A vastagbélrák sokféle, így is kell kezelni

Daganatok.hu 2019. május 7.
Megosztás:

A vastagbéldaganatot alkotó ráksejtek olyan sokfélék lehetnek, hogy egyáltalán nem lehet egységes betegségként tekinteni a vastagbélrákra - fejti ki Josep Tabernero, az Európai Klinikai Onkológiai Társaság (ESMO) elnöke szerzőtársaival a most megjelent Klinikai Onkológia című folyóiratban, a Magyar Klinikai Onkológiai Társaság (MKOT) hivatalos lapjában.

A vastagbélrák meggyógyításának legfontosabb feltétele az idejében felfedezett daganat műtéti eltávolítása, ám a kilátásokat és a kezelési lehetőségeket alapvetően meghatározzák az adott daganat ráksejtjeinek jellemzői is.

Amint Josep Tabernero, az Európai Klinikai Onkológiai Társaság (ESMO) elnöke szerzőtársaival a Klinikai Onkológia folyóiratban rávilágít, egy vastagbéldaganat rendkívül sokféle ráksejtből állhat, ráadásul ezek a daganatsejtek folyamatosan változnak, a kezelések közben is genetikai mutációk sokasága alakulhat ki.

Hangsúlyozzák: egy adott beteg daganatának minél részletesebb jellemzése a kulcsa a sikeres terápiának, különösen igaz ez az előrehaladott, áttétes betegségek gyógyszeres kezelésére. A molekuláris genetikai vizsgálatok mutatják meg, hogy egy adott beteg daganatában milyen típusú ráksejtek találhatók, tehát melyik célzott terápiás gyógyszerek lehetnek hatékonyak, azokat milyen sorrendben érdemes alkalmazni, illetve melyik gyógyszerekkel felesleges terhelni az adott beteg szervezetét.

Josep Tabernero a Magyar Klinikai Onkológiai Társaság legutóbbi kongresszusán előadást is tartott Budapesten. Az ESMO elnöke akkor is hangsúlyozta, hogy a célzott onkológiai gyógyszerek által elérhető előnyöket a megfelelő betegkiválasztással lehet elérni. Ennek pedig alapfeltétele a molekuláris diagnosztika: lehetőség szerint már a diagnózissal egy időben meg kell történnie azoknak a vizsgálatoknak, amelyek alapján előre megtervezhetők az adott betegnél alkalmazható terápiás vonalak.

Ennek azért van jelentősége, mert egy előrehaladott stádiumban lévő vastagbélrák hosszú időn keresztül való kordában tartására akkor van a legnagyobb esély, ha kezdettől fogva az adott betegre és betegségére szabva történik a gyógyszerválasztás, illetve szükség esetén a gyógyszerváltás.

(MKOT)

Tisztelt Olvasónk! Felhívjuk a figyelmét, hogy anyagaink tájékoztató és ismeretterjesztő jellegűek, így nem adhatnak választ minden olyan kérdésre, amely egy adott betegséggel vagy más témával kapcsolatban felmerülhet, és főképp nem pótolhatják az orvosokkal, gyógyszerészekkel vagy más egészségügyi szakemberekkel való személyes találkozást, beszélgetést és gondos kivizsgálást.