A hasnyálmirigyrák tünetei

Megosztás:

A hasnyálmirigyrák sajnos csak ritkán ismerhető fel a korai időszakban - a tünetek általában csak akkor jelentkeznek, amikor a daganat már előrehaladott stádiumban van. Melyek a hasnyálmirigyrákra utaló leggyakoribb jelek?

A hasnyálmirigyrák alattomos, a korai időszakban alig, vagy csak rendkívül nehezen felismerhető megbetegedés, tüneteket ugyanis többnyire csak akkor okoz, amikor már meglehetősen előrehaladott stádiumba jutott a daganat.

A leggyakrabban mutatkozó tünetek: a nagyfokú étvágyvesztés, lesoványodás, leromlás, hányinger és hasmenés. Ezek azonban mind olyan tünetek, amelyek más szervek rákos megbetegedése esetén is kialakulhatnak.

A tünetek a rák kiindulási helyétől függően eltérőek. Mint említettük, a hasnyálmirigyrákok többsége (70%-a) a hasnyálmirigy feji részéből indul ki. Ezek többnyire azáltal hívják fel magukra a figyelmet, hogy növekedésük során elzárják a hasnyálmirigy kivezető csövét és a szomszédságában lévő közös epevezetéket is. Ezáltal sárgaságot és emésztési zavarokat okoznak, mivel az elzáródás miatt sem az emésztőenzimeket tartalmazó hasnyálmirigynedv, sem az epe nem tud a vékonybélbe bejutni. A beteg bőre és szemfehérjéje sárgás színezetűvé válik, vizelete pedig sötét lesz, tehát a sárgaság tünetei alakulnak ki nála.

A hasnyálmirigy testéből és farki részéből kiinduló rákok ilyen elzáródást nem okoznak, így ezen betegeknél sárgaság sem alakul ki. Az ilyen elhelyezkedésű tumoroknál a has felső részében jelentkező és a hátba kisugárzó görcsös fájdalmak szoktak fellépni, mivel a rák beszűri a környezetében elhelyezkedő nagyobb, fontosabb idegdúcokat.

A fenti tüneteken kívül minden hasnyálmirigyrák esetében - elhelyezkedésétől függetlenül - nagyfokú étvágytalanság és súlyvesztés, gyors testi leromlás alakul ki. Ezek azonban rendszerint késői, a rák igen előrehaladott stádiumában fellépő tünetek.

A hasnyálmirigyrákra jellemző a gyors terjedésre való hajlam. A nyirokereken keresztül igen korán beterjed a környéki (regionális) nyirokcsomókba, de a szomszédos szervek közvetlen rákos beszűrése is gyakori jelenség. Korán bekövetkezik a ráksejtek vérerekbe való betörése és a vérpályákon át a szervezet távoli szerveibe történő eljutása is. A vérpályákon át történő terjedés révén áttétek (metasztázisok) alakulhatnak ki, elsősorban a májban, tüdőkben, csontokban, de más szervekben is.

Tisztelt Olvasónk! Felhívjuk a figyelmét, hogy anyagaink tájékoztató és ismeretterjesztő jellegűek, így nem adhatnak választ minden olyan kérdésre, amely egy adott betegséggel vagy más témával kapcsolatban felmerülhet, és főképp nem pótolhatják az orvosokkal, gyógyszerészekkel vagy más egészségügyi szakemberekkel való személyes találkozást, beszélgetést és gondos kivizsgálást.

Hírek az Avemarról: