"Néma betegnek orvosa sem érti a szavát!" - az orvos-beteg kapcsolat fontossága a kemoterápia okozta hányinger és hányás kezelésében

Kéri Ibolya 2012. január 2.
Megosztás:

Az elmúlt évtizedekben az onkomedicina fejlődése olyan mértékű volt, hogy napjainkra a rákbetegség krónikus betegséggé vált. Az életmentésen túl előtérbe került a daganatos betegek megfelelő életminőségének megőrzése. A kemoterápiában részesülő betegek legrettegettebb ellensége a kezeléshez kapcsolódó hányinger, hányás, ami ma már korszerű készítményekkel kivédhető. Ehhez elengedhetetlen a bizalmon alapuló orvos-beteg kapcsolat, a folyamatos kommunikáció. Betegedukációs feladat megértetni az érintettekkel, hogy a különböző időben jelentkező hányás más-más kezelést igényel. Kéri Ibolya egészségügyi szociális munkás írása a Rák Volt magazin legutóbbi számából.

Félelem a kezelésektől

Sok beteg fél a rá váró kezelésektől (műtét, kemo-, sugár-, hormon-, immunterápia stb.), ami természetes. Ha pontosan tudja, hogy mi vár rá, mi fog vele történni, mit fog érezni és milyen mellékhatásokkal kell számolnia, illetve azok ellen hogyan lehet védekezni, akkor nyugodtabb, kiegyensúlyozottabb és együttműködőbb lesz, hatékonyabban tud részt vállalni a gyógyítás folyamatában.

Néma betegnek orvosa sem érti a szavát!

A kemoterápiás kezelés alatt a betegeket leginkább érintő kellemetlen mellékhatás a hányinger és a hányás. A hajhullással és a hasmenéssel együtt ezt szokták az érintettek a legzavaróbbnak ítélni. Célunk, hogy Ön különbséget tudjon tenni a korai, a késői valamint a megelőlegezett hányás között, és ezt jelezze orvosa felé, aki így a megfelelő gyógyszert tudja felírni Önnek.

Nem mindenkinél jelentkeznek egyformán a mellékhatások, de bizonyos kemoterápiás gyógyszereknek (ciszplatin, mekloretamin, streptozotocin, ciklofoszfamid, carmustin, dacarbazin, dactinomycin) a hányást, hányingert okozó mellékhatása kimondottan magas, 10 betegből 9-en tapasztalják. Szintén fokozza a hányás valószínűségét, ha a kemoterápiát sugárkezeléssel kombinálják, ha Ön nő, fiatalabb 50 évnél, korábbi kemoterápiás kezelés alatt hányingerrel, hányással küzdött, kórelőzményében terhesség alatti rosszullét szerepel és nem fogyaszt alkoholt.

Mi a kemoterápia?

A kemoterápia testet és lelket megviselő kezelés, de elengedhetetlenül fontos a daganatos sejtek elpusztítása szempontjából. Olyan gyógyszeres terápia, amely főként a korlátlanul szaporodó tumorsejtekre hat, de mellékhatásként károsítja az egészséges, gyorsan osztódó sejteket (gyomor- és bélrendszer nyálkahártyája, csontvelő, hajhagymák, ivarsejtek stb.) is. A gyógyszertől függően kaphatja infúzióban és tablettában is. Sokszor szembesül a beteg azzal az ellentmondásos helyzettel, hogy viszonylagos jó állapotában kell felvállalnia egy olyan terápiát, amely számos kellemetlen mellékhatással jár, és rövid távon a közérzetét, életminőségét jelentősen rontja.

Ön mégse hagyja magát lebeszélni a kemoterápiáról, környezete bármivel is riogatja! Kezelőorvosa gondos mérlegelés után javasolta Önnek a leghatásosabb terápiát. Gondoljon arra, hogy az átmeneti rosszullétek (hányinger, hányás, hasmenés stb.) a korszerű támogató kezelésekkel ma már elviselhetővé tehetők! A hosszú távú cél − a daganatmentes állapot − csak így érhető el!

Ehhez természetesen fontos az Ön aktív közreműködése: bármilyen panasza van, azt jelezze rögtön a kezelőorvosának! Ha ezek otthon jelentkeznek, akkor írja fel pontosan, hogy mikor és mit érzett, így nem felejt el fontos részleteket a legközelebbi kezelésig. A kezelések mellékhatásainak csökkentése, a jó életminőség megőrzése döntő jelentőségű, hiszen az általános fizikai és lelkiállapot befolyásolja a terápiák hatékonyságát, akár az életkilátást is.

A hányinger és hányás csillapítása

A hányingernek, hányásnak súlyos következményei lehetnek: folyadékvesztés, elektrolit zavar, súlyvesztés, szorongás, depresszió, a korábbi rossz élmény hatására jelentkező lelki eredetű, megelőlegezett hányás kialakulása, a kórházi tartózkodás elhúzódása. Végső esetben a beteg akár a kemoterápiát is visszautasítja, és így romlani fog a gyógyulási esélye.

A kemoterápia okozta hányinger, hányás kialakulása bonyolult agyi folyamat. A gyomor- és bélrendszer nyálkahártyarétegének sejtjeit károsító kemoterápiás szer hatására szerotonin (egy agyi ingerületátvivő anyag) szabadul fel, ami az agy hányásreflex központját ingerelve hányást idéz elő. Ezen az útvonalon fejtik ki hatásukat a szetronok családjába tartozó gyógyszerek. Ezek a kemoterápiát követő első 24 órában hatékonyak, de később már dózisnöveléssel sem érhető el megfelelő eredmény. A másik, központi idegrendszeri útvonalon az NK1 receptor antagonista képes meggátolni az ún. P-anyag felszabadulását, ami a heveny és a késői (24 órán túli), krónikus hányásért egyaránt felelős.

A kemoterápia alatt fellépő hányinger/hányás felosztása

Heveny hányinger/hányás

A kemoterápiát követő első 24 órán belül alakul ki. Ebben a szakaszban különösen hatásosak a szetronok csoportjába tartozó gyógyszerek, de a késői hányinger/hányás tüneteire már csak gyengén hatnak. Hatásukat főként szteroiddal (dexametazon, metilprednizolon) kombinálva fejtik ki. Az NK1 receptor antagonista alkalmazásával felerősíthető a szetronok és a szteroidok hányáscsillapító hatása.

Késői hányinger/hányás

A kemoterápia beadása utáni 2-7. napon jelentkeznek a panaszok. Az NK1 receptor antagonista csökkenti a kemoterápia okozta hányingert/hányást a késői és a heveny szakaszban egyaránt, mivel az agyban gátolja annak kialakulását, és a központi hatása hosszú időn át fennmarad. A heveny és a késői hányinger/hányás hatékony kezelésével csökken az esélye, hogy megelőlegezett, anticipátoros hányinger/hányás alakuljon ki.

Megelőlegezett, anticipátoros hányinger/hányás

Tanult, reflexes folyamat, a korábban átélt negatív élményekre gondolva, azokat felidézve már a kemoterápia megkezdése előtt jelentkezik a hányás. Kulcsinger lehet a kórház látványa, "szaga" (pl. tisztítószer, fertőtlenítő), de később − kitágítva a kapcsolódó élmények körét − akár maga az utazás, a közlekedési eszköz is. Erről se szégyelljen beszélni kezelőorvosának, sok beteg küzd hasonló problémával! Sikeresen alkalmazhatók különböző relaxációs technikák, a hipnózis, figyelemelterelő módszerek, de a legfontosabb mégis a megelőzés: a megfelelő hányáscsillapítás a heveny és késői szakaszban.

Mi az orvos teendője?

Minden esetben kérdezzen rá betegénél a kemoterápia mellékhatásaira még akkor is, ha a beteg ezt magától nem jelzi! A beteg gyakran azt gondolja, hogy a hányinger/hányás kötelező velejárója a kemoterápiának, gyakran így méri le (valamint a hajhullással) annak hatásosságát. Fordulnak hozzánk kétségbeesett betegek olyan tévhitekkel, hogy talán nem is használ számukra a kemoterápia, mert nem hánynak. Ilyenkor sokat jelent a nyugodt légkörben történő beszélgetés, általános felvilágosítás a kompetencia-határainkon belül, amelyet civilként örömmel felvállalunk.

Értékelje a tüneteket megfelelően, súlyosságuk szerint, orvosolja azokat a megfelelő készítményekkel, és teremtsen olyan bizalmi légkört, hogy a beteg akár az anticipátoros hányásról is merjen beszélni! Kérje a kemoterápiás nővérek beszámolóját a betegek állapotáról, fogadja el észrevételeiket!

Mi a beteg teendője?

Jegyezze fel és jelezze orvosának, hogy a kemoterápiát követően mikor jelentkezik Önnél hányinger/hányás, milyen gyakran és mennyire erősen. Kezelőorvosa ezen információk birtokában tudja kiválasztani az Önnek legmegfelelőbb hányinger-, hányáscsillapító gyógyszert.

Étrendi tanácsok a kemoterápia idejére

  • A kezelések előtt mindig egyen valamit! Vigyen magával apró falatkákat (pl. felkockázott alma) és innivalót!
  • Figyeljen a megfelelő mennyiségű folyadékbevitelre, különösen, ha hányt! Ha nem tud inni, mokkáskanállal kortyoljon szénsavmentes vizet, szopogasson jégkockát! Inkább gyakran igyon, de egyszerre csak kis mennyiséget!
  • Napközben gyakran egyen, lassan és kisebb adagokat! Ne ragaszkodjon időponthoz: amikor étvágya van, használja ki és étkezzen!
  • Inkább szobahőmérsékletű vagy hideg ételeket fogyasszon!
  • Kerülje a fűszeres, csípős ételeket, a szénsavas és az alkoholos italokat!
  • Kerülje az extrém divat-diétákat, táplálkozási tanácsokat: törekedjen a kiegyensúlyozott, vegyes összetételű, friss zöldségben, gyümölcsben gazdag táplálkozásra, fogyasszon fehér húsokat, halat, teljes kiőrlésű gabonatermékeket, tejtermékeket! Szervezetének minden tápanyagra szüksége van!
  • Ügyeljen a környezetére: terítsen meg ízlésesen, tálaljon étvágygerjesztő módon, az étkező legyen frissen szellőztetett (a szagundor elkerülése miatt)! Együnk kellemes társaságban, családtagokkal, barátokkal!
  • Ha kísérőbetegsége van (pl. cukorbetegség, magas vérnyomás, vesebetegség), kérjen tanácsot dietetikustól!
  • Ellenőrizze testsúlyát hetente, fogyását jelezze kezelőorvosának! Ha szükséges, fogyasszon roboráló tápszert!

Ne a mellékhatásokon múljon a daganatellenes kezelés sikere!

A szakmai szervezetek már évekkel ezelőtt (ASCO 2006, NCCN 2008, ESMO 2008, MASCC 2008) megfogalmazták azt az ajánlást, mely szerint a hányinger/hányás szempontjából magas kockázatú kemoterápiás gyógyszerek mellé akut esetben szetron, szteroid, NK1 receptor antagonista, krónikus esetben pedig szteroid és NK1 receptor antagonista a megfelelő választás.

A gyógyszerkiadások évente milliárdos nagyságrendet tesznek ki, de egyetlen humánus társadalom sem engedheti meg magának, hogy betegek azért utasítsák el a kemoterápiát, mert a kínzó mellékhatásoktól rettegnek! A kórelőzményben szereplő kemoterápia okozta hányinger, hányás után számos beteg jelzi, hogy nem vállal következő kemoterápiás ciklust, mert a mellékhatásokat képtelen elviselni. Az emberi oldal mellett azt is érdemes átgondolni, hogy a kezeletlen mellékhatáshoz kapcsolódó kórházi ellátás milyen gazdasági terhet jelent a körültekintően megválasztott terápiához viszonyítva.

Tisztelt Olvasónk! Felhívjuk a figyelmét, hogy anyagaink tájékoztató és ismeretterjesztő jellegűek, így nem adhatnak választ minden olyan kérdésre, amely egy adott betegséggel vagy más témával kapcsolatban felmerülhet, és főképp nem pótolhatják az orvosokkal, gyógyszerészekkel vagy más egészségügyi szakemberekkel való személyes találkozást, beszélgetést és gondos kivizsgálást.

Hírek az Avemarról: