Milyen lehetőségek állnak rendelkezésre a vastagbélrák kezelésére?

Megosztás:

A vastagbélrák kezelése abban az esetben a legsikeresebb, ha a műtéti beavatkozás képes a daganat teljes eltávolítására. A műtét mellett fontos szerep juthat a sugár- és kemoterápiának is, amelyek az utóbbi időben a célzottan ható kezelésekkel egészültek ki. Kiegészítő terápiaként a tápszeres kezelések is szóba jöhetnek.

A vastagbélrák és végbélrák (kolorektális rák) kezelése akkor lehet a legsikeresebb, ha a daganat műtéti beavatkozással teljes mértékben eltávolítható. A műtét típusa nagymértékben függ a daganat nagyságától és elhelyezkedésétől. A szokványos sebészi megoldást a daganatot tartalmazó bélszakasz eltávolítása jelenti. Korai stádiumban ez a beavatkozás kielégítő gyógyulást jelenthet a beteg számára.

A kolorektális rák kezelésében a sebészeti beavatkozások mellett a sugár- és kemoterápiának, valamint az utóbbi időkben a célzott biológiai terápiáknak van fontos szerepe. A kezelés kiegészíthető egy onkológiai indikációban törzskönyvezett, vastagbéldaganatok esetén bizonyítottan hatásos tápszeres terápiával is.

Sugárterápiát főleg a végbélrák kezelésében alkalmaznak. A kemoterápiás kezelés a rákos sejtek daganatellenes gyógyszerekkel történő elölésére irányul. Szemben a sugárkezeléssel, a kemoterápia nem helyi, hanem általános, az egész szervezetre ható kezelésmód. Sebészeti beavatkozás után a kezelés a beavatkozástól és a betegség stádiumától függően sugárkezeléssel és kemoterápiával, valamint célzott biológiai terápiával is kiegészíthető. Célzott biológiai terápiáról akkor beszélünk, amikor a gyógyszer képes az eltérő biológiai tulajdonságuk alapján azonosított daganatsejteket célzottan elpusztítani, illetve szaporodásukat megállítani. Ezekről a terápiákról részletes összeállításunkban olvashat bővebben.

Ilyen célzott biológiai terápia például az érújdonképződés gátlása, amely ma már a standard és finanszírozott ellátások közé tartozik vastagbéldaganatok esetén. A kemoterápiával együttesen alkalmazott érújdonképződés-gátló kezelés képes az áttétes vastagbélrákban szenvedő betegek túlélését jelentősen meghosszabbítani. Az ezt bizonyító klinikai vizsgálatokról az alábbi cikkünkben olvashat részletesen: Újabb bizonyítékok az áttétes vastagbéldaganatok célzott terápiás kezelésének hatékonyságáról.

Egy másik, vastagbélrák esetén is sikerrel alkalmazható célzott biológiai terápia a daganatsejtek felszínén található növekedési faktor receptor (EGFR) fehérjéjének gátlásán alapul. Ezt a fehérjét csak akkor érdemes gátolni, ha az úgynevezett KRAS-teszt szerint a beteg a KRAS fehérje vad típusát hordozza. Ha ugyanis a daganat a KRAS-gén mutációja miatt alakult ki, a hibás KRAS fehérje a sejtfelszíni növekedési faktor receptorfehérjéjének gátlása mellett is a szaporodásra sarkalló biológiai jelet fogja továbbítani a sejtmag felé. Erről részletesen ugyancsak fent említett cikkünkben olvashat.

A vastagbélrák leggyakrabban a májban ad áttétet, míg korábban ezeket az áttéteket nem tudták kezelni, a mai célzott biológiai terápiák alkalmazásával a májbeli áttétek olyan mértékben zsugoríthatók, hogy lehetőség nyílik sebészi eltávolításukra is.
 

 

 

Tisztelt Olvasónk! Felhívjuk a figyelmét, hogy anyagaink tájékoztató és ismeretterjesztő jellegűek, így nem adhatnak választ minden olyan kérdésre, amely egy adott betegséggel vagy más témával kapcsolatban felmerülhet, és főképp nem pótolhatják az orvosokkal, gyógyszerészekkel vagy más egészségügyi szakemberekkel való személyes találkozást, beszélgetést és gondos kivizsgálást.