A Szent Margit Kórház onkológiai osztálya a kórház-összevonások óta "Fővárosi Önkormányzat Szent János Kórháza és Észak-budai Egyesített Kórházai"-nak Onkológiai Osztályaként működik, azaz a volt János és Margit kórház daganatos betegeit látja el. Egy 42 ágyas, felújított fekvőrészlegen, illetve egy 8 székes kúraszobában kapják a betegek a specifikus onkoterápiákat. Dr. Boér Katalin osztályvezető főorvossal beszélgettünk az elérhető kezelésekről és az intézet működéséről.
Ajánló
A magyar Oncompass Medicine a Fehér Ház partnere lett a rák ellenes harcban
Az emlőrák genetikája
Magyar rákkutatót is meghívtak a giga technológiai világkiállításra Szaúd-Arábiába
Új immunterápiás gyógyszerek - a bispecifikus antitestek
A legújabb fejlesztések a veserák kezelésében
Új, kísérleti fázisban lévő módszer a rákos daganatok műtét nélküli eltávolítására
A rendszeres rövid ideig tartó erőteljes fizikai aktivitás is csökkentheti a halálozás kockázatát
Új navigációs rendszer segíti az onkológiai betegek ellátását a Semmelweis Egyetemen
Hatékony genetikai vizsgálat a prosztatarák kockázatának becslésére
Kiket lát el az intézmény?
Elsősorban minden olyan beteget, aki az egyesített intézmény ellátási területéről érkezik - ez Budapest I., II., III. és XII. kerületeit jelenti elsősorban. Kezelünk betegeket a főváros egyéb kerületeiből is, és a környező kisebb városokból is irányítanak hozzánk pácienseket. Osztályunk a kórház-egyesítések óta változatlanul a Bécsi út 132. szám alatt, a Szent Margit Kórház helyén működik, "Szent Margit" telephelyként.
Milyen kezelések érhetők el az osztályon?
Klinikai onkológiai osztályként gyógyszeres kezeléseket biztosítunk a betegek számára, például kemoterápiát, hormonkezeléseket és ún. célzott terápiákat. Sugárterápia nálunk nincs - a fővárosban csak két helyen: az Országos Onkológiai Intézetben és az Uzsoki Utcai Kórházban végeznek sugárkezeléseket.
A sebészeti ellátást hol kapják a betegek?
A Diósárok úton van a Sebészeti, Fej-Nyak-Sebészeti és Urológiai Osztály. A Margit telephely Sebészeti Részlegén 2009. január 1-től az akut műtéteken kívül emlőtumort is operálnak, a nőgyógyászati daganatok műtéti ellátását pedig mindkét helyen végzik.
Milyen betegségeket nem tudnak ellátni?
A rosszindulatú, ún. szolid tumorok kezelését végezzük kivétel nélkül. A rosszindulatú vérképzőszervi betegségek kezelésének csak egy részére terjed ki a kompetenciánk, így bizonyos hematológiai betegeket - például akut leukémiában szenvedőket - az erre specializálódott centrumokba irányítjuk. .
Mik a leggyakrabban kezelt betegségek az osztályon?
Az emlő- és a vastagbélrák a leggyakoribb. Ezen kívül kezelünk hasnyálmirigyrákot, gyomorrákot, urológiai daganatokat - például hólyag- és vesetumort - nőgyógyászati tumorokat, fej-nyak daganatokat. Osztályunkon két orvos az onkológiai szakképesítés mellett tüdőgyógyászati szakvizsgával és jártassággal is rendelkezik, így tüdődaganatok kezelését is vállaljuk.
Mekkora az osztály?
Hat orvossal dolgozunk, 42 fekvőágyunk van a "C" épületben. A fekvőbetegek nyugalma érdekében a kúraszerű ellátás az osztály egyik külön részlegén történik. Az ambuláns betegek fogadása, illetve a konzíliumok adása - szintén a fekvőbetegek nyugalma érdekében -, a "B" épületben lévő nagy ambulancián történik.
Milyen diagnosztikai háttérrel dolgoznak?
Hagyományos röntgen, mammográfia, ultrahang, endoscopia nálunk is van, CT laboratórium csak a Diósárok úton található, MR egyik helyen sincs. MR vizsgálatra a betegeket külső intézményekbe küldjük, például az Országos Onkológiai Intézetbe. Patológiai és molekuláris diagnosztikai vizsgálatok mindkét helyen folynak, de bizonyos speciális molekuláris genetikai vizsgálatokat csak a Semmelweis Egyetemen, illetve az Országos Onkológiai Intézetben végeznek.
Hogyan döntenek a betegek terápiájáról?
Onkoteam üléseken tesszük meg a műtét előtti vagy műtét utáni terápiás javaslatot. Ezeken az üléseken a társszakmák is jelen vannak, például a sebész, a patológus, a radiológus, és a betegek is megjelennek. Időszerűvé vált a szervspecifikus onkoteamek kialakítása, ezek szervezése folyamatban van.
Mennyire tudják a betegek várakoztatását elkerülni?
Kórházunkban a szövettani leletek kb. 1 hét alatt, a molekuláris patológiai eredmények 10-14 nap alatt készülnek el. Tehát a patológiai jelentés maximum 2 hét alatt elkészül, ezt követően a beteg 1 héten belül onkológiai bizottsághoz kerül; amint megszületik a terápiás javaslat, napokon belül megkezdődhet a kezelés.
Az ambuláns betegeket időpontra hívjuk, előjegyzés alapján. A panasszal rendelkező betegeket akár a jelentkezés napján, vagy egy-két napon belül megnézzük. A panaszmentes betegek kontroll vizsgálatra két héten belül kapnak időpontot.
Hogyan alakították ki a betegek környezetét?
Nemrég fejeztük be az osztály felújítását, ami három és fél évvel ezelőtt kezdődött; még folyamatban van az ambulancia festése-mázolása. A legtöbb kórtermünk kétágyas, emellett két háromágyas kórterem áll a betegek rendelkezésére. Egy hatágyas szobánk is van, melynek a komfortosítását tervbe vettük. Vannak kiemelt komfortfokozatú szobáink is, külön mosdóval és fürdőszobával, hűtőszekrénnyel, TV-vel - ezek térítés ellenében vehetőek igénybe.
A betegek lelki kezelésére van külön szakember az osztályon?
Korábban az osztály munkáját pszicho-onkológus is segítette, jelenleg egyelőre heti egy alkalommal egy önkéntes lelki gondozó foglalkozik a betegekkel. Emellett viszont nagyon jó a kapcsolatunk a Dr. Muszbek Katalin igazgató főorvos asszony által vezetett és működtetett Magyar Hospice Alapítvánnyal, melynek székhelye nagyon közel van hozzánk, a Kenyeres utcában. Ők egyrészt az aktív onkoterápiában már nem részesülő betegek ellátásában segítenek nekünk és a családoknak, másrészt ambulanciájukon pszichiáter és pszichológus is rendel, hozzájuk irányítjuk az arra szoruló betegeinket.
A végstádiumú betegek ellátását hol, illetve hogy oldják meg?
Ezeknek a betegeknek az ellátásában is nagy segítségünkre van a Magyar Hospice Alapítvány. Az utóbbi években a daganatos betegek otthonápolása nagymértékben bővült, mindenben segítik a daganatos beteget ápoló családokat. Azt tapasztaljuk, hogy egyre több család viszi otthonába az ápolásra szoruló daganatos családtagját, így különösen értékes a Hospice segítsége.
A kiegészítő, alternatív szerekről, terápiákról mit tudnak javasolni a betegeknek?
Ajánlani nem szoktam, de a beteg kérdésére, a véleményemet mindig elmondom. Szeretném hangsúlyozni, hogy az onkológusnak tudnia kell arról, ha a beteg alternatív szert szed; nagyon fontos ezekről az orvossal konzultálni.
Tisztelt Olvasónk! Felhívjuk a figyelmét, hogy anyagaink tájékoztató és ismeretterjesztő jellegűek, így nem adhatnak választ minden olyan kérdésre, amely egy adott betegséggel vagy más témával kapcsolatban felmerülhet, és főképp nem pótolhatják az orvosokkal, gyógyszerészekkel vagy más egészségügyi szakemberekkel való személyes találkozást, beszélgetést és gondos kivizsgálást.