Minél több mélyszegénységben élő menjen rákszűrésre - A Magyar Hospice Alapítvány felvilágosító programja

Dr. Muszbek Katalin, a Magyar Hospice Alapítvány igazgatója (Fotó: astellasazorvosokert.hu)Dr. Muszbek Katalin, a Magyar Hospice Alapítvány igazgatója (Fotó: astellasazorvosokert.hu)
Daganatok.hu 2012. május 9.
Megosztás:

Magyarországon a mélyszegénységben élők között a daganatos megbetegedések aránya közel duplája az átlagnak. E szomorú tényt az is súlyosbítja, hogy ők általában túl későn jutnak el orvoshoz, sokára kapnak szakszerű kezelést, így gyógyulási esélyeik is sokkal kisebbek, mint a magyar lakosság többségének. A Magyar Hospice Alapítvány új, kétéves programja ezen a helyzeten kíván változtatni: a cél, hogy a halmozottan hátrányos helyzetű, elsősorban roma lakosság körében olyan nézetváltozást sikerüljön elérni, amelynek következtében többen mennek el szűrésre.

"Célunk, hogy a mélyszegénységben élő, elsősorban roma lakosság használja ki az egészségügy meglévő kapacitásait, menjen el szűrésekre, és pozitív szűrési eredmény esetén vegyen részt az onkológiai és palliatív ellátásban. Védőnők és más egészségügyi szakemberek, valamint önkéntesek bevonásával segítjük a szűréseken való részvételt, pozitív szűrési eredmény esetén pedig hathatós gyakorlati segítséget nyújtunk" - mondta a programról május 8-án tartott sajtótájékoztatón Muszbek Katalin, a Magyar Hospice Alapítvány igazgatója.

A program egyik védnöke Bangó Margit előadóművész, aki szerint: "A nők körében vezető megbetegedés az emlőrák. Nemcsak magunk, hanem a családtagjaink és gyermekeink érdekében nagyon fontos, hogy mellrákszűrésen minden évben részt vegyünk! Hiszen könnyebb a bajt megelőzni, mert az egészség az élet!" A másik védnök, Farkas Róbert, a Budapest Bár zenekar vezetője pedig így indokolta, hogy ő miért támogatja ezt a programot: "Tudom, hogy általában az emberek, de különösen a romák, csak akkor mennek el orvoshoz, ha már érzik, hogy nagy a baj. Sajnos a tágabb családomban is több embert daganatos betegség miatt veszítettünk el. Ha ennek a programnak köszönhetően családapákat, anyukákat tudunk a családjuknak megmenteni, akkor remélem, mások figyelmét is fel tudjuk hívni a betegségmegelőzés és a szűrés fontosságára."

Legutóbb 2005-ben mérték fel a cigányság egészségi állapotát

"A cigányság egészségügyi állapotáról végzett kutatásunkat, együtt a háziorvosok körében végzett felméréssel, 2005-ben végeztük" - mondta Babusik Ferenc szociológus. (A L'Harmattan kiadó gondozásában megjelent, Az esélyegyenlőség korlátai Magyarországon című kötet PDF-formátumban letölthető itt.)

A kutató szerint ilyen tárgyú országos felmérés és elemzés azóta sem készült. Noha ezek az eredmények már több mint nyolc évesek, ismerve az ország szegényebb régióinak helyzetét, bizton állíthatjuk, hogy a helyzet jelenleg nem jobb, sőt, esetleg rosszabb, mint a vizsgálat idején. A vizsgált húsz belgyógyászati betegségcsoport közül tízben a romák betegségaránya legalább a kétszerese a tejes népességének, hatban több mint ötszöröse és háromban több mint tízszerese (ez utóbbi: TBC, gümőkór, vashiányos vérszegénység). A daganatos, illetve szív-érrenszeri betegségeik aránya kétszerese, egyes régiókban négyszerese a népesség átlagának. Babusik Ferenc úgy látja, hogy az igen magas arányok okai elsősorban a szegénységben keresendők.

Speciális képzés szakembereknek a szűrési arány növelése érdekében

A Magyar Hospice Alapítvány azt tűzte ki célul, hogy a halmozottan hátrányos helyzetű, elsősorban roma lakosság körében olyan nézetváltozást érjen el, amelynek következtében többen mennek el szűrésre. Védőnők és más egészségügyi szakemberek - közösségi ápolók, onkológiai nővérek, háziorvosok, onkológusok - valamint önkéntesek bevonásával segítik a szűréseken való részvételt. Ők speciális képzésen vesznek részt, és terepmunka keretei között segítik a szervezett szűrésekre való eljutást, emellett gyakorlati segítséggel járulnak hozzá a kiszűrt pozitív esetek további gondozásához is.

A Magyar Hospice Alapítvány projektje a meglévő és zajló szegénységellenes, illetve szűrési programokhoz kapcsolódóan, azokhoz integráltan, színes és széleskörű tevékenységet folytat majd. Az említett képzéseken részt vevő egészségügyi szakemberek megismerik a mélyszegénységben élők rossz egészségi állapotának szociológiai, szocioökonómiai, kulturális és kommunikációs okait. A képzés középpontjába olyan gyakorlati ismeretek tartoznak, amelyek növelik az orvoshoz fordulás esélyét, ezáltal javítják az egészségi állapotot és az életminőséget. (Több információt kapnak arról, hogy a korai felfedezés nagymértékben növeli a rákbetegség gyógyítási esélyeit.)

A program integráns részét képezi az utánkövetési adatok regisztrálása, valamint egy, a szegregáltan élők egészséghez és betegséghez, az egészségügyi ellátáshoz való viszonyának feltárását célzó interjús vizsgálat is. Az eredményeket összegző publikáció célja a tapasztalatok széleskörű megosztása a mélyszegénységben élők segítégét célzó további sikeres programok érdekében. Az első védőnő és önkéntes képzésre május 10-11-én kerül sor Kaposváron.

A projektet a Bristol-Myers Squibb Foundation támogatja (ezen a linken a pályázat rövid összefoglalása is elolvasható), s szervesen kapcsolódik a Roma Integráció Évtizede Programhoz (RIÉP), valamint az Egészség Évtizede Programhoz (EÉP).

Forrás: Magyar Hospice Alapítvány 

Tisztelt Olvasónk! Felhívjuk a figyelmét, hogy anyagaink tájékoztató és ismeretterjesztő jellegűek, így nem adhatnak választ minden olyan kérdésre, amely egy adott betegséggel vagy más témával kapcsolatban felmerülhet, és főképp nem pótolhatják az orvosokkal, gyógyszerészekkel vagy más egészségügyi szakemberekkel való személyes találkozást, beszélgetést és gondos kivizsgálást.