James Watson új elmélete: az antioxidánsok inkább okozói, mint megelőzői a ráknak

James Watson (Fotó: Wikipedia)James Watson (Fotó: Wikipedia)
Daganatok.hu 2013. február 21.
Megosztás:

A 84 éves dr. James Watson - aki a DNS kettős hélix szerkezetének feltárásáért kapott Nobel-díjat 1962-ben - nemrég új elmélettel állt elő, amelyet ő maga "az egyik legjelentősebb munkájának" nevez a kettős hélix felfedezése óta. Az Open Biology folyóiratban 2013. január 8-án megjelent cikkében Watson amellett érvel, hogy egyáltalán nem érdemes antioxidánsokat tartalmazó étrend-kiegészítőket szednünk, mert ezek "inkább kiváltják, mint megelőzik a rákot." Watson új cikkét többen kritizálták, köztük egy sokak által elismert rákkutató is, aki azonban csak név nélkül volt hajlandó nyilatkozni a Reuters-nek, mondván, "nem akarja megsérteni Watsont".

"Doktor Watsontól sohasem álltak távol a bombasztikus kijelentések" - írta még 2007-ben a Critical Biomass blog, utalva a molekuláris biológus egyik akkori, intelligenciával kapcsolatos megjegyzésére, amely miatt a Cold Spring Harbor Laboratory korábbi igazgatója később magyarázkodni kényszerült. Watson - akit szinte mindenki ismer, hiszen ő volt az, aki meghatározta a DNS kettős hélix szerkezetét, Francis Crick és Maurice Wilkins segítségével - most ismét új és igen provokatív elmélettel állt elő.

Az io9.com portál beszámolója szerint Watson - egyebek mellett - azt állítja, hogy "a rákmegelőzésként gyakorta javasolt antioxidánsok - például a C-vitamin - nemhogy megelőznék, hanem éppen ellenkezőleg, elősegítik egyes daganattípusok kialakulását." Watson emellett erős kritikával illette az úgynevezett "személyre szabott gyógyászatot" - vagyis a jelenlegi, célzott daganatellenes terápiákat. Utalást tett továbbá "a rákkutatók lustaságára" is, megemlítve, hogy több elterjedt ráktípus esetében emiatt sem sikerült még megtalálnunk a megfelelő gyógymódot.

Watson új rákelmélete: az antioxidánsok károsak

"Az új elmélet a reaktív oxigéngyökökre [Reactive Oxygen Species;ROS)] koncentrál, és azzal a feltevéssel él, hogy valójában a daganatsejtek belsejének túl magas antioxidáns-szintje jelenti az igazi problémát. Az elmélet szerint ide vezethető vissza az is, hogy a daganatok egy része egy idő után ellenállóvá válik a jelenleg alkalmazott kezelésekkel szemben" - írja a Medscape Today cikke.

Watson elmélete "minden olyan okot felszámol, amely amellett szólna, hogy antioxidáns tartalmú étrend-kiegészítőket szedjünk a rákbetegségek megelőzése érdekében" - írja a Medscape Today. Watson szerint az antioxidánsok sokkal inkább okozói, mint megelőző ágensei a sejtek rákos elfajulásának. "A ráksejteket közvetlenül elpusztító módszerek - az ionizáló sugárzás, a legtöbb kemoterápiás szer és néhány célzott daganatellenes készítmény - azáltal hatnak, hogy - közvetve vagy közvetlenül - oxidáló, reaktív oxigéngyököket hoznak létre, amelyek aztán kulcsfontosságú lépéseket gátolnak a sejtciklus folyamatában" - írja a Medscape Today.

A reaktív oxigéngyökök felszabadulása a daganatsejtek oxigénhiányos (hipoxiás) állapotához vezet, amelynek következményeként a ráksejtek szerkezeti átalakuláson mennek keresztül. Az oxigénhiányos állapot hatására módosult sejtekben viszont elkerülhetetlenül felhalmozódnak az antioxidáns vegyületek, ami aztán meggátolja az orvosok által alkalmazott rákellenes kezelések hatását. "Ha egy daganat egyszer már ellenállóvá vált a kemoterápiával szemben, akkor ezzel - általában - egyben a sugárkezeléssel szemben is ellenállóvá vált" - vélekedik Watson.

Helyes lehet-e ez az elmélet?

"Ha Watson elmélete helyes, akkor épp azok a gyógyszerek lennének hatásosak a rák elleni küzdelemben, amelyek a daganatsejtek belsejében csökkentik az antioxidánsok szintjét. Ilyen lehetne például az arzén-trioxid, amely reaktív oxigéngyököket hoz létre, csökkentve ezzel a ráksejtek előre programozott sejtöngyilkosságát akadályozó antioxidáns fehérjék koncentrációját. Az arzén-trioxidot egyébként jelenleg is alkalmazzák a leukémia egyik fajtájának kezelésében, Watson elmélete viszont azt sugallja, hogy az arzén-trioxid nemcsak ebben a ráktípusban, hanem sok más daganatfajtában is hatékony kezelési módszer lehetne" - írja a Medscape Today beszámolója.

"Az elmélet egyik igen fontos és hangsúlyos következtetése, hogy az étrend-kiegészítőkként bevitt antioxidánsok - többek között a béta-karotin, az A-, az C-, az E-vitamin, valamint a szelén - károsak lehetnek azok számára, akiknél már kialakult a rák. Ezeket az étrend-kiegészítőket hosszú évekig reklámozták úgy, hogy igen hatásosak a rák megelőzésében, illetve a már jelenlévő betegség kezelésében. Arra is régóta biztatják az egészséges és beteg embereket, hogy egyenek minél több olyan bogyós gyümölcsöt, amelyek magas antioxidáns-tartalommal bírnak" - írja a Medscape Today.

Watson azonban arra figyelmeztet bennünket, hogy - a jelenlegi kutatási adatok alapján - az előrehaladott stádiumú daganatok jelenlegi gyógyíthatatlansága a ráksejtek túl magas antioxidáns-tartalmának következménye lehet. Szerinte ezért eljött az idő, hogy komolyan feltegyük a kérdést: az antioxidánsok valóban megelőzik, avagy inkább éppen ellenkezőleg, maguk is előidézik a daganatok kialakulását?

"A magas antioxidáns-tartalmú bogyós gyümölcsök - például a feketeáfonya - fogyasztását inkább csak azért javaslom, mert jó ízük van, és nem pedig azért, mert valóban segítenének a rákmegelőzésben" - összegzi véleményét Watson.

A rák egy rendkívül bonyolult, összetett betegség

A Medscape Today dr. Maurie Markman-t, a Cancer Treatment Centers of America onkológus igazgatóját kérte fel, hogy - névvel is vállaltan - kommentálja Watson elméletét. Markman így összegezte véleményét: "Már eddig is többen felismerték, hogy az oxidációs aktivitás - a reaktív oxigéngyökök mennyisége - és az antioxidánsok koncentrációja közötti egyensúly fontos szerepet tölt be a sejtek normális életműködése szempontjából. Nem meglepő tehát, hogy ez a folyamat a ráksejtek viselkedését tekintve is meghatározó tényező."

"Hangsúlyozni kell azonban, hogy itt egy igen összetett folyamatról van szó, amely sejtszinten nagyon szigorúan szabályozott. Az antioxidánsok ezen kívül a mindennapi, kiegyensúlyozott étrendünknek is a részei. Végül - bár egy igen provokatív elméletről van szó - sajnos kevéssé valószínű, hogy a szervezet antioxidáns-tartalmának valamiféle egyszerű módszerrel történő lecsökkentése olyan stratégiát jelenthetne, amely önmagában is hatékony fegyvert jelenthetne a rákkal szemben vívott küzdelmünkben" - fejtette ki Markman.

Watson elméletének lehetséges érvényességéről dr. Bíró Krisztina klinikai onkológust, az Országos Onkológiai Intézet Belgyógyászati-Onkológiai és Klinikai Farmakológiai Osztályának főorvosát is megkérdeztük. Bíró a következőket mondta: "Az antioxidánsok lehetséges rákellenes hatásával kapcsolatban két nagy, randomizált és placebokontrollált klinikai vizsgálatot végeztek. Ezek egyikét béta-karotinnal végezték, míg a másikban a szelén, az E-vitamin és a kettő együttes hatását is vizsgálták. A béta-karotin esetében 30%-kal nőtt a tüdőrák előfordulási gyakorisága, az E-vitamint szedők körében pedig 17 százalékkal lett nagyobb a prosztatarák kialakulásának esélye. Ezek a vizsgálatok - és ezek valóban sok résztvevővel végzett, jól tervezett és ellenőrzött vizsgálatok voltak - arra utalnak, hogy helytálló lehet, amit Watson állít. Attól persze még, mert egy Nobel-díjas tudós elméletéről van szó, még nem feltétlenül helyes minden, amit mond."

A szakember emellett azt is kiemelte, hogy más, szintén átfogó vizsgálati eredmények alapján - amelyek egyike egy Cochrane áttekintés volt - az egészséges emberek számára nem javasolt a különféle vitaminok betegségmegelőzési céllal történő szedése. Rákbetegeknél pedig bizonyítottan csökkenti a sugár- és a kemoterápia hatékonyságát, ha valaki nagy mennyiségű antioxidánst - például C-vitamint - szed, ezért az említett kezelések előtt, alatt, illetve után ez feltétlenül kerülendő - hívta fel a figyelmet a szakember.

Felhasznált források:

Watson eredeti közleményének rövid összefoglalója a royalsociety.org oldalán olvasható: Nobel laureate James Watson claims antioxidants in late-stage cancers can promote cancer progression

Az eredeti cikk teljes terjedelmében az Open Biology online oldalán érhető el:
Oxidants, antioxidants and the current incurability of metastatic cancers

A Medscape Today cikke: Novel Cancer Hypothesis Suggests Antioxidants Are Harmful

Az io9.com cikke: James Watson Says Antioxidants May Actually Be Causing Cancer

A Reuters cikke: DNA pioneer James Watson takes aim at "cancer establishments"

További olvasnivaló:

Mégsem segít a rák megelőzésében a mesterséges vitaminbevitel

Milyen vitaminok ártanak nagy dózisban?

Milyen betegségeknél vigyázzunk a vitaminokkal?

Antioxidánsok és szabadgyökök

Tisztelt Olvasónk! Felhívjuk a figyelmét, hogy anyagaink tájékoztató és ismeretterjesztő jellegűek, így nem adhatnak választ minden olyan kérdésre, amely egy adott betegséggel vagy más témával kapcsolatban felmerülhet, és főképp nem pótolhatják az orvosokkal, gyógyszerészekkel vagy más egészségügyi szakemberekkel való személyes találkozást, beszélgetést és gondos kivizsgálást.

Hírek az Avemarról: