Méhnyakrák
Méhnyakrák akkor alakul ki, amikor a méhnyak sejtjei szabályozatlan osztódásba kezdenek. A méhnyakrák kialakulását többnyire a méhnyak felszínét borító hám különféle súlyosságú elváltozásai előzik meg.
A méhnyakrák általában igen lassan fejlődik. Korai formájában rendszerint egyáltalán nincsenek tünetei. Az első panaszok általában akkor jelentkeznek, amikor a fejlődő daganat már beszűrte a méhnyak izomállományát és/vagy ráterjedt a környező szövetekre is.
A méhnyakrákot csaknem minden esetben a humán papillomavírus (HPV) rákkeltő típusai okozzák. Ez azonban nem jelenti azt, hogy aki HPV-vel fertőződött, annál azonnal ki is alakulna a daganat. A legtöbb HPV-fertőzés ugyanis 12-18 hónap alatt elmúlik a szervezet természetes immunvédekezése következtében.
Nőgyógyászati szűrővizsgálaton évente ajánlott részt vennünk (bár az OEP csak a 3 évente elvégzett szűrővizsgálatokat támogatja). Ezt egészíti ki a védőoltás, amely a HPV-fertőzés kialakulását akadályozza meg. Ha az oltás időpontjában még nincs jelen a vírus, akkor a vakcina száz százalékos hatékonysággal véd a méhnyakrák későbbi kialakulása ellen.
A vakcina beadása elsősorban a nemi élet megkezdése előtt, 12-13 éves korban javasolt. Ennek a korosztálynak 2014-től kötelezően felajánlandó és ingyenes lesz a HPV-oltás.
Mik a méhnyakrák kezelési lehetőségei? A valóban korán - nulladik stádiumban - felfedezett méhnyakrák túlélési aránya száz százalékos.
Mi a méhnyakrák?
-
A méhnyakrák típusai és kialakulása
A méhnyakrák általában a méhnyak felszínét borító hámsejtekből indul ki, de érintheti a méhnyak mirigyeit alkotó sejteket is. A méhnyakrák kialakulását a méhnyak hámjának különféle súlyosságú elváltozásai előzik meg.
-
Miért csak a méhnyak egy bizonyos részén jelenik meg a rák?
A méhnyakrák kezelése
-
Milyen módszerekkel kezelhetőek a különféle stádiumú méhnyakrákok?
A méhnyakrák kezelési módszere egyaránt függ a betegség stádiumától, a beteg életkorától és a későbbi gyermekvállalási szándéktól. Nulladik, első és második stádiumban sebészeti beavatkozásra kerül sor, hármas és négyes stádiumban sugár- és a kemoterápiát alkalmaznak a műtétet követően.
-
Évente 6-8000 méhnyakcson- kolást végeznek a méhnyak rákmegelőző állapotai miatt
Hogyan folyik a méhnyakszűrés?
-
Citológiai mintavétel és az eredmények értékelése
Magyarországon a méhnyakszűrés alkalmával citológiai, azaz sejtmintát vesznek. HPV-vizsgálatot automatikusan nem végeznek. A minta kenet formájában eljut egy citológiai laboratóriumba, ahol azt mikroszkóp alatt megvizsgálják, és olyan sejteket keresnek, amelyek a rákot megelőző vagy rákos elváltozásra utalhatnak. HPV-gyanú esetén HPV-vizsgálattal lehet eldönteni, hogy valóban fertőzésről van-e szó, és pontosan a HPV melyik típusáról.
-
Védőnői méhnyakszűrés: 54 ezer nő vett részt a vizsgálaton az elmúlt két évben
A védőnői méhnyakszűrés célja, hogy a nők lakóhelyükhöz közel, az alapellátás keretében érhessék el ezt a szűrővizsgálatot. Jelenleg 1500 védőnő végezhet méhnyakszűrést az országban.
A méhnyakrák diagnózisa
-
A méhnyak műszeres vizsgá- lata és a szövetmintavétel
A méhnyakrák kimutatására a méhnyak műszeres vizsgálata - a kolposzkópia - és a vékonytűvel történő szövetmintavétel - a biopszia - is alkalmas, de csak az utóbbi jelent valóban biztos módszert. Ha a szövetmintavétel során igazolódik a méhnyakrák, újabb vizsgálatokat végeznek az esetleges áttétek jelenlétének megállapítására.
