Új HPV-centrum nyílt Debrecenben és Egerben is

2007. április 19.
  e-mail nyomtatás

Alig három héttel az ország első, budapesti központjának megnyitását követően Debrecenben és Egerben is megkezdi működését egy új HPV-centrum. Az új centrumok célja szintén a méhnyakrák megelőzését szolgáló elsődleges és másodlagos prevenciós eljárások alkalmazása, amelyekkel csökkenthető a méhnyakrákos megbetegedések gyakorisága. A centrumokat felkereső nők olyan komplex ellátásban részesülnek, amely magában foglalja a nőgyógyászati vizsgálatot, a méhnyakszűrést, a HPV-vizsgálatot, a beteg felvilágosítását és szükség esetén a terápiás javaslat megbeszélését.

A debreceni centrum létrehozását mintegy három évtizedes kutatómunka előzte meg, amelynek eredményeként az orvostudomány történetében is mérföldkőnek számító új lehetőségek mutatkoznak a HPV-fertőzés kezelésében és a méhnyakrák megelőzésében. Hernádi Zoltán professzor, a Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centrum Nőgyógyászati Onkológiai Tanszékének tanszékvezető egyetemi tanára az egyetem keddi sajtótájékoztatóján elmondta, hogy a klinika járóbeteg-rendelésein jelentkező nők mintegy 30 százalékánál észlelik a méhnyakrákot előidéző HPV-fertőzést, és a magas kockázatú HPV-fertőzött betegek 62 százaléka a 20 és 35 év közötti korosztályhoz tartozik. Hazánkban évente mintegy 2600 új méhnyakrák-megbetegedést ismernek fel.

A HPV-fertőzések megelőzésének korszakalkotó lehetősége a védőoltás alkalmazása. A debreceni sajtótájékoztatón elhangzottak alapján egy-egy HPV-szűrés 5500 forintba, míg a három részletben beadandó védőoltás további 90 ezer forintba kerül. Az orvosok reményei szerint a korszerű megelőzési módot a jövőben valamilyen formában az egészségbiztosítás is támogatni fogja.

A humán papillomavírus az egyik leggyakoribb szexuális úton terjedő kórokozó: a vírus bizonyos típusai 99,7%-ban felelősek a méhnyakrákot megelőző elváltozások, illetve a méhnyakrák kialakulásáért, tehát HPV nélkül nincs méhnyakrák. A nők körében hazánkban az emlő- és a tüdőtumor után ez a leggyakoribb daganatos megbetegedés, és a halálozási ráta tízszer magasabb a fejlettebb európai országokhoz képest. Pedig a méhnyakrák megelőzhető: egyrészt védőoltással, másrészt az időben felismert HPV-fertőzés esetén alkalmazható vényköteles immunerősítő tabletta, és szükség esetén műtéti terápia útján.

A nemi kontaktus útján terjedő humán papillomavírust nagyon sok ember hordozza magában; Magyarországon évente 40-50 000 új vírusfertőzést diagnosztizálnak. A méhnyakrák kialakulása szempontjából vannak "alacsony és magas rizikójú" HPV-altípusok: a sejtek rákos elfajulásához a magas rizikójú típusok folyamatos, tartós jelenléte vezethet. A modern molekuláris biológiai kutatások és fejlesztések mára lehetővé tették, hogy a HPV típusát pontosan meghatározhassák az orvosok. Az új labordiagnosztikai módszer a HPV-teszt, mely a közelmúltban nemzetközi innovációs díjat nyert el magyar találmányként. A HPV-teszt által nyújtott információ segíti az orvost és a beteget a terápiás döntésben és a fertőzés nyomon követésében.

A kezelés fontos részét képezi az immunrendszer stimulálása. Ilyen esetben javasolt egy receptköteles, klinikai tanulmányokkal alátámasztott immunrendszert erősítő tabletta szedése, amely a vírus által legyengített védekezési mechanizmusokat állítja helyre, és segíti legyőzni a fertőzést. Három hónapos kúra esetén szignifikánsan nő a gyógyulási hajlam, és akár a műtét is elkerülhetővé válik.

Az első hazai HPV-centrum a Semmelweis Egyetem II. számú Szülészeti és Nőgyógyászati Klinikáján nyílt meg néhány hete.


Hazai HPV-Centrumok:

Budapest:

Semmelweis Egyetem II.sz. Nőgyógyászati Klinikája. Bejelentkezés: 06 1 459 1500/3360-as telefonszámon, hétköznapokon 8.00 -15.00 óráig.

Debrecen:

Debreceni Egyetem, Orvos- és Egészségtudományi Centrum Szülészeti és Nőgyógyászati Klinika. Bejelentkezés: 06 52 411 600/55800-as telefonszámon.

Eger:

Markhot Ferenc Kórház Szülészeti és Nőgyógyászati Osztálya. Bejelentkezés: 06 36 411-444/2204-es telefonszámon, hétköznapokon 12.00 és 15.00 óra között.

e-mail nyomtatás

Tisztelt Olvasónk! Felhívjuk a figyelmét, hogy anyagaink tájékoztató és ismeretterjesztő jellegűek, így nem adhatnak választ minden olyan kérdésre, amely egy adott betegséggel vagy más témával kapcsolatban felmerülhet, és főképp nem pótolhatják az orvosokkal, gyógyszerészekkel vagy más egészségügyi szakemberekkel való személyes találkozást, beszélgetést és gondos kivizsgálást.