Hogyan épül fel a tüdő? Hogyan történik meg a gázcsere? Hány lebenyből épül fel a jobb, és hányból a bal tüdő? Összeállítás a légzőszervrendszer anatómiai felépítéséről.
A tüdőrák összeállítás tartalma:
A tüdő felépítése
A tüdőrák sajátosságai és tünetei
A tüdőrák típusai
A tüdőrák kialakulásának kockázati tényezői
A tüdőrák diagnosztikája
A tüdőrák kezelési lehetőségei
Adatok a tüdőrákról
A tüdőrák összeállítás nyitóoldala
A tüdőrákos betegek klubjának előadásai videón:
A júniusi előadások videófelvétele
A márciusi előadások videófelvétele
A decemberi előadások videófelvétele
A mellüregben helyet foglaló, két félből álló tüdő a légzőszervrendszer tagja. A tüdő területén történik meg a légzési gázok cseréje a külvilág és a vérkeringés között. A valamivel nagyobb jobb tüdő 3 lebenyből, míg a bal 2 lebenyből áll. A két tüdőfélt a gátorüreg választja el egymástól, amely igen fontos szerveket - szív, nyelőcső, légcső, nagyerek, idegek, nyirokcsomók - tartalmaz.
A tüdők a légcső villaszerű kettéosztódása révén keletkező két főhörgő révén állnak összeköttetésben a felső légutakkal. A tüdők vékony, savós hártyával - pleura vagy mellhártya - fedettek. Szürkésrózsaszín, szivacsos tapintású, kúp alakú szervek. Állományuk a főhörgő faágszerű elágazásaiból származó, egyre kisebb, szűkebb üregű és vékonyabb falú hörgők, majd hörgőcskék hálózatából, és a belőlük nyíló léghólyagocskák tömegéből, valamint a hörgőket kísérő, a léghólyagocskákat övező erek hálózatából áll.
Légzéskor a levegő orrunkon vagy szájunkon át kerül a szervezetünkbe, és a torkon, gégén, légcsövön át jut be a tüdőkbe, azok hörgőrendszerébe, majd a léghólyagocskákba. A tüdő sejtjei tehát minden olyan anyagnak ki vannak téve, amit belélegzünk, így a levegőben lévő szennyező és mérgező anyagoknak is.
A tüdők belégzéskor kitágulnak, a léghólyagocskák friss levegővel telnek meg, míg kilégzéskor az elhasznált levegő a rugalmasan összehúzódó léghólyagocskákból távozik. Közben a léghólyagocskák, illetve az őket övező hajszálerek (kapillárisok) vékony falán keresztül megtörténik a gázcsere, azaz a sejtek élettevékenységéhez szükséges oxigén felvétele és a sejtjeink anyagcseréje során képződő salakanyag, a szén-dioxid leadása.
Tisztelt Olvasónk! Felhívjuk a figyelmét, hogy anyagaink tájékoztató és ismeretterjesztő jellegűek, így nem adhatnak választ minden olyan kérdésre, amely egy adott betegséggel vagy más témával kapcsolatban felmerülhet, és főképp nem pótolhatják az orvosokkal, gyógyszerészekkel vagy más egészségügyi szakemberekkel való személyes találkozást, beszélgetést és gondos kivizsgálást.