Kevesebb ellátatlan beteg, növekvő gyógyulási esélyek - átadták az Országos Onkológiai Intézet új Sebészeti Tömbjét

Prof. Dr. Kásler Miklós az Országos Onkológiai Intézet fejlesztési projektjének résztvevőivelProf. Dr. Kásler Miklós az Országos Onkológiai Intézet fejlesztési projektjének résztvevőivel
Daganatok.hu 2012. április 26.
Megosztás:

Az új Belgyógyásztai Tömb után szerdán átadták az Országos Onkológiai Intézet új Sebészeti Tömbjét is - ezzel lezárult az összesen hatmilliárd forintos költségvetéssel bíró fejlesztési projekt, és számos új lehetőséggel gazdagodott az intézet betegellátási tevékenységeinek köre. Markánsan megerősödött például a mellkassebészeti osztály, ami a gyakorlatban azt jelenti, hogy a tüdődaganatok műtéti száma a jelenlegi évi 1-200-ról 8-900-ra fog emelkedni. Új lehetőségként megjelent továbbá az urológiai sebészet, és kiszélesedett az elsődleges májdaganatok, a májáttétek, valamint a hasnyálmirigydaganatok sebészeti kezelési lehetőségeinek köre is. Az alábbiakban prof. dr. Kásler Miklósnak, az intézet főigazgatójának az átadón elhangzott összefoglalóját olvashatják a projektről és a jövőben várható eredményekről.

"Az Országos Onkológiai Intézet, mint regionális centrum legújabb fejlesztése brüsszeli pénzből, tíz százalékban pedig magyar forrásból valósult meg. A fejlesztésre már csak azért is nagy szükség volt, mert Magyarország mind a daganatos eredetű halálozás, mind a megbetegedések számát tekintve a legrosszabb paramétereket mutatja Európában. A hazai adatok 1974-ig párhuzamosan haladtak az európaiakkal, de aztán történt valami, mert egészen 1989-ig folyamatos romlást figyelhetünk meg az európai adatokhoz képest. Míg Nyugat-Európában lassult a daganatok előfordulási gyakoriságának növekedése és a halálozás üteme, addig Magyarországon ugyanez meredeken emelkedett. 1992-ben egy lassulást figyelhettünk meg, és 1999 volt az első olyan év, amely után már 1-2 százalékos csökkenést mutattak a rákhalálozási adatok" - mondta Kásler Miklós professzor, az Országos Onkológiai Intézet főigazgatója szerdán, az új Sebészeti Tömb átadóján.

A kúraszerűen ellátható betegek száma lényegesen emelkedni fog

"Ha azt nézzük, hogy a daganatos betegek ellátása hazánkban milyen színvonalon van, akkor azt mondhatjuk, hogy jelentős eltérés figyelhető meg a nemzetközi helyzethez képest. Ideális számokat természetesen egyetlen ország sem tud felmutatni, mi azonban még az átlagot sem érjük el. A jelenlegi hazai onkológiai ellátórendszer elavult, nem centralizált, az infrastruktúra elöregedett, logisztikailag pedig nem megfelelő sem az épületállomány, sem a diagnosztikai és terápiás eszközpark. A betegek számához és az ellátási kötelezettségekhez képest nem áll rendelkezésre elegendő eszköz. A betegek várakozási ideje mindezek következtében meglehetősen hosszú, a diagnosztikai és terápiás algoritmus pedig nem teljes" - mondta Kásler.

Prof. Dr. Kásler Miklós

"Az Onkológiai Intézet projektjének az volt a célja, hogy kialakítsunk egy új sebészeti tömböt, és növeljük a műtők számát, illetve a fekvőbeteg-osztály ágyszámát. Növelni akartuk továbbá az intézet kemoterápiás kapacitását, és létre akartunk hozni egy olyan gyógyszertárat, amely a legigényesebb onkológiai elvárásoknak is megfelel. A diagnosztikai tömböt szintén fel akartuk újítani, hiszen a naponta nálunk megforduló mintegy 2000 beteg eddig tömött sorokban várt a vizsgálatokra. A közeljövőben a közép-magyarországi régió rákbetegeinek eddiginél nagyobb arányát tudjuk majd a legmagasabb színvonalon ellátni" - mondta a főigazgató.

A teljes daganatsebészeti spektrumot felölelő új központ is létrejött

"Az összesen hatmilliárd forintos beruházás költségelemei a következőképpen oszlanak meg: az épületekre 3,4 milliárd forintot fordítottunk, a műszerparkra pedig megközelítően 1 milliárd forintot, és ehhez jöttek még a kiegészítő költségek. Az új kúraambulanciát 2011 júniusában adtuk át, a sebészeti tömböt pedig másfél hónappal ezelőtt kezdtük el berendezni. Jelen pillanatban már csaknem teljes kapacitással folyik itt a munka. A diagnosztikai tömb felújítása szintén megtörtént, ahogyan nagyrészt az új műszerek telepítése is. A projektet az eredeti célkitűzéseknek megfelelően - 2012. május elsejéig - be tudjuk fejezni" - mondta Kásler.

Az újonnan átadott Sebészeti Tömb

"Az új belgyógyászati tömbben kapott helyet az infúziókeverésre alkalmas gyógyszertári egység, a járóbeteg-ambulancia, 12 darab kúraambulancia-egység és a teljes bőrgyógyászati osztály. A ma átadásra kerülő sebészeti tömbnek köszönhetően 60-ról 78-ra növelhettük az ágyak mennyiségét, a műtők számát pedig a korábbi kettőről hatra tudtuk emelni. Az egyik legfontosabb újítás, hogy egy olyan daganatsebészeti központot is sikerült itt létrehoznunk, amely szinte a teljes daganatsebészeti spektrumot felöleli. Nagyon markáns profillal jelent meg például az úgynevezett viszcerális sebészet, vagyis a májnak és a hasnyálmirigynek a sebészete. El tudtuk továbbá indítani az intézet eddigi tevékenységi köréből hiányzó urológiai sebészetet is" - mondta Kásler.

"Az intézet bővülése egyben jelentős betegszám-bővülést is lehetővé tesz. Nálunk most már egy helyen áll rendelkezésre a képzett személyzet, valamint a modern műszer- és eszközpark, az Európa által is akkreditált legmagasabb szinten. A projekt hatására csökkenni fog az ellátatlan betegek száma a közép-magyarországi régióban, a daganatok korai felismerésével pedig nőni fog a rákbetegegek gyógyulási esélye. A várakozási idő a sebészeti műtéteknél és a kemoterápiás kezeléseknél is csökkenni fog, ami remélhetőleg a daganatos halálozás mérséklődéséhez is elvezet majd a következő években" - hangsúlyozta a főigazgató.

Tisztelt Olvasónk! Felhívjuk a figyelmét, hogy anyagaink tájékoztató és ismeretterjesztő jellegűek, így nem adhatnak választ minden olyan kérdésre, amely egy adott betegséggel vagy más témával kapcsolatban felmerülhet, és főképp nem pótolhatják az orvosokkal, gyógyszerészekkel vagy más egészségügyi szakemberekkel való személyes találkozást, beszélgetést és gondos kivizsgálást.

Hírek az Avemarról: