutva képesek a fertőzött sejtek elpusztítására.

Az alábbi kép felülnézetben mutatja a perforin molekula által a sejtmembránon át kialakított lyukat.

Forás: University of Texas

Forrás: [origo] tudomány

A teljes cikk elolvasható itt.

* * *

Tisztelt Olvasónk! Felhívjuk a figyelmét, hogy anyagaink tájékoztató és ismeretterjesztő jellegűek, így nem adhatnak választ minden olyan kérdésre, amely egy adott betegséggel vagy más témával kapcsolatban felmerülhet, és főképp nem pótolhatják az orvosokkal, gyógyszerészekkel vagy más egészségügyi szakemberekkel való személyes találkozást, beszélgetést és gondos kivizsgálást.

Hírek az Avemarról: