Mentsd a bőröd!

Kéri Ibolya 2011. szeptember 6.
Megosztás:

A Rák Volt magazin előző számában már írtam a napsugárzás jótékony és káros hatásairól, a láthatatlan ultraibolya sugárzás veszélyeiről. Részleteztem a védekezés lehetőségeit, valamint azokat a figyelmeztető jeleket, melyek észlelésekor a bőrünkön talált elváltozással feltétlenül orvoshoz kell fordulnunk. Most a különböző kémiai anyagoknak a napfény hatására jelentkező lehetséges káros hatásait tekintem át, különös figyelemmel a daganatos betegeket érintő kezelésekre.

A természetes (napfény) és mesterséges (szolárium, hegesztés) ultraibolya sugárzás a közismert "leégésen" és a hosszú távon kialakuló bőrrákon túl számos bőrbetegségért, ún. photodermatosisokért felelős. Ezek ritkábban genetikai alapon (xeroderma pigmentosum) vagy endogén okok folytán (cutan porphyriák) alakulnak ki, de a leggyakoribb a külső fényérzékenyítő (fotoszenzibizáló) anyagok, gyógyszerek hatására jelentkező megbetegedés.

Fotoallergiás reakció

Ritkábban fordul elő, hátterében hibás immunreakció áll. Jellegzetessége, hogy első esetben a napon való tartózkodás után pár nappal (előzetes érzékenyítés), később már pár órán belül kialakul az ekcémához hasonló, erősen viszkető, nem körülhatárolt, vöröses bőrgyulladás, amely nem csak a napfénynek kitett bőrfelületen jelentkezik, hanem a ruhával fedett testrészeken is.

Fototoxikus reakció

A fototoxicitás gyakori jelenség, kevéssé függ a bőr színétől, bárkinél előfordulhat, akit bizonyos fényérzékenyítő gyógyszerek szedésekor, gyógynövények, élelmiszerek fogyasztásakor, kozmetikumok alkalmazásakor, kertészkedéskor UV sugárzás ér. Kizárólag a napsütésnek kitett területen (arc, nyak, dekoltázs, karok) jelenik meg közvetlenül a kiváltó anyag és a fényhatás érintkezésekor bőrgyulladás, éles határvonalú bőrpír, vörösödés, duzzanat, fájdalmas kiütések, hólyagok formájában. Kezelése antihisztamin, helyi gyulladáscsökkentő, rövid ideig szteroid készítménnyel történik, melyek maguk is fototoxikus reakciót okozhatnak. Fontos tudni, hogy a szteroidok közül a mometasone hatóanyagú krém az egyetlen, amellyel napra lehet menni! A gyógyulás után még hosszú ideig barna folt marad az érintett területen, ez idővel fokozatosan halványodik. A további kellemetlenségek kivédése érdekében konzultáljon orvosával, hogy lehetséges-e gyógyszerének cseréje olyan típusúra, melynek nincs fényérzékenyítő hatása.

Fényérzékenyítő gyógyszerek

Nem is gondolnánk, hogy a mindennapokban oly gyakran alkalmazott vény nélkül kapható és receptköteles gyógyszerek széles skálája fényérzékenyítő tulajdonsággal bír! Gondoljunk erre, amikor a patikában vásárolunk, és kérjük ki a gyógyszerész tanácsát! Ezek lehetnek antibiotikumok (pl. penicillin, tetraciklin, gentamicin, doxiciklin), gyulladás-, fájdalom- és lázcsillapítók (pl. ibuprofen, ketoprofen, fenilbutazon, indometacin, piroxikám), érzéstelenítők, vizelethajtók (pl. furosemid), cukorbetegség kezelésére szolgáló gyógyszerek (pl. glibenclamid), reuma, epilepszia, allergia, gombásodás elleni (pl. grizeofulvin) készítmények, antihisztaminok, pszichiátriai gyógyszerek (pl. barbiturát, diazepam, haloperidol, amantadin, klórdiazepoxid) különböző formái.

Daganatellenes készítmények

A kemoterápia a daganatos betegek számára olyan gyógyszeres, infúziós vagy tablettás kezelés, amely főként a korlátlanul szaporodó tumorsejtekre hat, de mellékhatásként károsítja az egészséges, gyorsan osztódó sejteket (gyomor- és bélrendszer nyálkahártyája, csontvelő, hajhagymák, ivarsejtek) is. Kemoterápia alatt nem javasolt a napon való tartózkodás, fokozott óvatosság szükséges a következő onkológiai készítmények alkalmazása esetén: fluorouracil, ciklofoszfamid, dacarbazin, metotrexát, vinblastin. Kezelés alatt legjobb megoldás a napsütés elkerülése, hiszen még a legjobb fényvédő krémek sem nyújtanak 100%-os védelmet, akár hamis biztonságérzetet is adhatnak.

Sugárkezelés után

A sugárterápia lényege, hogy a nagy energiájú ionizáló sugarak károsodást okoznak a sejtek örökítő anyagában, a DNS-ben, és így pusztítják a daganatos, valamint mellékhatásként az ép sejteket is. Az UV sugárzás szintén ezen a DNS-károsító módon okoz ártalmat, ami idővel bőrrák kialakulásához vezethet. A sugárkezelt területet tilos napnak kitenni, mert az ultraibolya sugárzás "előhívhatja" a kezelés mezőjét, annak nyoma még évekkel később is újra megjelenhet.

Használjunk magas faktorszámú, kombinált (UVA és UVB szűrős) fényvédő krémet, ha a szabadban tartózkodunk! A sugárkezelés leggyakoribb mellékhatása a bőr szárazzá, érzékennyé, sérülékennyé, vörösessé, fájdalmassá válása, ezek a kezelést követően elmúlnak, de tartósan megmaradhat a barnás elszíneződés. A tünetek hasonlatosak a napégéshez, a kezelésük is megegyezik: a bőrt kíméletesen, langyos vízzel, semleges tisztítószerrel mossuk meg, ne áztassuk, a nedvességet csak itassuk fel puha textillel, ne dörzsöljük a területet! Óvakodjunk a kozmetikumoktól, különösen a parfümöktől, alkoholos készítményektől! Használjunk rendszeresen bőrpuhító és -védő készítményeket (Panthenol spray, Sudocrem stb.). Tartózkodjunk a "népi gyógymódoktól" (tejföl, túró, zsír bőrre kenése), ezeknek a hatása anekdotikus, a sérült bőrön fertőzést okozhatnak. Amennyiben a bőrön hólyagok vannak, ezeket ne piszkáljuk, ne szúrjuk ki, mert csak utat nyitunk a kórokozóknak, hanem mutassuk meg orvosnak, aki szükség esetén steril körülmények között ezeket felnyitja. Laza fedőkötést alkalmazzunk, de a sérült bőrön soha ne használjunk ragtapaszt!

Fűben-fában orvosság

A gyógynövények számos jótékony hatással rendelkeznek, de bizonyos hatóanyaguk révén − fogyasztásuk, kertészkedéskor a megérintésük után − napsütés hatására súlyos bőrreakciók jelentkezhetnek. A furokumarin ismert fényérzékenyítő hatóanyag, mely megtalálható a zellerben, petrezselyemben, orbáncfűben, cickafarkban, lestyánban, bergamottban (earl grey teák ízesítője!) valamint a levesízesítő paszternákban is, amelynek az érintése hólyagos, a levéllenyomatnak megfelelő vonalas bőrgyulladást okoz fény hatására. Kertészkedéskor óvakodjunk a krizantémtól, az őszirózsától, a dáliától, a napraforgótól. A citrusfélék, az ánizs, a kömény, a füge, egyes édesítőszerek és kinintartalmú italok (tonik) fogyasztása szintén körültekintést igényel.

Veszélyes kozmetikumok

Mielőtt a szabadba menne, ne szórjon magára parfümöt, mossa le bőréről a sminket, minden kémiai anyagot, és ne használjon antibakteriális szappant, pattanásellenes készítményt! A legtöbb illatos kozmetikum tartalmaz pézsmát, ámbrát, szantált, bergamottot, amelyek fénnyel érintkezve fájdalmas bőrreakciókat okozhatnak. A bergamottolajnak fény hatására kimondottan erős, barnás-vöröses csorgásnyoma marad a bőrön. A dekorkozmetikumok színezékei és egyes tetoválófestékek (kadmiumsárga) szintén veszélyesek lehetnek. Erős napsütésben kerüljük a komolyabb kozmetikai beavatkozásokat, mint pl. a mélyhámlasztás, a halasztható bőrgyógyászati műtéteket pedig időzítsük őszre.

A megelőzés lehetőségei

A láthatatlan ultraibolya sugárzás elleni védekezés elengedhetetlen mindenkinél, de különösen igaz ez a gyógyszert szedő betegekre. A megelőzés leghatásosabb módja a napsütés elkerülése főként a 10-16 óra közötti időszakban, a megfelelő védőruházat, fejfedő, napszemüveg viselése, valamint jó minőségű fényvédő készítmény használata. Ne feledjük, ezeknek az alkalmazása sem jelenti azt, hogy büntetlenül tölthetünk órákat a tűző napon.

Kéri Ibolya
egészségügyi szociális munkás
Magyar Rákellenes Liga

 

Tisztelt Olvasónk! Felhívjuk a figyelmét, hogy anyagaink tájékoztató és ismeretterjesztő jellegűek, így nem adhatnak választ minden olyan kérdésre, amely egy adott betegséggel vagy más témával kapcsolatban felmerülhet, és főképp nem pótolhatják az orvosokkal, gyógyszerészekkel vagy más egészségügyi szakemberekkel való személyes találkozást, beszélgetést és gondos kivizsgálást.

Hírek az Avemarról: