Tüdőrákban is engedélyezte az FDA a pembrolizumabot

Daganatok.hu 2015. október 12.
Megosztás:

Az Egyesült Államok gyógyszerhatósága (FDA) gyorsított eljárás keretében döntött a Keytruda (pembrolizumab) javallatbővítéséről, amely így a tengerentúlon már az egyéb kezelések mellett progrediáló, előrehaladott stádiumú (metasztatikus) nem kissejtes tüdőrák terápiájára is adható.

A pembrolizumab hatóanyagú Keytruda injekciós oldat az első és egyetlen PD-1-gátló, amely mostantól az FDA által jóváhagyott javallattal alkalmazható mind a laphámsejtes, mind a nem laphámsejtes eredetű, áttétes nem kissejtes tüdőrák (NSCLC) terápiájára.

A jóváhagyott javallat értelmében a pembrolizumab-kezelés megindítását a tüdődaganatbeli PD-L1-expressziót igazoló diagnosztikai vizsgálatnak kell megelőznie - e célra a Keytruda javallatbővítésével egyidejűleg engedélyezett IHC 22C3 pharmDx kit alkalmazandó. A pembrolizumab jogtulajdonosa, az MSD és a szintén amerikai Dako cégek által közösen fejlesztett diagnosztikai teszt az első olyan immunhisztokémiai vizsgálóeljárás, amely alkalmas a tumorszövetbeli PD-L1-expresszió mérésére, és így a személyre szabott kezelés fontos eszközeként segítheti a megalapozott terápiás döntéshozatalt.

A pembrolizumab-készítmény indikációbővítésével immár két olyan szer áll az amerikai onkológusok rendelkezésére, amely a vizsgálati adatok szerint hatásosnak mutatkozik az előrehaladott stádiumú nem kissejtes tüdőrák terápiájában. A PD-1/PD-L1 jelátviteli út egy másik gátlója, a nivolumab készítményének (Opdivo, Bristol-Meyers Squibb) javallati köre idén áprilisban egészült ki a platina alapú kemoterápia mellett vagy azt követően progressziót mutató, áttétes, laphámsejtes NSCLC kezelésével. 

További, bővebb információk a PharmaOnline cikkében: Tüdőrákban is engedélyezte az FDA a pembrolizumabot

Tisztelt Olvasónk! Felhívjuk a figyelmét, hogy anyagaink tájékoztató és ismeretterjesztő jellegűek, így nem adhatnak választ minden olyan kérdésre, amely egy adott betegséggel vagy más témával kapcsolatban felmerülhet, és főképp nem pótolhatják az orvosokkal, gyógyszerészekkel vagy más egészségügyi szakemberekkel való személyes találkozást, beszélgetést és gondos kivizsgálást.