Magyarországon is elterjedhetnek a hamis rákgyógyszerek - ismeretterjesztő előadások a Rák Világnapján

Prof. Dr. Simon Tamás a Magyar Rákellenes Liga rendezvényénProf. Dr. Simon Tamás a Magyar Rákellenes Liga rendezvényén
Illyés András 2012. február 2.
Megosztás:

Idén is sok hasznos információval gazdagodhattak azok, akik eljöttek a Nemzeti Erőforrás Minisztérium Egészségügyért Felelős Államtitkárságának nyolcadik emeleti előadótermébe, hogy meghallgassák dr. Székely Ildikó, Székely Krisztina, dr. Pilling János és dr. Kálmán István előadásait. A Magyar Rákellenes Liga által szervezett eseményen fellépett az Újjászületés Rehabilitációs Táncklub is: a Legéndi Veronika által vezetett tánccsoportot daganatos betegek alapították azzal a céllal, hogy támogatást és segítséget nyújtsanak a rákbetegségen átesett, vagy a betegséggel éppen még küzdő sorstársaiknak.

A jelenlévőket prof. dr. Simon Tamás üdvözölte, majd röviden összefoglalta, hogy mi a Rák Világnapjának fő üzenete: "A rák a huszonegyedik században egyre inkább krónikus betegségnek tekinthető. A megbetegedések egyharmadát meg lehet előzni, egyharmadát meg lehet gyógyítani, és csupán a betegek egyharmada veszíti el életét a betegség miatt. Ma már azonban ez a búcsú is sokkal tovább tart, mint akár egy évtizede, és a búcsúzók életminősége is sokkal elviselhetőbbé tehető, mint korábban bármikor" - mondta a Magyar Rákellenes Liga elnöke. A rákellenes liga jelenleg 43 alapszervezettel és közel 5700 taggal rendelkezik országszerte: a tagság 35%-a jelenlegi, illetve a gyógyult és aktuálisan tünetmentes rákbetegekből kerül ki, 30%-uk pedig a rákbetegek családtagjaiból és hozzátartozóiból.

Megszűnt a rehabilitációs járadék és a rokkantsági nyugdíj

Dr. Székely Ildikó, a Gyógyszerészeti és Egészségügyi Minőség- és Szervezetfejlesztési Intézet főosztályvezetője a rokkantsági nyugdíjbesorolások idei változásairól tartott előadást. Míg korábban csak 50 százalékos egészségkárosodás felett tekintettek egy beteget megváltozott munkaképességűnek, ma már akkor is ebbe a kategóriába sorolják a betegeket, ha egészségkárosodásuk 40 százalék feletti. A 2011. évi CXCI. törvény szövege szerint: "Megváltozott munkaképességű személyek ellátásaira jogosult az, akinek az egészségi állapota a rehabilitációs hatóság komplex minősítése alapján 60 százalékos vagy kisebb mértékű." 

2012. január elsejétől több változás is életbe lépett ezen a területen, megszűnt például a rehabilitációs járadék és a rokkantsági nyugdíj. Ezek helyett rehabilitációs és a rokkantsági ellátás igényelhető, a törvényben meghatározott feltételek szerint. Az egészségkárosodás mértékét a rehabilitációs hatóság komplex minősítése során határozzák meg: a bizottság orvosszakértőkből és foglalkozási rehabilitációs szakemberekből áll, akik eldöntik, hogy a beteg foglalkoztatható-e a továbbiakban megváltozott munkaképességű személyként, vagy inkább rokkantsági ellátásban érdemes részesíteni. "Hogyan érinti mindez a rákbetegeket? A vizsgálat során nem a daganat típusát, hanem az alanyok funkcionális állapotát értékelik a szakemberek. Figyelembe veszik az esetlegesen jelenlévő társbetegségeket is, valamint azt, hogy a vizsgálat időpontjában tumormentes-e az illető. A rákbetegeknél kiemelten fontos tényező, hogy milyen az adott daganattípus prognózisa, azaz milyenek a beteg várható életkilátásai" - mondta Székely.

Ha a rákbeteg rehabilitációja sikerrel kecsegtet, akkor a páciens egy általános képességvizsgálaton is átesik, amely során eldönthető, hogy rész- vagy teljes munkaidős foglalkoztatás javasolt-e a számára. "Bármelyik is valósul meg, sosem a betegnek kell igazodnia leendő munkahelyéhez, hanem minden esetben a munkahely esetleges átalakításával kell megteremteni azokat a munkakörülményeket, amelyek megfelelnek a rehabilitációs céllal foglalkoztatott személy igényeinek" - mondta Székely.

"Mindent hamisítanak, ami megéri gazdaságilag"

Székely Krisztina, a Hamisítás Elleni Nemzeti Testület tanácsadója a hamis gyógyszerekkel kapcsolatos tudnivalókat foglalta össze. A hamis gyógyszerek piacán az utóbbi években komoly növekedés volt tapasztalható: a nem valódi szerek éves forgalma világszinten a 200 milliárd dollárt is eléri jelenleg. Az EU-ban a gyógyszerforgalom 10 százalékát teszik ki a hamis gyógyszerek, hazánkban pedig egyelőre szerencsére nem túl magas, mindössze 1-2 százalékos ez az arány. Annak ellenére, hogy a magyar patikai forgalmazásban árusított gyógyszerek között eddig még nem akadtak hamis készítményekre, a magyar betegek sincsenek teljes biztonságban.

Veszélyt az interneten történő gyógyszervásárlás jelent: hazánkban ugyan teljesen illegális az internetes gyógyszerforgalmazás, előfordulhatnak olyan honlapok, ahol Kínából, Pakisztánból, Szíriából, Indiából vagy más, jellemzően közel-keleti országból származó hamis gyógyszert szeretnének nekünk eladni. Alapszabály, hogy semmilyen gyógyszert ne vásároljunk az internetről (kivételt képez az orvos által felírt készítmények házhoz szállíttatása a patikákból), és ha lehet, minden betegtársunkat idejében figyelmeztessük a hamis készítmények veszélyeire.

Az Újjászületés Rehabilitációs Táncklub előadása (Kapcsolódó cikkünk: Első születésnapját ünnepelte az Újjászületés Rehabilitációs Táncklub - videó)

"Egyes rákgyógyszerekből rendszeresen hiány van a piacon, amit a hamisítók természetesen megpróbálnak kihasználni. Csakhogy, ezekben a szerekben sokszor egyáltalán nincs hatóanyag, vagy nem a megfelelő mennyiségben, esetleg épp ellenkezőleg, túlzott adagban fordulnak elő. Sőt, arra is volt már példa, hogy a hamis gyógyszer kábítószert - amfetamint - tartalmazott, ami elősegíti a hozzászokást. Amiről szinte biztosan fel lehet ismerni a hamisítványokat: a magyar feliratok hiánya, a rossz helyesírás a dobozon, vagy a szemmel láthatóan rossz minőségű csomagolás" - mondta Székely.

Az Országos Gyógyszerészeti Intézet fényképes gyógyszeradatbázisában mindenki megnézheti az eredeti gyógyszerek felvételeit, ha esetleg mégis hamis gyógyszer kerülne a kezébe. A +36-1-261-88-69-es telefonszámot szintén fel lehet hívni, ha tájékoztatást szeretnénk kapni egy-egy készítmény eredetiségéről, de kapcsolatba léphetünk az adott rákgyógyszer gyártójával vagy forgalmazójával is. A feltételezett gyógyszerhamisítványokat minden bejelentett esetben laborvizsgálatnak vetik alá, így a szakemberek is pontosabb információkhoz juthatnak a hamis gyógyszerek hazai elterjedtségével kapcsolatban.

Hogyan védhető ki a daganatos betegek alultápláltsága?

Székely Krisztinát követően dr. Pilling János pszichiáter, a Semmelweis Egyetem Magatartástudományi Intézetének kommunikációs munkacsoport-vezetője beszélt a rákdiagnózis közlésének lehetséges módjairól (Pilling előadásának részletes összefoglalóját egy későbbi időpontban közöljük majd a Daganatok.hu-n - a szerk.) Ezután dr. Kálmán István, a Fresenius Kabi gyógyszergyár orvosigazgatója foglalta össze a rákbetegek táplálásának lehetőségeit, valamint a megfelelő tápláltsági állapot jelentőségét a kezelés sikere szempontjából.

Egy egészséges embernek testtömeg-kilogrammonként (ttkg) legalább napi 25 kilokalória (kcal) energiabevitelre van szüksége, ami egy hetven kilós személy esetében 1750 kilokalóriát jelent. Tévedés, hogy a rákbetegeknek koplalniuk kellene: ez a tévhit abból ered, hogy a táplálék megvonásával a daganat tápanyag-ellátottsága is csökkenthető, ez azonban sajnos nem így van. Ha ezt az energiamennyiséget valaki nem tudja - vagy nem akarja - felvenni, akkor egy idő után alultápláltság alakul ki, ami a kezelés hatékonyságát is kedvezőtlenül érintheti.

Az alultápláltság több okból is káros: egyrészt emeli a szövődmények gyakoriságát, másrészt növeli a kórházi elhalálozás esélyét. A különféle daganattípusok esetén eltérő az alultáplált betegek aránya: ez a hasnyálmirigy-, illetve a gyomorrákos betegeknél a legmagasabb (83-87%), ezután következnek a vastagbél-, a tüdő- és a prosztatarákos betegek (48-61%), végül legkisebb arányban (31-40%) az emlőrákos, a Non-Hodgkin limfómás és a nem-limfoid leukémiás betegeknél figyelhető meg alultápláltság. "Ezek az arányok meglehetősen magasak, így korántsem felesleges arról beszélnünk, hogy mivel előzhető meg ez az állapot. Speciális táplálási célnak tekintjük a kezelési hatékonyság növelését és a kellemetlen mellékhatások mérséklését. Összességében minden esetben a beteg életminőségének javításáról van szó" - mondta Kálmán.

A táplálás lehetőségei magukban foglalják a normál táplálkozást (ebben az esetben csak a megfelelő mennyiségű kalóriabevitelre kell figyelnünk, az élelmiszerek minősége mellett), az iható tápszereket, a szondatáplálást, illetve az intravénás táplálást. Fontos tudni, hogy ha onkológus szakorvos rendeli meg, akkor mind az iható, mind a szondatápszerekre 55,70, illetve 90 százalékos TB-támogatás igényelhető. Az intravénás táplálás a két előző esettel szemben otthon nem, kizárólag kórházi körülmények között végezhető jelenleg Magyarországon.

Tisztelt Olvasónk! Felhívjuk a figyelmét, hogy anyagaink tájékoztató és ismeretterjesztő jellegűek, így nem adhatnak választ minden olyan kérdésre, amely egy adott betegséggel vagy más témával kapcsolatban felmerülhet, és főképp nem pótolhatják az orvosokkal, gyógyszerészekkel vagy más egészségügyi szakemberekkel való személyes találkozást, beszélgetést és gondos kivizsgálást.