
Kaposváron március 26-án adták át az ország ötödik olyan centrumát, ahol a legmagasabb színvonalú képalkotó diagnosztikát képviselő PET/CT-vel is vizsgálhatják a betegeket. Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár 2014-ben 14 ezerről 16 ezer fölé emelte a finanszírozott vizsgálatszámot, ám ezzel párhuzamosan 250 ezer forintról 192 ezer forintra csökkentette az egy vizsgálatra jutó finanszírozási összeget - írja a Világgazdaság Online.
Onkológiai diagnosztikai hírek:
Háttéranyag
Pozitronemissziós tomográf eddig két budapesti, egy debreceni és egy kecskeméti központban volt. 2014-ben ezekben összesen 16 330 beteg vizsgálatát finanszírozza az OEP.
Ez a vizsgálatszám - tekintettel arra, hogy hazánkban évente 60-70 ezer új daganatos beteget diagnosztizálnak - nagyon kevés. Repa Imre, a Kaposvári Egyetem általános és tudományos rektorhelyettese szerint 80-100 ezerre kellene emelni a finanszírozott vizsgálatszámot.
Ehhez minimum tíz további központra lenne szükség, mert az eddigi négy gyakorlatilag maximális kapacitással üzemel. Ezért sem érhető el minden olyan beteg számára a PET/CT, akinél ezt az eljárást az onkológusok szakmailag szükségesnek tartják - írja a cikk.
Kásler Miklós, az Országos Onkológiai Intézet főigazgatója szerint az is problémát jelent, hogy a beutalás ma meglehetősen esetleges. Az ideális Kásler szerint az lenne, ha minden daganatos beteg esetében az úgynevezett onkoteam döntené el, szükség van-e a PET/CT vizsgálatra.
Ezért is dolgoznak azon, hogy ez a vizsgálat mielőbb beépüljön az onkoterápiás protokollokba. Kókay András, a budapesti Pozitron Diagnosztika Központ vezetője szerint ezzel talán elkerülhető lesz, hogy a vizsgálat a PET-bizottság döntése miatt várasson magára, azokban az esetekben is, amikor az onkológus szükségesnek tartja a vizsgálatot.
Hazánkban jelenleg több mint 700 beteg van előjegyzésen. A várakozási idő akár három-hat hónap is lehet, de Kókay hangsúlyozta: sürgős esetben egy héten belül sorra kerül a beteg.
Tisztelt Olvasónk! Felhívjuk a figyelmét, hogy anyagaink tájékoztató és ismeretterjesztő jellegűek, így nem adhatnak választ minden olyan kérdésre, amely egy adott betegséggel vagy más témával kapcsolatban felmerülhet, és főképp nem pótolhatják az orvosokkal, gyógyszerészekkel vagy más egészségügyi szakemberekkel való személyes találkozást, beszélgetést és gondos kivizsgálást.