Évente mintegy 600 új beteget kezelnek a 30 ágyas Veszprém megyei onkológiai osztályon. A térségben a - szerencsére már nem működő - ipari létesítmények miatt az országos átlagnál magasabb a hólyagtumorosok, illetve a fej-nyaki daganatosok aránya. Egyelőre sebészeti és kemoterápiás kezelést nyújt az intézmény, de regionális onkológiai centrummá válásukkal a sugárterápia is helyben elérhetővé válik. Dr. Faluhelyi Zsolt osztályvezető főorvossal beszélgettünk.
Ajánló
A magyar Oncompass Medicine a Fehér Ház partnere lett a rák ellenes harcban
Az emlőrák genetikája
Magyar rákkutatót is meghívtak a giga technológiai világkiállításra Szaúd-Arábiába
Új immunterápiás gyógyszerek - a bispecifikus antitestek
Az aerob edzés csökkentheti az áttétek kockázatát
A legújabb fejlesztések a veserák kezelésében
Új, kísérleti fázisban lévő módszer a rákos daganatok műtét nélküli eltávolítására
A rendszeres rövid ideig tartó erőteljes fizikai aktivitás is csökkentheti a halálozás kockázatát
Új navigációs rendszer segíti az onkológiai betegek ellátását a Semmelweis Egyetemen
Milyen területet, milyen betegeket lát el az osztály?
Területileg jelen pillanatban Veszprém megye tartozik hozzánk, ha regionális onkológiai központtá válunk, akkor Komárom-Esztergom és Fejér megye lakosait is ellátjuk majd. Az előfordulási gyakoriságot tekintve nem egyezünk mindenben az országos átlaggal: "hála" a már megszűnt iparterületeknek, az országosnál több fej-nyaki és hólyagtumorral találkozunk. Sok a gyomortumor, hasnyálmirigytumor, vesetumor, és természetesen a vastag- és végbélrák, valamint a tüdőrák. Az emlőtumorokkal kapcsolatban pozitívum, hogy a megyében jó a mammográfiás átszűrtségi arány, ezért sok a korán felfedezett, jó eséllyel gyógyítható daganat.
Milyen rákkezelések elérhetők a kórházban, kiket irányítanak máshova?
Az osztályon az összes szolid tumor kemoterápiás kezelését ellátjuk. A gyógyszereket illetően mindenhez hozzájutunk, amihez Európában hozzá lehet jutni, a célzott biológiai szereket is ki tudjuk használni - persze az egész országra vonatkozó megszorítások minket is érintenek.
A tüdődaganatos betegek az nálunk zajló onkoteam megbeszélés után általában a Farkasgyepűi megyei tüdőintézetben kapják a kemoterápiát, de ha valaki veszprémi lakos, és nem tud kimenni Farkasgyepűre, természetesen mi is ellátjuk. A tüdőtumoros betegeket műtétre elsősorban Szombathelyre, Kecskés főorvos úrhoz irányítjuk, illetve a beteg kívánsága szerint kezeltetheti magát a Budapesti tüdősebészeti intézetekben.
A hematológiai daganatok - tehát leukémiák és limfómák - ellátása egyelőre a belgyógyászati osztályon történik, nem teljes profillal, tehát nem tudnak minden betegséget ellátni. A regionális onkológiai központ kialakításával az is célunk, hogy minden vérképző és nyirokszervi daganat kezelése megoldott legyen az onkológiai osztály keretein belül, annak sugárterápiás vonzataival együtt.
A betegek sugárkezelése több helyen történhet: Szombathelyen, Győrben, Budapesten, Kaposváron. Nagyon nagy szükség lenne egy sugárterápiás központra Veszprém megyében, mert a jelenlegi helyzetben lehetetlen az egységes betegellátás.
A kórház sebészeti ellátását illetően a hasi sebészet abszolút jó, a fej-nyaki sebészet jó, és az urológiai sebészet is 90 százalékban mindent el tud látni - egyedül a hólyagtumorok kiirtását és bélhólyagkészítését nem. A nőgyógyászati tumorok kiterjesztett műtéti megoldása egyelőre nem lehetséges, pillanatnyilag az Országos Onkológiai Intézetbe küldjük az ilyen beavatkozást igénylő eseteket. A célunk az, hogy megfelelő orvosfejlesztéssel teljes körű sebészeti ellátást nyújthassunk.
Részt veszünk klinikai gyógyszerhatástani vizsgálatokban: jelenleg emlőtumorban, vastag- és végbélrákban, petefészekrákban, prosztatarákban, hólyagtumorban, illetve fájdalomcsillapítás és hányáscsillapítás terén zajlanak ilyen programok.
Milyen diagnosztikai háttérrel dolgoznak?
Diagnosztikában mindent tudunk biztosítani. Ennek ugyebár három alappillére van: a laboratóriumi, a patológiai és a képalkotó diagnosztika. A laboratóriumunk mindent el tud látni, a patológián a legtöbb célzott terápiához szükséges vizsgálatot is el tudják végezni, képalkotó eszközök közül pedig viszonylag új - 3-4 éves - CT és MR gépek állnak rendelkezésünkre. A PET/CT vizsgálatokról a győri bizottság dönt, ezután Budapestre vagy Debrecenbe kerülnek a betegek. Molekuláris genetikai vizsgálatokat nem végzünk, e téren a Pécsi egyetemmel, illetve az Országos Onkológiai Intézettel való kapcsolatunkat használjuk ki, de ilyen vizsgálatokra az esetek kis százalékában van szükség.
Kik döntenek egy-egy beteg kezeléséről - hogy kell elképzelni az onkológiai teamek működését?
Az onkoteamek a tüdőgyógyászat, urológia, nőgyógyászat, szájsebészet vonatkozásában száz százalékosan működnek, vagyis a sebész, a sugárterapeuta, a patológus és az onkológus kezelőorvos közösen dönt, a terápiás tervet rögzítjük és ennek megfelelően kapja a beteg a kezelését. Az onkoteamek által kiadott "terápiás tervek" nélkül végzett daganatellenes kezelések, elvégzett műtétek esetén a beteg részére nem biztosítottak az optimális kezelési lehetőségek, így ezek a betegek többnyire csökkentebb esélyekkel várhatják a gyógyulást.
Mennyire tudják elkerülni a betegek várakoztatását akár napi szinten, akár előjegyzéseknél?
Ha az onkoteam döntés megszületik, onnantól két héten belül megkezdjük a kezelést. Ha valaki reggel bejön, csinálunk egy vérképet, aminek kb. 11-ig megérkezik az eredménye, úgyhogy 12 körül kezdik el kapni a betegek a kemoterápiát.
A várakozással kapcsolatban nagyon fontos arról az időről is beszélni, amíg a beteg eljut a szövettani diagnózisig. Az onkológiai központnak az is feladata, hogy ezt az utat minél rövidebbre zárja: továbbképzésekkel elérje, hogy egy háziorvos is legyen úgy képezve, hogy a tünetek, panaszok alapján gondoljon a daganatos betegségre, és ha kell, rögtön onkológiai szakrendelésre küldje a beteget. A cél, hogy az onkológus vezesse a daganatos beteg sorsát, ne küldözgessék heteken át különböző - esetleg nem is megfelelő - vizsgálatokra.
Mennyire tartja fontosnak a betegek lelki kezelését - van erre külön szakember az intézményben?
Abszolút fontosnak tartom; a diagnózis megállapításától a pszichiáternek ott kellene lenni a betegnél. Az ország onkológiai intézetei közül ez kevésnél valósulhat meg; sajnos nálunk sem valósul meg egyértelműen, minden betegnél. Akiről az orvos gárda úgy gondolja a felvételkor, hogy igényel ilyen segítséget, annál tudunk biztosítani konzíliárus pszichiátert. Ökumenikus lelki szolgálat egyébként van a kórházban, tehát egyházi lelki gondozás elérhető a betegeinknek.
Hogyan, illetve hol oldják meg a végstádiumú betegek ellátását?
Egyelőre a megyében csak otthoni hospice szolgálat van, de az elég kiterjedt. Ezeknek vannak az osztályon összekötőik, akik javasolják a véleményük szerint erre szoruló betegek hospice-ba vételét, emellett a háziorvos is kérhet ilyen ellátást, aminek az indokoltságát igazolja az onkológus. Ez a rendszer szépen működik, a veszprém megyei kis falvakba is eljutnak ezek a szolgálatok. A fekvő hospice kialakítása a jövő évben biztosított, a Zirci kórház krónikus osztályaiból alakul majd egy egyelőre tíz ágyas, de fejleszthető hospice osztály.
Mit szoktak javasolni a betegeknek, ha kiegészítő szerekről, módszerekről kérdeznek?
Az az elvem, hogy erről minden beteggel beszélni kell. Én is, és a kollégáim is mindig feltesszük azt a kérdést, hogy milyen ismerete van a betegnek más gyógymódokról, illetve biztatjuk, hogy forduljon hozzánk, onkológusokhoz az ezzel kapcsolatos kérdéseivel. Van olyan, amit el tudunk fogadni, tudjuk, hogy a betegnek nem árt, és esetleg még segít is a mellékhatások elviselésében, enyhítésében. Ha kiderül, hogy valakinek daganatos betegsége van, először jönnek a rokonok, aztán a szomszédok, aztán a betegtársak, akik interneten és jobbra-balra olvasnak valamit, ami persze nem mindig jó információ - épp ezért mindig van időnk rá, hogy erről beszéljünk. Ha nincs ötlete, azt is elmondjuk, hogy az adott betegség adott stádiumában milyen paramedicinális eljárás jöhet szóba, annak mi a működési elve, mik a tapasztalatai, mi az, ami igazolható, és mi az, ami "mese" - általában sajnos az ilyen szereknél, módszereknél a hatásosságot nem igazolják a szakma szabályai szerint.
Milyen fejlesztések történtek, illetve várhatók a közeljövőben?
A legfontosabb egy daganatos sebész team összeállítása lenne, hogy a kiterjedt - elsősorban hasüregben lévő - daganatok operációját is meg tudjuk oldani. Előfordul, hogy egy betegség például nőgyógyászati daganatnak indul, de kiderül, hogy a beleket is érinti - ilyenkor fontos, hogy ott legyen egy tapasztalt, nagy tudású sebész. A felkészült team megfelelően elő tudná készíteni a beteget, rendelkezésére állnának a szükséges képalkotó és egyéb vizsgálatok, hogy amikor átvágja a hasfalat, már tudja, mi vár rá, illetve ha meglepetések érik, akkor is tud megfelelőképp reagálni.
Tisztelt Olvasónk! Felhívjuk a figyelmét, hogy anyagaink tájékoztató és ismeretterjesztő jellegűek, így nem adhatnak választ minden olyan kérdésre, amely egy adott betegséggel vagy más témával kapcsolatban felmerülhet, és főképp nem pótolhatják az orvosokkal, gyógyszerészekkel vagy más egészségügyi szakemberekkel való személyes találkozást, beszélgetést és gondos kivizsgálást.