Étrendi javaslatok a hasnyálmirigyrákos betegek számára

Daganatok.hu 2022. augusztus 9.
Megosztás:

A kezelés típusától függetlenül a hasnyálmirigyrák megviseli a szervezetet, valamint az egészséges táplálkozás és táplálkozás fenntartásának képességét. A hasnyálmirigyrákkal diagnosztizált betegek a rák és a kezelés mellékhatásai miatt gyakran nehezen tartják meg a súlyukat és tudják követni az egészséges táplálkozási javaslatokat.

A hasnyálmirigy a hasüregben, a gyomor mögött, a vékonybél, az epehólyag és a nyombél közelében található szerv. Ha nem működik megfelelően, az élelmiszerek emésztése elégtelenné válik.

A hasnyálmirigyrák diagnosztizálása és a kezelés megkezdése után normális, ha a páciens fogyni kezd, a nagymértékű súlycsökkenés és a helytelen táplálkozás azonban csökkentheti a szervezet fertőzésekkel szembeni ellenálló képességét és a rákkezelés tolerálását. A hasnyálmirigyrákos betegek számára az alábbi módszerek a kezelés alatt és utána is alkalmazhatók a táplálkozás optimalizálásához:

Bőséges folyadékbevitel. Ajánlott a legalább 3 liter víz fogyasztása naponta a rákkezelés során a kiszáradás megelőzése céljából. A jóllakottság érzésének elkerülése miatt egy órával étkezés előtt vagy után javasolt a folyadékfogyasztás. Érdemes kalóriát és tápanyagot tartalmazó italokat (például fehérjeitalok, görög joghurtból vagy magas fehérjetartalmú tejekből készült turmixok, krémlevesek) választani, valamint kerülni a felesleges koffeint és alkoholt, amelyek kiszáradáshoz vezethetnek.

Többször kisebb mennyiségű étel fogyasztása. A gyakori kis étkezések (naponta 5-6 alkalommal 3-4 óránként) biztosítják, hogy a beteg szervezete elegendő tápanyaggal rendelkezzen ahhoz, hogy elviselje a kezelést. A kisebb mennyiségű ételeket gyakran jobban tolerálja a páciens, ha olyan kezelési mellékhatások jelentkeznek, mint például a hányinger és az étvágytalanság.

Magas fehérjetartalmú ételek fogyasztása minden étkezés alkalmával. A fehérjében gazdag élelmiszerek segítenek a szervezetnek helyreállítani a sérült sejteket, javítva az immunrendszer működését. A sovány fehérjék (szójatermékek, proteinszeletek, babfélék, tojás, földimogyoróvaj, csirke-, pulyka- és halhús, alacsony zsírtartalmú tejtermékek, stb.) könnyebben is emészthetők.

Könnyen emészthető ételek választása. A hasnyálmirigyrák kezelésének mellékhatásai befolyásolhatják az emésztést. Az apróra vágott, lágyabb állagú vagy főtt ételeket a szervezet könnyebben megemészti. Az egészséges zsírok (avokádó, magvak, olíva- és repceolaj) energiát adnak, támogatják a sejtnövekedést és védik a szerveket. Kerülendők az egészségtelen sült, zsíros és zsíros ételek, a vörös hús, a sertéshús és a nyers zöldségek az olyan időszakokban, amikor az emésztés amúgy is "kihívást" jelent.

Teljes kiőrlésű élelmiszerek, gyümölcsök és zöldségek fogyasztása. A teljes kiőrlésű lisztből készült kenyerek és tészták, a barna rizs, a bulgur, a kukorica és a quinoa egészséges energiaforrást jelentenek a szervezet számára, emellett biztosítják az összetett szénhidrátok és rostok bevitelét. A színes gyümölcsök és zöldségek antioxidánsokban gazdag élelmiszerek, amelyek segíthetnek a rák elleni küzdelemben. Érdemes legalább napi öt adag gyümölcsöt és zöldséget fogyasztani.

A székletürítési szokások változásainak figyelése. Ha változások (például hasmenés, székrekedés, puffadást, fokozott gázképződést) tapasztalhatók a székletürítési szokásokban, érdemes mielőbb tájékoztatni a kezelőorvost. Lehetséges, hogy étrendi vagy kezelési változtatások szükségesek vagy kiegészítő hasnyálmirigy-enzimeket kell szedni étkezés közben, melyek segíthetik a tápanyagok és vitaminok felszívódását.

Forrás:

  • https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/pancreatic-cancer/pancreatic-cancer-nutrition
  • https://www.cancerresearchuk.org/about-cancer/pancreatic-cancer/living-with/diet
  • https://pancreaticcancercanada.ca/diet-nutrition/
  • https://www.pancreaticcancer.org.uk/information/managing-symptoms-and-side-effects/diet-and-pancreatic-cancer/

Tisztelt Olvasónk! Felhívjuk a figyelmét, hogy anyagaink tájékoztató és ismeretterjesztő jellegűek, így nem adhatnak választ minden olyan kérdésre, amely egy adott betegséggel vagy más témával kapcsolatban felmerülhet, és főképp nem pótolhatják az orvosokkal, gyógyszerészekkel vagy más egészségügyi szakemberekkel való személyes találkozást, beszélgetést és gondos kivizsgálást.

Hírek az Avemarról: