A vastagbél anatómiája

Megosztás:

Hogyan épül fel a vastagbél? Növekedett-e az utóbbi időben a vastagbélrákok gyakorisága? A vastagbél mely területén a leggyakoribb a daganat előfordulása?

A vastagbél (kolon) az emésztő- (vagy gyomor-bél-) traktus utolsó szakaszát képezi. A vastagbél tágabb értelemben magában foglalja a végbelet (rektum) is. A vastagbél kb. 130-150 cm hosszú, átlagos átmérője kb. 6 cm. A vastagbél a hasüregben fordított U-alakban helyezkedik el. Kezdeti szakaszán, a jobb alsó hasfélben foglal helyet a vakbél, melybe a vékonybél szájadzik. A vakbélen helyezkedik el a kisujjnyi vastag, 10-12 mm hosszú féregnyúlvány (appendix).

A vastagbél vakbelet követő részén 5 szakasz különíthető el. Az első a hasüreg jobb oldalán elhelyezkedő felszálló vastagbélszakasz, ezután a hasüregben keresztbe futó haránt vastagbélszakasz, amely a hasüreg bal oldalán lefelé haladó, leszálló vastagbélszakaszban folytatódik, ezt követi az S-alakban hajlott úgynevezett szigmabél, majd a végbél.

A vastagbél teljes hosszában erős szövetrétegekből épül fel, sok elasztikus kitüremkedéssel, melyek segítségével a bél képes a különböző telítettségi állapotokhoz alkalmazkodni. A kötőszövetek biztosítják az ellenállóképességet és a nyújthatóságot. Az egymás melletti izomrétegek hullámszerű összehúzódása, vagyis a perisztaltika felelős a széklet továbbításáért. A bél legbelső rétege a nyálkahártya, amely nyáktermelő sejteket tartalmaz. A belet behálózó vérerek biztosítják a szövetek oxigénellátását, és a székletből visszanyert ásványi anyagok és víz elszállítását. A vastagbelet behálózó nyirokrendszer gondoskodik arról, hogy az itt található bélbaktériumok és egyéb csírák ne juthassanak be a szervezetbe.

A vastagbélrák bélen belüli megoszlása

A kolorektális rákok kb. 75-80%-a a vastagbél alsó 60 cm-s szakaszán (bal alhas) alakul ki, de sajnos az előfordulási gyakoriság emelkedésével együtt egy olyan tendencia is észlelhető, hogy egyre gyakrabban alakul ki a magasabb bélszakaszban (a felhasban, jobb oldalon).

Tisztelt Olvasónk! Felhívjuk a figyelmét, hogy anyagaink tájékoztató és ismeretterjesztő jellegűek, így nem adhatnak választ minden olyan kérdésre, amely egy adott betegséggel vagy más témával kapcsolatban felmerülhet, és főképp nem pótolhatják az orvosokkal, gyógyszerészekkel vagy más egészségügyi szakemberekkel való személyes találkozást, beszélgetést és gondos kivizsgálást.