HPV elleni oltás
-
2014-től ingyenes lesz az oltás a 12-13 éves lányoknak
2014-től kötelezően felajánlandó és ingyenes lesz a humán papilloma vírus (HPV) elleni vakcina. A 2014-es költségvetés előirányzatában egymilliárd forinttal több jut oltóanyag-beszerzésre, ez fedezi a HPV elleni oltóanyag beszerzését is.
-
Száz százalékos hatás, ha az oltás időpontjában még nincs jelen a vírus
Az oltás 100 százalékos hatásúnak bizonyult azon hölgyek esetén, akik az oltás időpontjában még nem fertőződtek meg HPV-vel.
-
Mit érdemes tudnom a méhnyakrák elleni védőoltásról?
Az alábbiakban néhány hasznos tudnivalót olvashatnak a méhnyakrák elleni védőoltásról, amely a rendszeres szűréssel együtt alkalmazva védelmet nyújt a nők második leggyakoribb rosszindulatú daganatos betegsége ellen.
További anyagaink a HPV elleni oltásról:
Teljes biztonsággal megelőzhetővé vált a méhnyakrák
-
A citológia nem elég - a méhnyakrák szűrése csak a HPV vírus szűrésével lehet teljes
Magyarországon egy olyan komplex szűrést fejlesztettek ki MEDSERV+ néven, amely segítségével szinte teljes biztonsággal megelőzhető a méhnyakrák, ugyanis a MEDSERV+ kombinált szűrővizsgálat a lehető legkevesebb hibalehetőséggel vizsgálja a méhnyakrák kialakulásának okát, a HPV fertőzöttséget is.
Miről ismerhető fel a méhnyakrák?
-
A méhnyakrák tünetei
Korai formájában a méhnyakrák nem okoz panaszokat. A tünetek rendszerint akkor jelennek meg, ha a rák beszűri a méhnyak izomállományát, és/vagy ráterjed a környező szövetekre is. A leggyakoribb tünet abnormális vérzés a menstruációs időszakok között, vagy közösülés után. Egy másik gyakori tünet a szokatlan hüvelyfolyás.
Humán papillómavírus (HPV)
-
HPV: a méhnyakrák legfőbb kockázati tényezője
A méhnyakrákos megbetegedések hátterében leggyakrabban egy szexuális úton terjedő fertőzés, a humán papillómavírus (HPV) áll. A fertőzést a szervezet legtöbbször legyőzi, néhány esetben azonban tartósan megmarad a vírus. Kóros elváltozást az azonos típussal való hosszú időn át tartó fertőzés okozhat, 5-8 év alatt. Az időben felismert HPV-fertőzés és a méhnyakelváltozás jól kezelhető, a betegség ilyenkor még minden esetben meggyógyítható.
Kérdések és válaszok a méhnyakrákról
-
Érdemes-e a felnőtt nőknek is beoltatniuk magukat?
Érdemes-e kérnie a felnőtt nőknek a védőoltást méhnyakrák ellen, vagy az csak a szűz kislányoknak jelent védelmet? Érdemes-e beoltatnom magam, ha rendszeresen járok szűrővizsgálatra? Megfertőződhetek újra, ha egyszer átestem HPV-fertőzésen? Megvéd-e az óvszer a méhnyakráktól?
-
Hány magyar nő él a hamis biztonságérzet illúziójában?
Kezelési eredmények
-
Javítja a túlélést a gyógyszeres és a sugárterápia kombinált alkalmazása
Egy átfogó elemzés megerősítette azt a korábbi tapasztalatot, miszerint a sugárkezelés mellett alkalmazott kemoterápia javítja a túlélési esélyeket méhnyakrákos nőknél. A tizenöt klinikai tanulmány eredményeit újraelemző felmérés tekinthető a témában végzett eddigi legátfogóbb kutatásnak.
További cikkeink:
-
Az Európai Gyógyszerügyi Hivatal felülvizsgálta az HPV-vakcinák mellékhatásait
Az Európai Gyógyszerügyi Hivatal nem állapított meg ok-okozati kapcsolatot a HPV-ellenes oltások és a komplex regionális fájdalom-szindróma, illetve a szívfrekvencia-növekedés (poszturális ortosztatikus tachikardia szindróma) között, így nem módosították az alkalmazási előiratokat.
-
Gyakrabban járunk méhnyakszűrésre, mint mammográfiára
-
A férfiak HPV-fertőzése, a visszafertőzés veszélye