Hogyan segíthet a csiperkegomba a mellrák megelőzésében?

Daganatok.hu
Megosztás:

Segíthet-e a termesztett csiperkegomba a rák, illetve kifejezetten a mellrák megelőzésében? Milyen előnyös élettani hatásai vannak a gombafogyasztásnak? Hogyan segíti egy magyar gombatermesztő és forgalmazó cég a Magyar Rákellenes Liga munkáját? A mellrák megelőzéséért indított Go Pink! kampányról és a csiperkegomba egészségmegőrzésben játszott szerepéről a Bio-Fungi Kft. és a Szent István Egyetem szakemberei tartottak előadásokat.

"Élete során körülbelül minden nyolcadik magyar nőnél várható a mellrák kialakulása. Ha nem ismerjük ezt a fenyegetést, akkor sajnos védekezni sem tudunk ellene" - mondta megnyitójában prof. dr. Simon Tamás, a Magyar Rákellenes Liga elnöke. A mellrák elleni védekezés része a megelőzésre való törekvés, illetve az időben történő felismerés, amire a mammográfiás szűrővizsgálatokon történő rendszeres megjelenés nyújt lehetőséget. A 45 és 65 év közötti hölgyek erre jelenleg kétévente kapnak behívót.

A Magyar Rákellenes Liga egyik fő célja, hogy minél többen tudjanak az emlőrák-szűrésről, és minél többen részt is vegyenek ezeken. Ennek elérésében segít az az adomány is, amit a civil szervezet idén a Bio-Fungi Kft.-től kap: a gombaforgalmazó cég októberben két hazai áruházláncban, rózsaszín tálcákban értékesíti csiperkegombáit, melyek után tálcánként 10 forint támogatást utal át a Magyar Rákellenes Ligának. A "Go Pink!" elnevezésű kampányt eredetileg az angolszász országok gombatermelői hívták életre, a magyar cég ehhez csatlakozott immár második alkalommal.

Aromatáz-gátló zsírsavak a csiperkegombában

"A rendszeres gombafogyasztással mi magunk is aktívan hozzájárulhatunk a mellrák-kockázat csökkentéséhez" - mondta előadásában Mutsy Árpád, a Bio-Fungi Kft. ügyvezető igazgatója, a csiperkefogyasztás lehetséges rákellenes hatásait vizsgáló, eddig elsősorban az USA-ban végzett kutatásokra hivatkozva. Ezeknek a kutatásoknak az eredményeit dr. Hajdú Csaba, a Bio-Fungi Kft. kutatási és fejlesztési igazgatója ismertette.

Hogyan segíthet a csiperkegomba a mellrák megelőzésében? Nézze meg dr. Hajdú Csaba előadását!

Mint mondta, mára teljesen egyértelművé vált, hogy az emlőrák nem egy egységes betegség, hanem számos, egymástól sok mindenben különböző altípusa létezik. Az emlődaganatok egyik típusában - a daganat kialakulásának oki tényezőjeként - az aromatáz nevű enzim túlzott aktivitása figyelhető meg. A női szervezetben emiatt túl sok tesztoszteron hormon kezd el ösztrogénné átalakulni. A hormonfüggő - ösztrogén-receptor pozitív (ER+) - mellrákok esetében a magas ösztrogénszint a felelős a daganatsejtek osztódásáért és növekedéséért.

"A gyógyszeripar - az iméntiek miatt - nagy hangsúlyt fektet olyan gyógyszerek kifejlesztésére, amelyek gátolják az aromatáz enzimet, ezáltal megakadályozzák, hogy a tumornövekedést elősegítő magas ösztrogénszint alakuljon ki. Az USA-ban törzskönyvezett egyik ilyen gyógyszer megelőző jelleggel is alkalmazható a magas mellrák-kockázattal jellemezhető hölgyeknél, de a kezelés hátránya, hogy többféle kellemetlen mellékhatás is kialakulhat. A kutatók ezért - a mesterséges úton előállított aromatáz-gátlók helyett - természetes eredetű aromatáz-gátlókat kezdtek el keresni. Többféle zöldség mellett a csiperkegombát is megvizsgálták, és azt találták, hogy a gombában található linol- és linolinsavak - több más zsírsavval együtt - aromatáz-gátló hatást fejtenek ki a szervezetben" - magyarázta Hajdú Csaba.

További, biológiailag aktív hatóanyagok

Milyen más, biológiailag aktív hatóanyagok fordulnak még elő a csiperkegombában? A különféle poli- és oligoszacharidok közül érdemes például kiemelni a béta-D-glükán nevű molekulát, amely immunerősítő hatással jellemezhető. Talán ennél is fontosabb az L-ergothionein, amely egy kéntartalmú, antioxidáns hatású aminosav. Ezt elsőként az anyarozsból izolálták, néhány éve pedig felfedezték, hogy az aminosavat a csiperkegombák is képesek előállítani.

Mutsy Árpád, a Bio-Fungi Kft. ügyvezető igazgatója a cég tevékenységeiről beszélt

"Az antioxidánsok - általánosságban véve - semlegesítik az oxidáló hatású, a sejtműködést esetenként negatívan befolyásoló szabadgyököket. Emiatt régóta nagy népszerűségnek örvendenek, korántsem mindegy azonban, hogy egy antioxidáns mennyire stabil. Az instabil antioxidánsok sok esetben csak még tovább rontanak a helyzeten, bomlékonyságuk miatt ugyanis nem semmisítik meg, csupán felszabdalják a káros szabadgyököket. A szabadgyökök száma ilyenkor csak még tovább nő. Az ergothionein ezzel szemben egy rendkívül stabil antioxidáns, amely több szabadgyököt is képes anélkül befogni, hogy kémiai szerkezete megváltozna. Az ergothioneinnek ezen kívül gyulladáscsökkentő hatása is van, ami ugyancsak védő hatást jelenthet a mellrák kialakulásával szemben" - összegezte a szakember.

Jönni fognak a D-vitaminban dúsított gombák

A csiperkegombában a felsoroltakon kívül D-vitamin, egészen pontosan a D2-vitamin előanyaga (previtaminja), az ergoszterol is megtalálható. A D-vitamin-hiányt egyes ráktípusok - például a vastagbélrák és a mellrák - esetén ugyancsak összefüggésbe hozták a rákkockázat növekedésével. A megfelelő D-vitamin-szint fenntartása ezért szintén egy olyan tényező, amivel jó eséllyel mi magunk is aktívan csökkenthetjük a rák kialakulásának valószínűségét. A megfelelő D-vitamin-mennyiséget egyrészt napozással, másrészt különféle élelmiszerek (például halmájolaj, tonhal, szardínia, sajt, marhahús, tojás és tej) rendszeres fogyasztásával biztosíthatjuk. Csiperkegombát pedig ugyancsak érdemes ebből a célból fogyasztanunk.

A csiperkegomba egészségvédő értékei, bioaktív molekulái - Prof. Dr. Vetter János előadása

Hajdú ezzel kapcsolatban egy érdekes és világszinten is újdonságnak számító gyártástechnológiát ismertetett. A Corvinus Egyetemen Vetter Jánossal, a Szent István Egyetem Állatorvostudományi Karának tanszékvezető egyetemi tanárával kezdtek bele egy kutatásba. Ebben azt vizsgálták, hogy miként lehetne a gombában található vitamin-előanyagot D2-vitaminná alakítani. "Ha a csiperkegombákat - növekedésük egy bizonyos szakaszában - nagyenergiájú ultraibolya fénnyel világítjuk meg, akkor az ergoszterol D2-vitaminná alakul. A módszer annyira hatékony, hogy az UV-kezelt gombák a felnőttek napi D-vitamin-szükségletét 100%-ban fedező D2-vitamint fognak tartalmazni" - mondta a szakember.

Ez konkrétan azt jelenti, hogy az így gyártott csiperkegombák 90 grammjának D-vitamin-tartalma magasabb lesz, mint ami a tonhal (90 gramm), a szardínia (2 darab konzerv), a sajt (30 gramm), a marhahús (100 gramm), a tojássárgája (egy darab) és a szintén dúsított tej 2 deciliterében mérhető. Egyedül a halmájolaj fog továbbra is jobban szerepelni, egy evőkanálban 1360 Nemzetközi Egységnyi (NE) D-vitaminnal, szemben az UV-kezelt csiperkegomba 90 grammjának 400 Nemzetközi Egységével. Az Európai Unióban egyelőre nem érhetőek el a D-vitaminnal dúsított élelmiszerek, engedélyezésükre várhatóan a közeljövőben kerül majd sor.

A Bio-Fungi Kft.-ről a cég honlapján, a biofungi.hu oldalon olvashatnak bővebb információkat.

Tisztelt Olvasónk! Felhívjuk a figyelmét, hogy anyagaink tájékoztató és ismeretterjesztő jellegűek, így nem adhatnak választ minden olyan kérdésre, amely egy adott betegséggel vagy más témával kapcsolatban felmerülhet, és főképp nem pótolhatják az orvosokkal, gyógyszerészekkel vagy más egészségügyi szakemberekkel való személyes találkozást, beszélgetést és gondos kivizsgálást.

Hírek az Avemarról: