A négy kórház összevonásával létrejött Állami Egészségügyi Központ jelenleg két telephelyen működik, az onkológiai osztály a Podmaniczky utcában van. Csont- és lágyrészszarkómában országos centrumként látják el feladataikat, emellett az összes daganatos betegség sebészi és gyógyszeres kezelését elvégzik; sugárterápia egyelőre nincs az intézményben. Dr. Pápai Zsuzsanna osztályvezető főorvossal a kórház jelenlegi és tervezett működéséről beszélgettünk.
Ajánló
A magyar Oncompass Medicine a Fehér Ház partnere lett a rák ellenes harcban
Az emlőrák genetikája
Magyar rákkutatót is meghívtak a giga technológiai világkiállításra Szaúd-Arábiába
Új immunterápiás gyógyszerek - a bispecifikus antitestek
Az aerob edzés csökkentheti az áttétek kockázatát
A legújabb fejlesztések a veserák kezelésében
Új, kísérleti fázisban lévő módszer a rákos daganatok műtét nélküli eltávolítására
A rendszeres rövid ideig tartó erőteljes fizikai aktivitás is csökkentheti a halálozás kockázatát
Új navigációs rendszer segíti az onkológiai betegek ellátását a Semmelweis Egyetemen
Kiket látnak el?
Az Állami Egészségügyi Központ (ÁEK) onkológiai osztálya, ami ágyszámát és betegforgalmát tekintve a legnagyobb onkológiai osztályok közé tartozik ma Magyarországon. Az osztály szolid tumoros betegeket lát el, így például emlő-, kolorektális, nőgyógyászati, urológiai, fej-nyak daganattal kerülnek hozzánk a betegek, sőt, mivel az ÁEK-ben idegsebészet is működik, agydaganatokat is kezelünk. Az én speciális szakterületem a csont- és lágyrészszarkómák kezelése, ebben országos centrumnak számítunk. A hematológiai betegségeket - limfómát, non-hodgkin kórt, leukémiákat - nem mi látjuk el, hanem az ÁEK hematológiai osztálya.
Az ÁEK négy kórházból jött létre: a Honvéd kórházból, a BM kórházból, a MÁV kórházból és az Országos Gyógyintézeti Központból (közismert nevén Szabolcs utcai kórházból), ezért az ellátási területe is a négy kórház korábbi területeit foglalja egybe. Ide tartozik az egész országra vonatkozóan az összes belügyminisztériumi dolgozó, fegyveres testület, a Honvédség, a MÁV, emellett a XIII. kerület.
Milyen osztályokon foglalkoznak a daganatos betegekkel?
Az ÁEK két telephellyel működik: az I. telephely a Róbert Károly körúton van; a régi Honvéd kórház területén felépült egy teljesen új kórház. A II. telephely a Podmaniczky utcában van, ennek a harmadik emeletén van az onkológiai osztály, az onkológiai kezelés minden esetben itt történik. Mind a két telephelyen működik sebészet, belgyógyászat, urológia. A többi klinikai szakma megosztva van a két telephely között. A diagnosztika 80 százaléka az I. telephelyen, az új kórházban található, mely a diagnosztika szinte teljes spektrumát felöleli. Rendelkezünk MR-rel, valamint intervenciós radiológiával is, ezen felül az I. telephelyen is működik hasi UH és CT. Nagyon nagy előnye a kórháznak, hogy a társszakmák, eszközök is "házon belül" vannak: például az onkológiában szükség lehet szívultrahang vizsgálatra, kardiológus szakorvos tudására. Sugárterápia jelenleg nincs az intézményben, sugárkezelésre a két budapesti ellátó helyre küldjük a betegeinket: az Országos Onkológiai Intézetbe, valamint az Uzsoki Utcai Kórházba.
Mekkora az onkológiai osztály?
Az osztály 44 ágyas fekvőbeteg részből, és ehhez szervesen kapcsolódó, ún. kúraszerű ellátó, valamint járóbeteg részlegekből áll. A két kúraszerű ellátó helyiségben összesen 22 speciális dönthető szék áll rendelkezésre és két külön helyiségünk van az onkológiai gondozóba, illetve kontrollra érkezők számára. Összesen nyolc orvos dolgozik az osztályon, ebből hét belgyógyász és onkológus szakorvos, és nagy részüknek harmadik szakvizsgája is van.
Mekkora a betegforgalom?
Járóbeteg forgalmunk 1500-1700, fekvőbetegeink száma 400-450 havonta. Az összevonás utáni első évben 700-800 új betegünk volt, de ez nem igazán mérvadó a költözéssel és az új helyzettel járó átmeneti időszak miatt; a 2009-es adat már többet mutat majd.
Mik a leggyakrabban ellátott betegségek?
Kolorektális, emlő-, illetve urológiai, fej-nyaki daganatokat látunk el leggyakrabban. Szintén elég sok az agydaganatos betegünk, tüdőtumorosból, valamint nőgyógyászati daganatokból kevesebb van. A felnőttkori lágyrészszarkómások jelentős részét, míg az osteosarcomások 95 százalékát osztályunk kezeli, mi vagyunk az Európai Lágyrész- és Csonttumor Központ közép-kelet-európai referencia központja.
Hogy döntenek a betegek kezeléséről?
A kórházban jelentkezett minden daganatos beteg ún. "onkoteam"-en vesz részt még a tervezett műtét előtt, s az onkológiai bizottság döntéséről írásban véleményt kap. A konzultáción az adott szakma klinikusa (pl. sebész, fej-nyak sebész, urológus, nőgyógyász, idegsebész), valamint onkológus, patológus vesz részt. Sugárterápiás szakember konzultációjára is lehetőség nyílik. Az orvosok számítógépen kapják az összes beteglapot, és a betegek személyesen is jelen vannak a döntésnél. Az onkoteamek szerdánként 14 órakor a Róbert Károly körúti telephelyen vannak, hétfőnként és csütörtökönként pedig a Podmaniczky utcában.
Milyen diagnosztikai háttérrel dolgoznak?
Mind a két telephelyen működik diagnosztika, megfelelő szakember háttérrel. A Podmaniczky utcában az alapellátáshoz szükséges eszközök állnak rendelkezésre: ultrahang, röntgen, CT, valamint endoszkóp, míg az I-es telephelyen gyakorlatilag minden korszerű diagnosztika megtalálható: a CT-n kívül saját MR működik, az emlőszűréshez digitális mammográfia, csontizotóp - utóbbi nem csak diagnosztikai eszközként, hanem metasztázisok kezelésére is használható. Intervenciós radiológia is van, melynek során intraarterialis kezelések, radiofrekvanciás beavatkozások elvégzésére is lehetőség nyílik. Az intézetben működik az egyik budapesti PET/CT elbíráló bizottság is. Hét patológussal dolgozik az intézet, ha szükséges, a mintákat molekuláris genetikai vizsgálatra a Semmelweis Egyetem I., illetve II. számú Patológiai Intézetébe küldik.
Mennyire tudják kihasználni a legújabb célzott terápiás gyógyszereket?
Ezen az osztályon megkapják a betegek az összes célzott terápiás lehetőséget, ami Magyarországon hozzáférhető, ugyanúgy, mint akár az országos intézetben. A még nem törzskönyvezett, de igen ígéretes gyógyszerekhez is hozzájuthatnak a betegeink, hiszen sok klinikai vizsgálat folyik az osztályon - kivételes helyzetben vagyunk, mert ún. fázis 1-es vizsgálatok végzésére jogosult szakembereink és erre alkalmas laborunk is van.
Mennyire tudják elkerülni a betegek várakoztatását?
Az onkoteam döntés után a kezelést egy-két napon belül elkezdjük. Napi szinten is igyekszünk a várakozást a minimumra csökkenteni, de természetesen marad várakozási idő, hiszen ha például vidékről jönnek a betegek, nehéz őket pontos időpontra rendelni. Minden orvos meghatározott rendelési időben, hetente 2-3 alkalommal rendel. Egyszerre 5 orvos van a kúraszerű, az ambuláns, valamint a kontroll rendelőkben. A kórháznak nagyon jó a számítógépes rendszere, összeköttetés van a diagnosztika és az osztályok között, így mindenki meg tudja nézni, mi történt a beteggel más ellátási egységekben. A diagnosztikára számítógépes előjegyzés működik, és szeretnénk 2009-től az ambulanciára való betegelőjegyzést is ilyen módon megoldani.
A környezetet hogyan sikerült kialakítani?
Többségében két-három ágyas kórtermeink vannak, összesen három nagyobb kórteremmel rendelkezünk. Az egész osztály az összevonás előtt fel lett újítva, jelentős figyelmet szentelünk a tisztaságra. A járóbeteg ellátó rész is nagyon kulturált - sajnos a régi épület adottságai miatt közös fürdőszobák és wc-k vannak, két-három szobánként. A tervek szerint az elkövetkezendő években felépül a Róbert Károly körúton a teljes új kórház, ahová erről a telephelyről minden osztály átköltözik. A már meglévő rész valóban XXI. századi: például a kórházon belüli ebéd-, szennyes, stb. szállítást robotok végzik, akik néha utat kérnek a meglepett látogatóktól.
A betegek lelki kezelésére van külön szakember?
Nagyon fontos ezzel foglalkozni, szeretném, ha a jövőben lenne az osztálynak saját szakpszichológusa. A kórháznak van pszichiátriai osztálya, így konzultációs lehetőségünk van, hetente jön hozzánk egy pszichológus kolléga a betegekkel beszélgetni, és akinél szükségesnek ítéli, azt visszarendeli az I. telephelyen lévő szakrendelésre.
Hogy és hol oldják meg a végstádiumú betegek ellátását?
A nálunk kezelt betegeket lehetőségeink szerint végstádiumban is visszavesszük az osztályra. Ez a nagy betegforgalom miatt csak az esetek 80-90 százalékában megoldható, de a többieket is igyekszünk elhelyezni az intézmény saját krónikus osztályán, a Budakeszi úton. Ide előjegyzéssel kerülhetnek a betegek, de a gyakorlatban két hétnél tovább nem kell várakozniuk.
A kiegészítő, illetve alternatív szerekről, módszerekről mit szoktak mondani?
Nem tiltjuk ezen szerek használatát, de osztályunkon alternatív terápiát nem alkalmazunk. Orvosfüggő, hogy ki mit tanácsol ezzel kapcsolatban betegeinek. Legfontosabb szempontnak tartjuk, hogy betegeink a hagyományos onkológiai kezelésekben részesüljenek, s e helyett ne válasszanak önmagában alternatív terápiát.
Tisztelt Olvasónk! Felhívjuk a figyelmét, hogy anyagaink tájékoztató és ismeretterjesztő jellegűek, így nem adhatnak választ minden olyan kérdésre, amely egy adott betegséggel vagy más témával kapcsolatban felmerülhet, és főképp nem pótolhatják az orvosokkal, gyógyszerészekkel vagy más egészségügyi szakemberekkel való személyes találkozást, beszélgetést és gondos kivizsgálást.