A hormonkezelés csak azokban az emlőrákos betegekben lehet hatékony, akiknek daganatsejtjei ösztrogén- és/vagy progeszteronreceptort tartalmaznak. A kezelésnek számos előnye lehet, például az, hogy általában enyhébbek a mellékhatások.
Az emlőrák összeállítás tartalma:
Az emlőrák összeállítás kezdőoldala
Az emlő felépítése és funkciója
Jóindulatú csomók
Az emlőrák típusai
Az emlőrák kialakulásának kockázati tényezői
A női nemi hormonok és a hormonpótlás szerepe
Az emlőrák tünetei - a korai felismerés szerepe
Az emlőrák diagnosztikája
Az emlőrák kezelési lehetőségei
Új eredmények az emlőrák sugárkezelésében
Hormonterápia
A HER2 pozitív emlőrák és kezelése
Érképződés gátlása az emlőrák korszerű kezelésében
Megelőzés, szűrés
Az emlőrákos beteg gondozása, utókezelése, rehabilitációja
Az emlő helyreállító műtétei
Az emlőműtét utáni aszimmetrikus testtartás megelőzése
Az emlőprotézis
Fiatalkori és terhességi emlőrák
Férfiak emlőrákja
Kapcsolódó anyagok:
Az emlőrák genetikája
A halból és a dióból származó zsírsavak csökkenthetik az emlőrák kockázatát
Emlőrák műtét
A hormonterápia önmagában is eredményes, ám hatékonysága csak azoknál áll fenn, akiknek daganatsejtjei ösztrogén- és/vagy progeszteronreceptort tartalmaznak (azaz receptor-pozitívak). Receptor hiányában ugyanis a hormon nem tudja hatását kifejteni. A kezelést - bár olykor magában is lehet hatékony - sokszor a kemoterápia kiegészítéseként (vagy azután) adják.
A hormonkezelésnek számos előnye van, így enyhébbek a mellékhatások, ami nem jelenti azt, hogy esetenként súlyos mellékhatás nem fordulhat elő. Az antiösztrogének trombózist, körülbelül minden tízezredik betegnél méhtestrákot, illetve a betegek 1-10%-ában depressziót okozhatnak. A kezelés megkezdésekor átmenetileg hőhullámokat válthatnak ki. Az antiösztrogén-kezelés mintegy 50%-kal csökkenti az ellenoldali emlőben a daganatképződést, ugyanennyivel a mellkasfali kiújulás (recidíva) esélyét, lassítja a csontritkulás (oszteoporózis) kialakulását, kedvezően befolyásolja a vérzsírok szintjét, sőt kb. 50%-kal csökkenti a petefészekrák kialakulását. Az úgynevezett hormonérzékeny daganatok az állapotromlás (relapszus) esetén jól reagálhatnak eltérő hatásmechanizmusú (pl. aromatázgátló) hormonkezelésre.
Azoknál a még menstruáló betegeknél, akiknél a kemoterápia ellenére megmarad a menstruáció, ennek gyógyszeres gátlása szükséges a női nemi hormonok szintjének csökkentése érdekében. Ennek módja a petefészkek eltávolítása helyett ma már a 2-5 évig alkalmazott gyógyszeres (injekciós) kezelés. A kezelés mellékhatásai megegyeznek a menopauza tüneteivel: a hőhullámok, a csontritkulás, a hüvely és egyéb nyálkahártyák szárazságával.
Tisztelt Olvasónk! Felhívjuk a figyelmét, hogy anyagaink tájékoztató és ismeretterjesztő jellegűek, így nem adhatnak választ minden olyan kérdésre, amely egy adott betegséggel vagy más témával kapcsolatban felmerülhet, és főképp nem pótolhatják az orvosokkal, gyógyszerészekkel vagy más egészségügyi szakemberekkel való személyes találkozást, beszélgetést és gondos kivizsgálást.