Letölthető a Rák Volt magazin 2013. februári száma

Daganatok.hu 2013. február 4.
Megosztás:

Megjelent az országos terjesztésű Rák Volt magazin 2013-as első, februári száma: a magazin cikkeit PDF formátumban is elérhetővé tettük, így aki a teljes magazinra kíváncsi, az eddigi számok mellett az éppen aktuális, legújabb számot is bármikor elolvashatja. A februári számban prof. dr. Kásler Miklós, az Országos Onkológiai Intézet főigazgató főorvosa beszél a rákkal kapcsolatos tévhitekről, dr. Bíró Krisztina klinikai onkológus James Watson új, antioxidánsokról szóló, provokatív elméletét kommentálja, Tóth Icó új könyvének bemutatója kapcsán pedig Dr. Bartha Tünde szülész-nőgyógyász szakorvos fejti ki a humán papillómavírus és a méhnyakrák kialakulása közötti összefüggéseket.

A Rák Volt Magazin legújabb, februári számában prof. dr. Kásler Miklós, az Országos Onkológiai Intézet főigazgató főorvosa fejti ki, hogy jelenleg mi az, amit a rákkal kapcsolatban a leginkább tudatosítani kellene az emberekben. "A daganatok egyharmada megelőzhető. A daganatos betegek egyharmada emellett meggyógyítható. Az esetek maradék egyharmadában pedig - amikor tehát nem került megelőzésre a daganat és nem is gyógyítható - éveket vagy akár évtizedeket is biztosíthatunk a betegeknek" - mondta Kásler professzor. A rák így ma már nem feltétlenül halálos - egyre inkább egy krónikussá váló betegségtípusról beszélhetünk. A cikkben arról is szó esik, hogy miért érdemes minden évben megrendezni a Rák Világnapját.

Dr. Bíró Krisztina klinikai onkológus, az Országos Onkológiai Intézet Belgyógyászati-Onkológiai és Klinikai Farmakológiai Osztályának főorvosa James Watson új rákelméletéről nyilatkozik a magazinnak. Watson - aki a DNS kettős hélix szerkezetének feltárásáért kapott Nobel-díjat 1962-ben - nemrég új elmélettel állt elő, amelyet ő maga "az egyik legjelentősebb munkájának" nevez a kettős hélix felfedezése óta. Az Open Biology folyóiratban megjelent cikkében Watson amellett érvel, hogy egyáltalán nem érdemes antioxidánsokat tartalmazó étrend-kiegészítőket szednünk, mert ezek "inkább kiváltják, mint megelőzik a rákot." Dr. Bíró Krisztina ezzel kapcsolatban azt mondta, hogy néhány, valóban sok résztvevővel végzett, jól tervezett és jól ellenőrzött vizsgálat ma arra utal, hogy helytálló lehet, amit Watson állít. "Attól persze, hogy egy Nobel-díjas tudós elméletéről van szó, még nem feltétlenül helyes minden, amit mond" - utalt a szakember egyben arra is, hogy egyetlen új elméletet sem kezelhetünk fenntartások nélkül, akkor sem, ha történetesen egy igen híres molekuláris biológus hipotéziséről van szó.

"Minden anyuka meggyógyul!" - ezzel a címmel jelent meg Tóth Icó új könyve, amely nemcsak egy betegség, hanem egy család, egy férj és egy házasság története is. A könyv drámai felhangok nélkül, szinte nyers őszinteséggel mutatja be azt, hogy mit él át egy kétgyermekes család akkor, ha az anyukánál egyszer csak méhnyakrákot diagnosztizálnak. Az Európai Méhnyakrák Megelőzési Héten megrendezett bemutatón Dr. Bartha Tünde szülész- nőgyógyász szakorvos és Kriston Andrea pedagógus, a Kriston Intim Torna kifejlesztője is jelen voltak. Ők segítettek ugyanis Icónak a könyv megírásában. A magazinban részletesen olvashatunk a könyvről, amely 2013 februárjától található meg a nagy könyvhálózatokban. További információkért keresse fel a facebook.com/malyvavirag és a www.malyvavirag.hu oldalakat!

"Betegségem története" címmel H. Bernadett beszámolóját olvashatjuk a mellében talált érdaganatról. Az érdaganat bárhol megjelenhet a testben: szívben, tüdőben, májban, végtagokban, mellben. "Miután letettem a telefont, kikapcsoltam a gépet, hazamentem és a legelső gondolatom az volt, hogy nem akarok 40 kg-ra lefogyni, szenvedni, inkább akkor szeretnék elmenni minél korábban…" - emlékszik vissza a diagnózis utáni pillanatokra Bernadett. "A munkahelyem nagyon megértő volt - multinacionális cég, amelyeket divatos ma szidni, merthogy kihasználják a munkaerőt - azt mondták, az egészségem az első, akkor megyek vissza, amikor akarok. A kezelések után még két hónap betegszabadságon voltam, és lehetőségem volt eljutni Erdélybe. Böjte Csaba egyik nevelőotthonában gyerekekre vigyáztam. Dolgozni fél évig 6 órában dolgoztam, és közben elvégeztem a Simonton tréninget. Csoportterápiára jártam, és talán egyik legfontosabb segítőm az onkopszichológusom volt: ő mindig felrázott, ha padlóra kerültem" - meséli beszámolójában Bernadett.

További cikkek:

  • Prof. Dr. Simon Tamás: Oszlassuk el a tévhiteket a rákról!
  • Sándor Zsuzsanna: Limfóma sztori (limfomasztori.blogspot.hu)
  • Bánhidi Sára: Orvos- beteg kommunikáció 3. (Asszertivitás - asszertív kommunikáció)
  • Gál Annamária: Bemutatkozik a Magyar Rákellenes Liga debreceni alapszervezete
  • "Az év onkológusa - az én orvosom" - Várjuk történetét, szavazhat vele!
A teljes magazin letöltése PDF formátumban:

A Rák Volt magazin 2013. februári száma

A magazin korábbi számainak archívuma:

A Rák Volt magazin 2010-es, 2011-es és 2012-es számai

Tisztelt Olvasónk! Felhívjuk a figyelmét, hogy anyagaink tájékoztató és ismeretterjesztő jellegűek, így nem adhatnak választ minden olyan kérdésre, amely egy adott betegséggel vagy más témával kapcsolatban felmerülhet, és főképp nem pótolhatják az orvosokkal, gyógyszerészekkel vagy más egészségügyi szakemberekkel való személyes találkozást, beszélgetést és gondos kivizsgálást.

Hírek az Avemarról: