Évente 700 új beteget látnak el a Fejér Megyei Szent György Kórház onkológiai osztályán, további több száz tüdőtumoros és vérképzőszervi megbetegedésben szenvedő beteget a pulmonológiai, illetve a hematológiai osztályon. A kórházban a daganatos betegek sebészeti és kemoterápiás ellátása történik, a sugárkezelést az esetek többségében Budapesten kapják a páciensek. Dr. Cseh József osztályvezető főorvossal többek között arról beszélgettünk, kik és hogyan döntenek a kezelések menetéről, mennyire hozzáférhetők a legújabb gyógyszerek, illetve, hogy milyen diagnosztikai háttérrel dolgozik az onkológiai központ.
Ajánló
A magyar Oncompass Medicine a Fehér Ház partnere lett a rák ellenes harcban
Az emlőrák genetikája
Magyar rákkutatót is meghívtak a giga technológiai világkiállításra Szaúd-Arábiába
Új immunterápiás gyógyszerek - a bispecifikus antitestek
Az aerob edzés csökkentheti az áttétek kockázatát
A legújabb fejlesztések a veserák kezelésében
Új, kísérleti fázisban lévő módszer a rákos daganatok műtét nélküli eltávolítására
A rendszeres rövid ideig tartó erőteljes fizikai aktivitás is csökkentheti a halálozás kockázatát
Új navigációs rendszer segíti az onkológiai betegek ellátását a Semmelweis Egyetemen
Milyen területet lát el az intézmény?
Fejér megye teljes területét mi látjuk el, beleértve a két társvárost: Dunaújvárost és környékét, illetve Mórt és környékét. Ez az egy onkológiai osztály működik a megye területén.
Az onkológiai osztályon kívül milyen osztályokon foglalkoznak még daganatos betegek kemoterápiájával?
Rajtunk kívül még két helyen látnak el rákbetegeket: a hematológiai osztályon leukémiákkal, limfómák kezelésével foglalkoznak, az aktív pulmonológiai osztályon pedig a tüdőtumorok kemoterápiáját végzik. Daganatos betegekkel persze minden osztály foglalkozik bizonyos szintig: az urológia például hormonkezelések vonatkozásában. A sebészeti ellátás nagyon kiterjedt, különösen magas színvonalú a nyelőcsősebészet. A tüdődaganatok műtéte ugyanakkor nem a mi kórházunkban történik.
Milyen daganattípusokat kezelnek leggyakrabban?
Az előfordulások gyakoriságának megfelelően legtöbbször emlőrákkal és vastagbélrákkal kerülnek hozzánk a betegek. Mint megyei központ, minden daganattal foglalkozunk, kivéve azokkal, amelyek speciális centrumban látandók el: ilyenek a gyermekkori daganatok, a heredaganatok, stb.
Milyen daganatterápiás módszerek érhetők el Önöknél?
Sebészeti ellátást és kemoterápiás kezeléseket nyújtunk a daganatos betegeknek; sajnos sugárterápia nálunk nincs. Terveztük, szeretnénk sugárterápiás ellátóhellyé válni, de egyelőre nem tudom, sikerül-e megvalósítani.
Mennyire tudják kihasználni a legújabb, célzott terápiás gyógyszereket?
Számos gyógyszerhatástani vizsgálatot végzünk: három vizsgálatot ez évben fejeztünk be, és előkészületben van több új biológiai válaszmódosító gyógyszer vizsgálata. Ez azért nagyon nagy dolog, mert a legkorszerűbb kezelésekhez tudjuk hozzájuttatni a betegeket. Már most tudunk kezelni és gyógyítani olyan szerekkel, melyek esetleg csak a jövőben válnak törzskönyvezett gyógyszerré, ráadásul garantáltan és ingyen megkapjuk a cégektől a szükséges mennyiséget. A már törzskönyvezett gyógyszerekből is közel valamennyihez hozzájutunk, a gyógyszerkeretünk is megfelelő ahhoz, hogy ezeket meg tudjuk vásárolni és el tudjuk számolni.
A célzott daganatterápiás kezelések alapját jelentő molekuláris genetikai vizsgálatokat hol végeztetik?
Két helyen: az Országos Onkológiai Intézet Molekuláris Patológiai Osztályán, illetve a Semmelweis Egyetem Patológiáján.
Kik döntenek egy-egy beteg kezeléséről - hogy kell elképzelni az onkológiai teamek működését?
Az onkoteamek daganatlokalizáció szerint vannak csoportosítva, ezen részt vesznek a kezelőorvosok, a daganatlokalizációnak megfelelő szakemberek. Az onkoteam tagja még sugárterapeuta, onkológus. Az onkoteam után úgynevezett főorvosi bemutatás következik.
A betegek is jelen vannak a döntésnél?
Vannak lokalizációk, ahol igen: például emlőnél szinte maradéktalanul. Bizonyos lokalizációknál a kezelőorvos képviseli a beteget. Minden esetben rákérdez a betegnél, hogy szeretne-e részt venni a konzultáción. Ha nincs is ott a beteg, az onkoterápiás tervet elmagyarázza neki a kezelőorvos, és a beteg az aláírásával fogadja azt el. Az onkoterápiás komplex terv magába foglalja a sugárterápia, műtét, kemoterápia sorrendjét, dózisát, és a kiegészítő, szupportív kezeléseket. A kemoterápiáról főorvosi bizottságon konzultálunk, ahol valamennyi onkológusunk jelen van, illetve egy professzor az Országos Onkológiai Intézetből, akinek nagy tapasztalata van a rendhagyóbb eseteket illetően is. Nagyon büszkék vagyunk rá, hogy a legkorszerűbb eljárásokat is meg tudjuk valósítani.
Mennyire tudják elkerülni a betegek várakoztatását, mennyire jellemző probléma ez?
Nincsenek hosszú előjegyzési listáink. Gondozás során előfordulhat, hogy néhány hetet kell várni, de mivel ilyenkor már úgyis csak háromhavonta vagy fél évente találkozunk a beteggel, ennek nincs akkora jelentősége.
Amennyire lehet, igyekszünk azon az órán belül megvizsgálni a beteget, amikorra előjegyeztük. A napi előjegyzéseknél húsz perces időpontokra vannak beosztva a páciensek. A kezelő nővérek elvégzik a különböző előkészítő vizsgálatokat, mint a vérnyomás-mérés, testsúly-mérés, testfelszín számítás, így mi már bizonyos fokig "kikérdezve" kapjuk a betegeket. Az osztályon két vizsgálóban párhuzamosan mennek a vizsgálatok, egy betegre nagyjából húsz percet szánva. Tapasztalataink szerint ez a rendszer jól működik.
Mennyire tartja fontosnak a betegek lelki kezelését - van erre külön szakember az intézményben?
Rendkívül fontosnak tartjuk. Volt egy pszichológusunk az osztályon, de most sajnos nincs; szeretnénk, ha ez megoldódna. A kórháznak természetesen van pszichiátriai osztálya és pszichológusa is, tehát szükség esetén van hova irányítanunk a betegeket. Azt szeretnénk elérni, hogy az onkoteamen is ott legyen és aktívan részt vegyen egy pszichológus.
Hogyan oldják meg a palliatív kezelésre szorulók ellátását?
Két lehetőség van. Bizonyos esetekben a lokalizáció szerinti osztály krónikus ágyain tudjuk ezt megoldani. A másik lehetőség, hogy a krónikus belgyógyászati osztályra kerül át a beteg, vagy közvetlenül tőlünk, vagy pedig a háziorvoson és a sürgősségi osztályon keresztül. Hospice osztály sajnos nincs, de az otthoni betegápolás, otthoni ellátás működik - a háziorvosok tudják ennek a menetrendjét.
Szoktak tudni javasolni kiegészítő kezelést a kórházi ellátás mellé? Van olyan szer, módszer, amit mer ajánlani az erről érdeklődő betegeknek?
Hogyne - amint megjelenik egy speciális "csodaszer", abban a pillanatban utánanézünk, hogy az ártalmas, vagy nem ártalmas. Ha úgy ítéljük meg, hogy nem zavarja a kemoterápiás kezeléseket, akkor semmi kifogásunk ellene, hiszen ha mi nem hagynánk ezt jóvá, akkor tudtunkon kívül, titokban is éppen úgy megpróbálnák elérni. Elmagyarázzuk, hogy vajon milyen módon hathat az adott "csodaszer", hiszen bizonyos fokig, el tudjuk képzelni, hogy milyen hatásmechanizmussal működhet. Ha van olyan szer, amit a szakirodalom kimondottan károsnak ír le, akkor azt természetesen semmiképpen nem tanácsoljuk. Azt szeretnénk, ha minden ilyen szer, ami megjelenik, végigmenne egy gyógyszerhatástani vizsgálaton, és korrektül tudnánk, hogy igazoltan hatékony, és a kezelési palettánkba bevehetjük.
Milyen fejlesztések történtek, illetve várhatók a közeljövőben?
Pályázatokon próbálunk eredményt elérni - például szeretnénk egy épületben ellátni a járóbetegeket és a fekvőbetegeket. A sugárterápia összetettebb probléma, mert nem csak a mi szándékunkon múlik, de szeretnénk, ha ez is elérhető lenne a központunkban.
Tisztelt Olvasónk! Felhívjuk a figyelmét, hogy anyagaink tájékoztató és ismeretterjesztő jellegűek, így nem adhatnak választ minden olyan kérdésre, amely egy adott betegséggel vagy más témával kapcsolatban felmerülhet, és főképp nem pótolhatják az orvosokkal, gyógyszerészekkel vagy más egészségügyi szakemberekkel való személyes találkozást, beszélgetést és gondos kivizsgálást.