Nanorészecskékkel juttattak célba kemoterápiás szereket

Daganatok.hu 2018. október 22.
Megosztás:

Amerikai kutatók sikerrel alkalmaztak nanorészecskéket kemoterápiás szerek vivőanyagaként, és használatukkal az eddiginél pontosabban sikerült a hatóanyagot a ráksejtekbe juttatni, így elkerülték a szervezet többi sejtjénél jelentkező toxikus hatást.

A rákellenes terápiás készítmények igen hatékonyak ugyan a gyorsan növekvő ráksejtek elölésében, csakhogy ennek komoly ára van, mivel negatívan befolyásolnak más gyorsan osztódó sejteket is, így például a hajhagymákat, a bélnyálkahártya sejtjeit, a thrombocytákat és a leukocytákat is. Ezért jelennek meg az olyan súlyos mellékhatások a kemoterápiában részesülő betegeknél, mint amilyen a hajhullás, hasmenés, vérszegénység, fertőzések stb.

A kutatók most polimer nanorészecskék belsejébe helyezték a kemoterápiás hatóanyagokat, majd intravénásan adagolták tüdőáttétet képzett vastagbélrákban szenvedő betegekbe. Az eredmények szerint a hatóanyagokkal töltött nanorészecskék pontosan a tüdőszövetekbe szállították "rakományukat", és elkerülték a többi szövetet, így az áttétes tüdőszövetekben igen magas hatóanyag-koncentrációt sikerült elérni a környező szövetekhez képest.

Dr. Piotr Rychahou a kutatás vezetője szerint egyelőre nem sikerült pontosan tisztázni, hogy a nonorészecskék miért pont a tüdőben kötődnek meg, de ha sikerül a szállítási mechanizmus minden részletét tisztázni, az komoly áttörést jelenthet az olyan ráktípusoknál, melyek gyakran képeznek tüdőáttétet, mint például a mell-, vastagbél-, vese, fej- és nyaktájéki, here- és csontdaganatokál, valamint a lágyrész szarkóma, melanóma vagy a pajzsmirigyrák.

A kutatás felvet egy másik, érdekes lehetőséget is, nevezetesen azoknak a klinikumból kizárt vagy a gyakorlati gyógyászatban soha nem használt igen erős kemoterápiás szereknek a használatát, melyek vízben történő oldhatatlansága vagy toxicitása egyszerűen túl nagy volt a nem daganatos sejtek számára. Ha ezeket a hatóanyafgokat sikerülne pontosan célba juttatni a nanorészecskékkel, az ráadásul sokkal olcsóbb megoldás is lenne, mint új hatóanyagokat hosszú klinikai vizsgálatok során kifejleszteni.

(PharmaOnline

Oncompass Medicine Precíziós Onkológiai Program

Az Oncompass Medicine molekuláris diagnosztikai laboratóriuma és információs központja a molekuláris diagnosztika legfrissebb eredményeit és módszereit alkalmazva igyekszik megtalálni a daganatos betegségben szenvedők számára az adott időpontban legmegfelelőbb kezelési lehetőségeket.

Miben tudunk segíteni?

A Precíziós Onkológiai Programunkban a személyre szabott onkológiai ellátás lehetőségeit mutatjuk be a daganatos betegek számára.

Minden daganatos megbetegedés genetikai eredetű, és számos, a daganatot okozó génhiba esetében már személyre szabott onkológiai kezelés adható. A molekuláris diagnosztika a daganatos betegség okát tárja fel, az azonosított génhibák alapján egy speciális onkológiai szoftver segítségével meghatározzuk a daganat támadáspontját (molekuláris célpont) és a célponttal összefüggésbe hozható személyre szabott gyógyszereket. A személyre szabott onkológiai ellátáshoz több feltételnek kell megfelelnie, ennek felméréséhez kérjen időpontot személyes konzultációra!

A személyre szabott kezelési terv minden olyan daganattípusban felállítható, amelyben az azonosított génhibáknak megfelelő kezelés elérhető.

Virtuális Molekuláris Tumor Board

A VMTB szolgáltatás keretében az Oncompass Medicine egyedülálló módon kezelőorvosok és onkoteamek számára biztosít szakmai támogatást annak érdekében, hogy betegeiknek a nemzetközi ajánlásoknak megfelelő, legkorszerűbb precíziós onkológiai ellátást nyújthassák.

Az Oncompass Precíziós Onkológiai Program keretében igénybe vehető szolgáltatás során rugalmasan igazodunk a klinikusi igényekhez, a hét bármely napján, különböző időpontokban biztosítunk lehetőséget az esetek megbeszélésére, amely az adatvédelmi előírásoknak megfelelően, biztonságos online platformon történik.

(hirdetés)

Tisztelt Olvasónk! Felhívjuk a figyelmét, hogy anyagaink tájékoztató és ismeretterjesztő jellegűek, így nem adhatnak választ minden olyan kérdésre, amely egy adott betegséggel vagy más témával kapcsolatban felmerülhet, és főképp nem pótolhatják az orvosokkal, gyógyszerészekkel vagy más egészségügyi szakemberekkel való személyes találkozást, beszélgetést és gondos kivizsgálást.