Évente mintegy 3600 új beteget látnak el a Kecskeméti Onkoradiológiai Központban, illetve annak haematológiai részlegén. A modern, jól felszerelt épületet gondozott park veszi körül, ami megnyugtatóan hat betegekre és látogatókra egyaránt. Pajkos Gábor centrumvezető főorvossal többek között arról beszélgettünk, milyen kezelések hozzáférhetők a központban, mennyire jellemző a várakozás, illetve, hogy hogyan oldják meg a palliatív kezelésre szoruló betegek ellátását.
Ajánló
A magyar Oncompass Medicine a Fehér Ház partnere lett a rák ellenes harcban
Az emlőrák genetikája
Magyar rákkutatót is meghívtak a giga technológiai világkiállításra Szaúd-Arábiába
Új immunterápiás gyógyszerek - a bispecifikus antitestek
Az aerob edzés csökkentheti az áttétek kockázatát
A legújabb fejlesztések a veserák kezelésében
Új, kísérleti fázisban lévő módszer a rákos daganatok műtét nélküli eltávolítására
A rendszeres rövid ideig tartó erőteljes fizikai aktivitás is csökkentheti a halálozás kockázatát
Új navigációs rendszer segíti az onkológiai betegek ellátását a Semmelweis Egyetemen
Milyen területet, milyen daganatos betegeket lát el a kecskeméti centrum?
Bács-Kiskun megyét teljes egészében mi látjuk el, ezenkívül Pest megye déli részét külön szerződéssel - közel 800 ezer ember ellátásáért felelős az intézmény. Évente átlagosan 3600 új daganatos beteg kezelését kezdjük meg az Onkoradiológiai Központban. Haematológiai ellátás a kórház II. sz. Belgyógyászatán is zajlik.
Van olyan betegségtípus, amiben különösen "erősnek" számít a kórház?
A klinikai onkológia teljes vertikumában korszerűek és naprakészek vagyunk. Leggyakrabban - az előfordulások gyakoriságából adódóan - emlő-, tüdő-, fej-nyaki és vastagbéldaganatokat látunk el. Számos új kezelési eljárást alkalmaztunk elsők között, így például a végbéldaganatok műtét előtti kombinált sugár- és kemoterápiás kezelését. Sebészeti Osztályunkon igen korán vált rutinná emlőrák műtéte során az őrszem nyirokcsomó biopszia. Urológiai Osztályunkon országos összehasonlításban is nagy számú műtétet végeznek veserák miatt. Fej-Nyak Sebészetünk pedig a szájüregi daganatok terén nyújt kiemelkedő ellátást.
Van valamilyen speciális diagnosztikai vagy kezelési eljárás, ami Önöknél elérhető?
A hagyományos onkoterápia mindegyikét -műtéti, sugaras, illetve gyógyszeres megoldásokat tudunk nyújtani, nemzetközi protokollok alapján dolgozunk. Emellett erős osztály lévén folyamatosan részt veszünk klinikai gyógyszer vizsgálatokban. Ez lehetővé teszi, hogy a legmodernebb, még törzskönyvezés előtt álló, de megalapozott hatású szerekkel, illetve kombinációkkal is kezelhessük betegeinket. A diagnosztikáról: PET/CT-je van a kórháznak, de MR és hagyományos CT készülékek is működnek. A Központban önálló cytogenetikai laboratóriumot alakítottunk ki, megteremtve az egyéni érzékenységhez igazított, célzott daganatterápia alkalmazásának lehetőségét, a genetikai kockázat felmérését. Terveink között szerepel genetikai tanácsadó szervezése. Nagyon jó a patológiai hátterünk - úgy gondolom, ezen a téren jóval az országos átlag fölött tudunk teljesíteni. Molekuláris patológia is működik: Cserni főorvos úr a tudományok doktora, illetve az én kutatási témám is ezzel a területtel kapcsolatos.
Mennyire tudják kihasználni a legújabb, célzott terápiás gyógyszereket?
Amennyire finanszírozható... Magyarországon példamutató módon inkább kisebb mint nagyobb késéssel, de a korszerű daganatterápiás eljárások elérhetők. Az alkalmazás egyenes útja, ha az új terápiás protokoll a finanszírozott beavatkozások közé kerül. Azonban az új, korszerű gyógyszerek ára csillagászati magasságokba emelkedett, ami a legfejlettebb országok gazdasági lehetőségeit is messze túlszárnyalja, nem csak a miénket. A kiadások csökkentésének egyik legegyszerűbb módja a felhasználás, a hozzáférhetőség korlátozása. Az OEP befogad több új, célzott molekuláris hatáspontú gyógyszert, de alkalmazásukat néhány, és nem az összes centrumhoz köti. A másik probléma, ha az új gyógyszerek nincsenek a finanszírozott kemoterápiás protokollok között - ilyenkor egyedi méltányosságot kell kérni, aminek elbírálása egy rendkívül bürokratikus folyamat. Ez a betegeinknek életveszélyes, hiszen itt az idő nem a betegnek dolgozik, pláne kezelés nélkül.
Összességében: minden korszerű és hatékony kezelést meg tudunk adni az említett korlátokkal. A kemoterápia biztonságát számítógépes technikai hátterű, jelenleg a legmodernebbnek mondható infúziós labor szavatolja, ahol főállású gyógyszerész és öt asszisztens dolgozik.
Kik döntenek egy-egy beteg kezeléséről - hogyan működnek az onkoteamek?
Nálunk tíz éve nagyon jól működik ez a rendszer. Gyakorlatilag minden betegségcsoportra vonatkozóan van önálló onkoteam, amikor a kivizsgálásban, kezelésben részt vevő orvosok és a beteg is jelen van a megbeszélésen. Az esetek több, mint 90 százalékában az onkoteam dönt a betegek további sorsáról. A maradék abból adódik, hogy van, akinek valamiért sürgősséggel kell kezelni a betegségét, nem várhat a konzultációs szakbizottság összeüléséig. Előfordulhat, hogy más helyről jön a beteg, és már hoz magával onkoteam határozatot. Ezenkívül vannak olyan hematológiai betegségek, amiknek a kezeléséről inkább belső megbeszélésen döntünk.
Mennyire tudják elkerülni a betegek várakoztatását akár napi szinten, akár az előjegyzéseknél? Mennyire jellemző probléma ez?
Ez elég nehéz dolog, főleg napi szinten jelent problémát. Miután megyeszékhely vagyunk, nagyon sok a vidéki betegünk, akiket betegszállítók hoznak. A betegszállító behoz mondjuk nyolc beteget reggel 8-ra, függetlenül attól, hogy adott betegnek például 11:30-ra van előjegyzése. Ugyanígy, délután akkor viszi el őket, amikor már mindenki végzett, tehát valaki négy órát vár, mert a következőnek most lesz még a sugárkezelése, vagy még folyik a kemoterápiás infúzió.
Az előjegyzéses rendszer a fekvőbeteg részlegünkön és a Gondozóban jól működik, de az ambulancián még eléggé ellentmondásos a helyzet, mert nehéz elfogadtatni a központ orvosaival. Van, akinek a rendelésén már nagyon jól megy, de van, aki - jóindulatból - mindenkinek azt mondja, hogy persze, küldd ezt meg ezt a beteget, ami miatt később mindenki vár. A Központban soron kívül megjelenő beteget nem küldjük el, de megfelelő szervezettség nélkül szétfolyik a tevékenység és ez a szakmai színvonalat is alááshatja. Úgy gondolom, hogy kevés helyen működik az országban az a pontos előjegyzési szisztéma, amit nyugaton látunk, de ez a cél a mi intézetünkben is, és el fogjuk tudni érni. Jelenleg dolgozunk az on-line előjegyzési rendszer kialakításán, ami reményeim szerint januártól működik majd.
Nagyon szép a környezet: hatalmas zöld park, rendezett, újnak tűnő épület - mit gondol, mennyire befolyásolja ez a betegeket a gyógyulásban?
Azt gondolom, nagyon-nagyon sokat jelent, hogy nem elhanyagolt környezetben, "lepukkant rozsdatemetőben" van maga a kórház, hogy látszik, hogy odafigyelnek a kertre is. Maga az épület tíz éves, eleve onkoradiológiai központnak lett kialakítva. A földszinten az ambuláns betegek mindent megkapnak, tehát az első-második emeleten csak a fekvőbetegek részlegei vannak. Ez higiéniás szempontból, illetve a betegek nyugalma szempontjából is jó. Kellemes viszonyok vannak, nincs ideges, túlfűtött kiabálás, ajtócsapkodás, rohangálás, mint sok helyen, tiszta maga az épület, látszik, hogy jól felszerelt - én úgy gondolom, hogy ez nagyon sokat számít. Ne mondja senki, hogy az alagsorban, csöpögő vezetékek, hámló vakolat mellett ugyanúgy gyógyul egy beteg, mint szép, normális körülmények között.
Milyen fejlesztések történtek, illetve várhatók a közeljövőben?
Az Onkoradiológiai Központ 1997-ben nyílt meg, előtte nagyon kis kapacitású onkoradiológia működött Kecskeméten. Ez óriási áttörés volt, korszerű sugárforrásokkal, komfortos, közel ideális körülmények között dolgozunk - tehát itt nagyon nagy fejlesztés nem várható, nem is szükséges. Felfutott az orvoslétszám is a kezdeti néhány emberről húszra (ebből hat fő részfoglalkozású), ami a betegforgalom ellátásához nagyjából elég is. Az elmúlt év kedvezőtlen személyi változásai miatt legalább két orvosra még szükség lenne, hogy ne legyen mindenki ennyire túlterhelve.
Időszerű lassan a sugárforrásaink cseréje - elérték a 10 éves kort; pályázati forrásokból szeretné a kórház ezeket cserélni, nyilván még korszerűbbekre. Ugyanígy szeretnénk elérni azt is, hogy a PET/CT-nket végre fogadja be az Egészségbiztosítási Pénztár és finanszírozza. Az ambuláns kezelési kapacitásunkat is szeretnénk bővíteni: már folyamatban van egy újabb tíz székes kezelő kialakítása az épületben.
Mennyire tartja fontosnak a betegek lelki kezelését - van erre külön szakember az intézményben?
Pszicho-onkológiai szakrendelésünk, főállású pszichiáterünk, illetve pszicho-onkológiai munkacsoportunk van. Mérhető az immunrendszer károsodása bizonyos stressz vagy tartós szorongásos állapotokban - épp ezért nagyon fontosnak tartom a betegek lelki kezelését. Ez a szemlélet régóta teret nyert nálunk a mindennapok gyakorlatában is.
Hogyan oldják meg a palliatív kezelésre szorulók ellátását?
Az Izsáki úti telephelyen van az osztály 20 ágyas krónikus részlege, ahol olyan onkológus kollegánk dolgozik, aki ennek a területnek elkötelezett és nagy gyakorlatú, jól felkészült képviselője. A Központban önálló fájdalomambulancia működik, ahol két szakember közül az egyik aneszteziológus, intenzív terapeuta, tehát az invazív fájdalomcsillapítás sem kivihetetlen. Az aktív palliáció többnyire nálunk zajlik. Ha további kezelésre-ápolásra szorul valaki, vagy szociális gondok vannak, akkor a krónikus részlegünkre kerül. A megyében, a megyeszékhelyen is működik hospice szolgálat, mellyel kifejezetten jó, napi kapcsolatban vagyunk. Alapvetően a betegek otthonápolásában segédkezik - tőlünk is több orvos részt vesz ebben a munkában másodállásban.
Szoktak tudni javasolni kiegészítő kezelést a kórházi ellátás mellé?
Rehabilitációs munkacsoportunk, dietetikus tanácsadó, főállású gyógytornászunk rendszeresen fogalalkozik betegeinkkel betegségük kórházi és gondozási fázisában is.
Bizonyos esetekben, mikor indokoltnak látjuk, végzünk ún. citosztatikus kezeléssel kombinált lokoregionális hipertermiát. Ha nem is túl gyakran, de úgy gondolom, ennek helye lehet a betegek terápiájában, bár nem teljesen elfogadott a módszer Magyarországon. Egésztest hipertermiát nem végzünk. Alternatív medicinát nem javaslunk, de ha nem káros nem is tiltjuk.
Van olyan kiegészítő szer, amit mer ajánlani az erről érdeklődő betegeknek?
A gyógytápszerekkel kapcsolatban a tápláltsági állapotot nagyon sokat vizsgálták. Ez egy megalapozott dolog, amit egyébként az ember józan paraszti ésszel is gondol: aki nem soványodik, nem romlik le nagyon, az jobban bírja a kezelést, ami jelentős igénybevételt jelent.
A mindenféle bizonytalan eredetű és bizonytalan összetevőjű, csodaszerként reklámozott úgynevezett étrendkiegészítőkkel kapcsolatban komoly aggályaim vannak. Legtöbbször előpattan valamilyen "professzor", hogy ilyen és ilyen tapasztalatai vannak, de egyetlen tekintélyes szaklapot sem tud felmutatni, ahol klinikai vizsgálatokról olvashatnánk. Ehelyett leírják, ma már többnyire az interneten, hogy xy milyen csodálatos gyógyuláson ment keresztül, ami egy anekdotikus szintű közlés, lehet egyedi, véletlen és megismételhetetlen. Megjelentek olyan hazai szerek, amiknek valamilyen szinten látom a megalapozottságát, az orvosi hátterét, de tartok tőle, hogy az itteni cégek nem elég tőkeerősek, hogy prospektív, randomizált klinikai vizsgálatot végeztessenek a hatás igazolására, a piaci bevezetéshez.
Léteznek még a különféle megadózisban kapható dolgok - éppen a C-vitamin éli reneszánszát. Tudni kell, hogy a C-vitamin egy redukálószer. A beteg által szedett gyógyszerek metabolizmusát megváltoztatja, aminek kétféle következménye lehet: vagy toxikussá válik a beadott gyógyszer, mert nem bomlik le a redukció következtében, vagy pedig annyira gyorsan lebomlik, hogy hatástalan lesz.
Összességében úgy gondolom, hogy nagyon kell vigyázni az étrendkiegészítőkkel, alternatív gyógymódokkal, mert időnként a konvencionális terápia sikerét veszélyeztetik. Az a legveszélyesebb, amikor a hagyományos terápia helyett szednek ilyesmit az emberek, és emiatt csak fél-egy év múlva kerülnek - sokkal rosszabb állapotban - orvoslásra.
Tisztelt Olvasónk! Felhívjuk a figyelmét, hogy anyagaink tájékoztató és ismeretterjesztő jellegűek, így nem adhatnak választ minden olyan kérdésre, amely egy adott betegséggel vagy más témával kapcsolatban felmerülhet, és főképp nem pótolhatják az orvosokkal, gyógyszerészekkel vagy más egészségügyi szakemberekkel való személyes találkozást, beszélgetést és gondos kivizsgálást.