Ingyenes, korhoz kötött és kötelező is lehetne a méhnyakrák elleni oltás

Daganatok.hu 2013. június 21.
Megosztás:

Nem kizárható, hogy 2014-től a kötelező, térítésmentes oltások között szerepeljen a méhnyakrák kiváltó okaként ismert humán papillómavírus elleni védőoltás - írja beszámolójában a Weborvos. Egy megadott korosztály teljes átoltása körülbelül 1,5 milliárd forintba kerülne, a HPV-vel összefüggő valamennyi betegségteher viszont meghaladja az 1,74 milliárd forintot. Minderről az IME-META egészség-gazdaságtani konferenciájának záróbeszélgetésén esett szó.

A HPV-vírus által okozott méhnyakrák és megelőző állapotai súlyos népegészségügyi problémát jelentenek. Nálunk kétszer-háromszor annyi a méhnyakrákos eset, mint például Skandináviában, ráadásul több százra tehető évente a kór halálos áldozatainak a száma - írja a Weborvos cikke.

A népegészségügyi problémát jól jelzi, hogy 2011-ben az egy méhnyakrákos betegre jutó relatív éves költség több mint 700 ezer forint volt. A HPV okozta valamennyi betegségteher összességében pedig meghaladta az 1,74 milliárd forintot. Összehasonlításul: egy megadott korosztály teljes átoltása a HPV ellen körülbelül 1,5 milliárd forintba kerülne.

Kötelező és ajánlott védőoltások - országonként változó rendszerek

29 európai ország közül csak 14-ben létezik legalább egy korhoz kötött kötelező védőoltás. Ezek között van Magyarország is, ahol egyébként világszínvonalú az oltási rend.

A többi 15-ben csak ajánlják az oltások felvételét. Igaz, különböző negatív, illetve pozitív eszközökkel motiválják a szülőket. Ausztriában például bárányhimlő elleni oltás nélkül nem mehetnek iskolába a gyerekek.

A nem kötelező - csak ajánlott - oltások felvételét egyre több európai országban az is nehezíti, hogy különböző oltásellenes csoportok ez ellen dolgoznak. Nagy-Britanniában például annyira visszaesett a kanyaró elleni oltások száma, hogy most ismét járványok alakulnak ki országban - írja a cikk.

Komoly vita az EU-ban a kötelező HPV elleni védőoltás bevezetéséről

"Bár a magyar oltási rend példaértékű egész Európában, nincs kőbe vésve. Az Országos Epidemiológiai Központ folyamatosan teszteli az antigénszinteket, és ehhez alakítja a rendet" - mondta a konferencia kerekasztal-beszélgetésén dr. Csohán Ágnes, az OEK járványügyi főosztályvezetője.

Vannak fertőző betegségek, amiket most ki lehetett venni a kötelezők közül - ilyen a himlő - de nem kizárt, hogy újak is bekerüljenek. "Egy új vakcina bevezetésénél nagyon meg kell vizsgálni az ország teherbírását. A finanszírozásnak hosszú távon kell meglennie, egy védőoltás hatékonysága ugyanis csak évekkel később jelentkezik" - idézi a cikk dr. Ócsai Lajost, az Országos Tisztifőorvosi Hivatal (OTH) járványügyi főosztályvezetőjét.

Az Európai Unióban komoly vita zajlik arról, hogy bevezessék-e a kötelező HPV elleni védőoltást. "Az egyik alapproblémát az jelenti, hogy nagyon drágák a multicégek által biztosított vakcinák. Felmerült, hogy az unió létrehoz egy közös beszerző-készletező részleget, hogy a tagországok valamennyire függetleníteni tudják magukat a multiktól" - mondta dr. Horváth Ildikó, az EMMI egészségügyért felelős államtitkárságának egészségpolitikai főosztályvezetője.

A teljes cikk a Weborvoson olvasható: Lehet, hogy kötelező lesz a HPV elleni oltás? 

Tisztelt Olvasónk! Felhívjuk a figyelmét, hogy anyagaink tájékoztató és ismeretterjesztő jellegűek, így nem adhatnak választ minden olyan kérdésre, amely egy adott betegséggel vagy más témával kapcsolatban felmerülhet, és főképp nem pótolhatják az orvosokkal, gyógyszerészekkel vagy más egészségügyi szakemberekkel való személyes találkozást, beszélgetést és gondos kivizsgálást.

Hírek az Avemarról: