Évente 1000-1200 daganatos beteget látnak el a Péterfy Sándor Utcai Kórház onkológiai osztályán, ezen felül több százat a hematológiai részlegen. A 30 aktív onkológiai ágy mellett az országban egyedülálló szolgáltatást nyújtanak az ún. onko-rehabilitációs kórtermekben. Sugárterápia nincs a kórház területén, az Uzsoki utcai onkoradiológiáján kapják a betegek kezelésüknek ezt a részét. Dr. Magyar Tamás osztályvezető főorvossal többek között arról beszélgettünk, milyen speciális eljárások érhetők el náluk, milyen diagnosztikai háttérrel dolgoznak, illetve hogy hogyan oldják meg a betegek lelki kezelését.
Ajánló
A magyar Oncompass Medicine a Fehér Ház partnere lett a rák ellenes harcban
Az emlőrák genetikája
Magyar rákkutatót is meghívtak a giga technológiai világkiállításra Szaúd-Arábiába
Új immunterápiás gyógyszerek - a bispecifikus antitestek
Az aerob edzés csökkentheti az áttétek kockázatát
A legújabb fejlesztések a veserák kezelésében
Új, kísérleti fázisban lévő módszer a rákos daganatok műtét nélküli eltávolítására
A rendszeres rövid ideig tartó erőteljes fizikai aktivitás is csökkentheti a halálozás kockázatát
Új navigációs rendszer segíti az onkológiai betegek ellátását a Semmelweis Egyetemen
Milyen területről fogadnak betegeket?
Ellátási kötelezettségünk az ötödik, hatodik, hetedik, nyolcadik és a tizenhatodik kerületre van. Területi kötöttség egyébként nincs, tehát bárhonnan fogadhatunk betegeket, amíg a kapacitásunk engedi.
Milyen ellátást nyújt az osztály?
A kórház sebészeti, nőgyógyászati, urológiai és gégészeti osztályairól hozzánk kerülő daganatos betegek kemoterápiás kezelése történik nálunk. A vérképző szervi megbetegedésben szenvedőket nem mi, hanem a hematológiai osztály látja el. Az osztályunkon 30 aktív onkológiai ágy van, és ezen felül 20 ún. onko-rehabilitációs ágy - ilyen, úgy tudom, máshol nincs az országban. Ide azok a betegek kerülnek, akik még nem járóképesek vagy otthon nem tudják megoldani az ellátásukat, illetve már olyan állapotban vannak, hogy kórházi felügyeletre szorulnak. A betegeket gyógytornász, pszichológus segíti, légmatracos ágy áll rendelkezésünkre a felfekvések megelőzésére, és vannak az aktív rehabilitációhoz szükséges sporteszközeink - például szobabiciklink, futópadunk - is. Napi ötszöri étkezést biztosítunk, illetve ha szükséges, infúziós ellátást. Mindezért a huszadik nap után minimális - pár száz forintos - összeget kell fizetniük a betegeknek.
Úgy tudom, van néhány speciális onkoterápiás lehetőség a kórházban.
Amiben Magyarországon messze vezetők vagyunk, az az ún. transzarteriális kemoembolizáció. Ez azt jelenti, hogy a főéren keresztül egy katétert vezetnek a daganatot tápláló utolsó érbe, odajuttatják a kemoterápiás szert, aztán elzárják ezt a csatornát. Kicsit hasonlít a módszer ahhoz, mintha elkötnénk valakinek az ujját, és az magától elhalna. Főleg májban lévő áttéteknél és tüdőtumoroknál alkalmazható ez az eljárás. Egy másik - csak nálunk elérhető - módszer lényege, hogy speciális gyöngybe itatjuk fel a kemoterápiás szert, és azt juttatjuk katéterrel a megfelelő helyre. Hatalmas előnyt jelent, hogy helyileg magas koncentrációban alkalmazhatjuk a citosztatikumot, de a véráramba kevés jut belőle.
A sebészeti beavatkozások hol zajlanak?
A tüdősebészetet leszámítva az összes daganatműtét elérhető a kórházban. Van egy nagy hasi sebészet, van egy nagy nőgyógyászat, ahol kiterjesztett nőgyógyászati műtéteket végeznek, van gégészet, ahol nagy gégészeti műtéteket végeznek és van urológia, ahol hólyagirtó, illetve -pótló műtétek történnek.
A sugárterápiát hol kapják a betegek?
Az Uzsoki utca egyik részlegvezető főorvosa részt vesz a heti onkológiai bizottsági megbeszéléseinken, és indokolt esetben szinte azonnal kapnak náluk a betegeink sugárterápiás lehetőséget.
Mennyire tudják kihasználni a legújabb, célzott terápiás gyógyszereket?
Maximálisan ki tudjuk használni ezeket a szereket. Ennek csak a finanszírozási rendszer szab határt: például vesetumor esetén először mindenféleképpen a hagyományos kemoterápiás szert kell adni, és ha emellett rosszabbodik a beteg állapota, vagy nem viseli el a szervezete, akkor adható valamelyik biológiailag célzott gyógyszer. Klinikai gyógyszerkipróbálások is folynak az osztályon, ennek keretében még nem törzskönyvezett készítményekhez juthatnak a betegek.
Diagnosztikából mi az, ami helyben elérhető, mi az, amit máshol végeztetnek?
Van egy 64 és egy 16 szeletes CT-nk és saját MR-ünk is. Nagyon erős a szövettani hátterünk, jól képzett patológusaink szinte minden, a szövettani eredményt finomító vizsgálatot elvégeznek. Ha molekuláris genetikai vizsgálatra van szükség, az Országos Onkológiai Intézetbe, vagy a Semmelweis Egyetem I. számú Patológiájára küldjük a mintákat.
Kik döntenek egy-egy beteg kezeléséről?
Minden hétfőn van onkológiai bizottságunk, amin részt vesz onkológus, sebész, patológus, röntgenes, sugárterápiás orvos, pszichológus, és többnyire annak az osztálynak a képviselője, aki küldi a beteget. Az orvosok előre kitöltenek egy részletes kérdőívet, és azt a beteg összes többi papírjával együtt elhozzák. Ennek átnézése után kialakul egy közös vélemény - ekkor behívjuk a beteget, és megkérdezzük, mikor vette észre, hogy baj van, mennyit tud a betegségéről, stb., és természetesen elmondjuk neki, milyen kezeléseket javaslunk. Délután fél háromkor kezdünk, és 10-15 percre vannak beosztva a betegek - változó, hogy kinél mennyi időbe kerül a döntés, van, hogy percek alatt végzünk, de bonyolultabb esetekben ez fél órát is igénybe vehet. Egy délutánra tíz betegnél többet lehetőleg nem hívunk, de előfordul, hogy tizenhét esetről is döntenünk kell.
Mennyire tudják elkerülni a betegek várakoztatását napi szinten, illetve előjegyzéseknél?
Az átlag várakozási idő a kemoterápia megkezdésére 5-8 nap. Nyilván a betegség határozza meg a sürgősséget: egy béltumor kezelése nem annyira sürgős, mint egy kissejtes tüdőtumor, ahol a sejtosztódási idő nagyon rövid. Ha kell, két-három nap alatt elhelyezzük a beteget. A fekvőbetegek felvételénél nem kell várakozni: minden beteget megkérünk, hogy reggel fél nyolcra jöjjön, és nyolcra, mikor jönnek az osztályos orvosok, már mindenki ott van az ágyban. Az ambulanciánkon a visszarendelt betegeknél sem igazán jellemző a várakozás.
Mennyire tartja fontosnak a betegek lelki kezelését - van erre külön szakember az intézményben?
Hihetetlenül fontos. Sőt, nem csak a beteg lelki kezelésére kell odafigyelni, hanem a hozzátartozókra és a személyzetre is. Az osztályon ún. onkopszichológiai segítő csoportokat szerveztünk, amiben az onkopszichológuson kívül orvosok, nővérek is részt vettek, illetve betegek és hozzátartozók is.
Szoktak tudni javasolni kiegészítő kezelést a kórházi ellátás mellé? Van olyan szer, módszer, amit mer ajánlani az erről érdeklődő betegeknek?
Ha valami nem nagy szélhámosság és nem nagyon drága, akkor nem szoktam tiltani, mert a beteg nagyon kiszolgáltatott és ezekkel úgy érezheti, hogy magáért tesz valamit. Hogy melyik étrendkiegészítő milyen hatékony, ki tudja... - ezekkel nem történik kontrollált klinikai vizsgálat. Van olyan készítmény, amit szoktam merni ajánlani, mert valóban fontos ásványi anyagok szívódnak fel belőle, illetve pl. béltumor esetén az egyik tápszer, ha nem is gyógyít, de elviselhetőbbé teszi a betegséget.
Milyen fejlesztések történtek, illetve várhatók a közeljövőben?
Van négy olyan kórtermünk, amihez nem tartozik saját fürdőszoba - ezeket szeretnénk komfortosítani.
Tisztelt Olvasónk! Felhívjuk a figyelmét, hogy anyagaink tájékoztató és ismeretterjesztő jellegűek, így nem adhatnak választ minden olyan kérdésre, amely egy adott betegséggel vagy más témával kapcsolatban felmerülhet, és főképp nem pótolhatják az orvosokkal, gyógyszerészekkel vagy más egészségügyi szakemberekkel való személyes találkozást, beszélgetést és gondos kivizsgálást.