Tüdőrák
Hogyan alakul ki a tüdőrák? Mint minden ráktípusnál, itt is valamely sejttípus rendellenes osztódása figyelhető meg. A folyamat hosszú időn át tart, és kezdetben nem jár tünetekkel. A tüdőrák idővel megjelenő, jellemző tünetei között szerepel a tartós köhögés, a légszomj, a ziháló légzés, és számos további panasz.
Hogyan ismerhető fel a tüdőrák? A daganatra általában a tüdőszűrés során derül fény, amely egyaránt lehet mellkasröntgen-vizsgálat, vagy az ennél modernebb CT-vizsgálat. A képalkotó vizsgálatok azonban csak a tüdőrák gyanúját, esetleg erős gyanúját kelthetik - egyértelmű diagnózis csak a szövettani vizsgálat után adható.
A tüdőrák kezelésére többféle lehetőség is adódhat. A legjobb, ha a tüdőrák korai felismerését követően műtéti úton sikerül eltávolítani a daganatot. A gyógyulás esélye ekkor a legnagyobb. Lehetőség van továbbá kemoterápiára, sugárkezelésre, és bizonyos esetekben célzott daganatellenes kezelésre is. Mikor melyik kezelési módszer alkalmazható?
Gyűjtőoldalunkon részletes információkat talál továbbá a tüdőrák típusairól, a tüdőrák kockázati tényezőiről, és a tüdőrák kezelésével kapcsolatos új kutatási eredményekről.
Jellemző tünetek
-
A tüdőrák tünetei
Hogyan és milyen gyorsan alakul ki a tüdőrák? Melyek a tüdőrák első figyelmeztető jelei, tünetei? Nehezebb-e felismerni a betegséget, ha dohányzunk?
Hogyan ismerhető fel a tüdőrák?
-
A tüdőrák diagnosztikája
Hogyan ismerhető fel a tüdőrák? Miért jobb a CT, mint a hagyományos mellkasröntgen-vizsgálat? Milyen vizsgálatokat kell még elvégezni, ha a képalkotó vizsgálatok eredményei alapján felmerül a tüdőrák gyanúja? A diagnózis felállításának menete >>
A tüdőrák okai
-
A tüdőrák kialakulásának kockázati tényezői
A tüdőrákos esetek túlnyomó többségének egészen biztosan a dohányzás az oka. Létezik még néhány egyéb kockázati tényező is, bizonyos esetekben pedig nem ismert, hogy mitől lesz valaki tüdőrákos. A legújabb kutatási eredmények már a légszennyezés oki szerepét is alátámasztják.
Kapcsolódó anyagok:
A Harcosok Klubjának előadásai videón
-
Kiújuló tüdőrák, sikeres kezelés
A 72 esztendős Zsuzsa néninél a tüdő bal felső lebenyében, az aortához egészen közel vették észre a háromszor két centis tüdődaganatot. A tumor szerencsére műthető volt, és másfél évig az ezt követő kemoterápiás kezelés is sikeresnek bizonyult. Zsuzsa néni elmeséli, milyen kezelést kapott a tüdőrák kiújulását követően, és minek köszönheti, hogy azóta is jó közérzetnek örvend. Tovább a videóra >>
Korábbi videós anyagaink:
Csökkenthető-e a tüdőrák okozta halálozás?
-
Közép-európai kezdeménye- zés a tüdőrák ellen - 2014. évi szakértői kerekasztal
Példaértékű az az összefogás és kezdeményezés, melyet 2014. február 14-én Bécsben, 16 ország 132 orvosának részvételével rendeztek meg "Közép-európai kezdeményezés a tüdőrák ellen" (Central European Initiative Against Lung Cancer) címmel. A második alkalommal megrendezett szakértői kerekasztal-beszélgetésre, melynek elsődleges célja a tüdőrák okozta halálozás csökkentése a közép-európai régióban, magyar részről 12 országosan elismert tüdőgyógyász onkológust hívtak meg. A rendezvényt a gyógyszergyártók közül az Amgen, a Boehringer-Ingelheim, a Lilly Novartis és a Roche támogatta.
Milyen fajtái vannak a tüdőráknak?
-
A tüdőrák típusai
A tüdőrák két fő fajtája a kissejtes és a nem-kissejtes tüdőrák. Az előbbi az összes eset nagyjából ötödét, az utóbbi az esetek körülbelül nyolcvan százalékát teszi ki. Melyik típusra jellemző a nagyobb agresszivitás?
A kezelés lehetőségei
-
A tüdőrák kezelése
Mikor és milyen módszerrel kezelhető legeredményesebben a tüdőrák? A legjobb, ha sikerül sebészeti beavatkozást végezni, ez azonban sajnos nem mindig lehetséges. Ilyenkor kemoterápia, sugárkezelés és bizonyos esetekben célzott daganatterápiás kezelés is adható. Milyen tényezőktől függ a kezelés kiválasztása? >>
-
A tüdőrák kemoterápiája - videó
Mit érdemes tudni a tüdőrák kemoterápiás kezeléséről? Milyen gyógyszerek léteznek és mennyire hatékonyak? Dr. Szondy Klára előadása videón.
-
A tüdőrák sugárkezelése - videó
Mit érdemes tudni a tüdőrák sugárkezeléséről? Mikor alkalmazható sugárterápia és milyen mellékhatásai vannak a kezelésnek? Hogyan csökkenthetők ezek a mellékhatások? Dr. Bajcsay András előadása videón.
-
Hazánkban is törzskönyvezték a legújabb, tüdőrák elleni célzott gyógyszert
Az Európai Unióban - és ezzel egy időben Magyarországon is - törzskönyvezésre került egy új, tüdőrák elleni célzott daganatterápiás készítmény. Hazánkban jelenleg kétféle célzott terápia érhető el OEP támogatással a tüdőrákbetegek egy csoportja számára, és várhatóan az új készítmény is hamarosan - egy-másfél éven belül - befogadásra kerül. Amíg ez nem történik meg, az új célzott daganatellenes gyógyszer klinikai vizsgálatokban, illetve egyedi méltányossággal lehet hozzáférhető a magyar tüdőrákbetegek számára.
Bővebben a célzott kezelések lényegéről:
-
Adatok a tüdőrákról
Napjainkban a tüdőrák világviszonylatban a leggyakrabban előforduló rákféleség, a rákos halálozás leggyakoribb oka. Magyarországon - a Rákregiszter adatai alapján - 2001-ben 5741 férfi és 2161 nő halt meg tüdődaganat következtében, ami az összes rákos halálozás 23,7%-ának felelt meg. Ez a férfi populációban 30,5%-ot, a nőiben 14,9%-ot jelent.
Kapcsolódó anyagok: