Hazánkban idén ősztől nem csak a hetedik osztályos lányoknak, de a fiúknak is ingyenessé válik a HPV oltás. Ez kiemelten fontos, mivel a HPV egy nemi úton terjedő betegség, így mindkét nem veszélyeztetett.
Méhnyakrák hírek:
Forradalmi újdonság a méhnyakrákszűrésben
Európai szintű orvosszakmai elismerést kapott a Mályvavirág Alapítvány
Vizeletteszttel is kiszűrhető lesz a HPV
A fiúkra is kiterjesztenék a HPV elleni védőoltást
A világon először Ausztrália válhat mentessé a méhnyakráktól
Háttéranyagok:
A világon évente több mint félmillió (570 000) nőt diagnosztizálnak méhnyakrákkal, ami évi 300 000 halálesetet okoz, azaz a diagnosztizáltak fele belehal e betegségbe. Mindez megelőzhető lenne, ha a világ országai egységesen nagyobb hangsúlyt fektetnének a betegség megelőzésére, diagnosztizálására, gyógyítására. Ha a világon minden nő és férfi számára biztosított lenne a HPV elleni védőoltás, a betegség megszűntetehető lenne.
Kutatási adatok bizonyítják, hogy minden 10-ből 9 méhnyakrákban elhunyt nő alacsony és közepes jövedelmű országokból származik, azaz olyan országokból, ahol nem fordítanak kellő figyelmet erre a betegségre. Ezen országok egészségügyi programjának nem része a méhnyakrák szűrése, így sokáig felfedezetlen marad a betegség. Így jellemzően már csak előrehaladott stádiumban diagnosztizálják, amikor már a túlélési esély igen alacsony. Mindemelett ezeken a helyeken a HPV vakcina sem biztosított, ami megakadályozná a betegség kialakulását.
Az Egészségügyi Világszervezet Közgyűlésének a méhnyakrák megelőzéséről és ellenőrzéséről szóló állásfoglalása szerint, cél a méhnyakrák, mint közegészségügyi probléma felszámolásának felgyorsítása. Azt a célt tűzték ki, hogy 2030-ig 200 millió dózist juttassanak el a vakcinákból azon szegény országokba, ahol nem elérhető a nők számára a védőoltás, így a teljes népesség immunissá tehető az elkövetkező 30-40 év során.
Ha minden országban egységesen biztosított lenne a méhnyakrák szűrése és a HPV oltások elérése, becslések szerint közel 13 millió megbetegedést lehetne megelőzni az elkövetkezendő 50 évben.
Magyarországon 2014 óta ingyenesen kaphatják meg a hetedik osztályos lányok a méhnyakrák kialakulásáért felelős vírus, a HPV elleni védőoltást, idén ősztől pedig már a fiúk számára is ingyenesen kérhető a HPV elleni védőoltás.
A rendszeres nőgyógyászati szűrővizsgálat - citológia - bár kétségkívül jelentős előrelépést hozott a méhnyakrák elleni küzdelemben - de még a magyarországinál hatékonyabb szűrőprogramokkal rendelkező országok esetében is azt tapasztalták, hogy a méhnyakrákos esetek előfordulása nem szorítható egy bizonyos szint alá. Mi ennek az oka és mi a megoldás?
Összetett, három egymást kiegészítő tesztből álló méhnyakrákszűrés, bővebb információk a tesztről itt olvashatóak.
(hirdetés)
(Magyar Rákellenes Liga)
Tisztelt Olvasónk! Felhívjuk a figyelmét, hogy anyagaink tájékoztató és ismeretterjesztő jellegűek, így nem adhatnak választ minden olyan kérdésre, amely egy adott betegséggel vagy más témával kapcsolatban felmerülhet, és főképp nem pótolhatják az orvosokkal, gyógyszerészekkel vagy más egészségügyi szakemberekkel való személyes találkozást, beszélgetést és gondos kivizsgálást.