Bemutatjuk a Szombathelyi Onkoradiológiai Centrumot

2009. május 7.
  e-mail nyomtatás

Évente mintegy 1500-2000 új betegek látnak el a Szombathelyi Onkoradiológiai Centrumban, ahol a gyógyszeres kezelések mellett a legmodernebbnek számító sugárterápiás lehetőségek is adottak. A sebészet és a diagnosztikai háttér szintén igen magas színvonalú, egyedül a lelki kezelés nem megoldott egyelőre, de tervezik külön onkopszichológus alkalmazását. Dr. Csejtei András centrumvezető főorvossal beszélgettünk.

onkológiai centrum adatlap
  • Elérhetőségek...
  • Részletes adatok...
  • Szolgáltatások...
  • Orvosok...
  • Térkép...
  • Milyen területet, milyen betegeket lát el a Centrum?

    A kórház onkoradiológiai osztálya megyei onkológiai centrumként működik. Ellátási területünk sugárterápiás szempontból Vas, Zala és Veszprém megye, kemoterápiás szempontból Vas megye. A gyakorlatban sokkal nagyobb terület betegei jönnek hozzánk, főképp sugárkezelésre.

    Minden szolid tumoros beteget ellátunk, beleértve a tüdőtumorosokat is. Utóbbiak kezelésében együttműködünk a helyi tüdőosztállyal - a betegség típusától, stádiumától függ, hogy hol kapja meg az kemoterápiát a beteg.

    A vérképzőszervi betegségben szenvedőket a szombathelyi kórházban lévő külön hematológiai részlegen látják el Iványi főorvos úr vezetésével - ez egy ún. "A" besorolású, tehát a legszélesebb körű ellátásra jogosult osztály.

    A gyermekonkológia szintén nem hozzánk tartozik, a gyermekosztályon, Masán főorvos úr vezetésével működik.

    Mekkora a Centrum?

    Egy évben 1500-2000 új betegünk szokott lenni. Nyolc orvossal dolgozunk, 69 ágyunk van és egy 14 férőhelyes nappali kemoterápiás terem.

    Milyen kezelések érhetők el?

    A kemoterápia és a sugárterápia teljes spektruma elérhető a Centrumban.

    Minden Magyarországon elérhető gyógyszer rendelkezésre áll, a gyógyszerkeretünk lehetővé teszi a legmodernebb drága szerek alkalmazását is. A kórház nagyvonalú az onkológiai osztállyal, így a célzott terápiás szerekhez is hozzájut kivétel nélkül minden beteg, akinél indokolt. Vesetumorból kijelölt centrum is vagyunk, így az ilyen betegek célzott kezelését mi végezzük az egész régióban. Klinikai gyógyszerkipróbálásból is sok folyik az osztályon, jelenleg éppen öt.

    Külső sugárterápiás szempontból az osztály európai színvonalon van. Van két lineáris gyorsítónk, amiből az egyik ún. mikromultileaf koordinátorral is rendelkezik, így ezzel a legmodernebb sztrereotaxiás kezeléseket is adhatjuk. Emellett van afterloading készülékünk is.

    A sebészeti ellátás szintén nagyon jó a kórházban: van általános sebészeti osztály, mellkassebészet, fül-orr-gégészet, szájsebészet, urológia, nőgyógyászat, idegsebészet. Ideális környezetben van az onkológia, mintha egy klinikán lennénk.

    Van valamilyen ritka vagy speciális kezelési mód az osztályon?

    Sugárterápiából kiemelendő a sztereotaxiás besugárzás, és az országban szinte egyedül mi tudunk adni "frakcionált sztereotaxiát", amikoris nem együlésben adjuk a sztereotaxiát, hanem meg tudjuk azt ismételni.

    Intenzitásmodulált besugárzást, intraarteriás és a lokális hipertermiás kezeléseket is tudunk végezni.

    Mik a leggyakrabban kezelt betegségek?

    A fej-nyak tájnak és a tüdőnek van nagyon nagy súlya nálunk, különösen sugárterápiából, mert a pulmonológiai osztályok a régióban a kemoterápiát megadják, de sugárkezelésre ide küldik a betegeket. Emlőrákból is nagyon sokat kezelünk. Mostanában nagyon megnőtt a korábban ritka hasnyálmirigy-tumoros esetek kezelése és a vesetumorok is iszonyú mértékben emelkednek.

    Milyen diagnosztikai háttérrel dolgoznak?

    Saját CT-je van az osztálynak, mégpedig ún. nagy lyukú CT, amibe a beteg a rögzítőberendezésekkel együtt belefér - ez nem gyakori Magyarországon egyelőre. Ezen kívül még két CT van a kórházban és két MR készülék. Az egyik MR fél teslás, a másik pedig három teslás, ami a legmodernebb vizsgálatokra is alkalmas. Van izotóp osztály, ahol SPECT berendezés is rendelkezésre áll. Itt izotópos kezeléseket is végeznek egyébként - sajnos egyelőre csak a jóindulatú pajzsmirigy elváltozásos esetekben, a rosszindulatú betegségben szenvedőket Vácra szoktuk küldeni.

    A patológián egy-két nagyon ritka eljáráson kívül mindent el tudnak végezni - molekuláris genetikai vizsgálatokra az Országos Onkológiai Intézetbe küldjük a szövettani mintákat.

    Kik döntenek egy-egy beteg kezeléséről?

    Az onkoteameknek húsz éves hagyománya van Szombathelyen, bár régen emlőteamnek hívták, mert döntően emlőbetegek kerültek rá. Amikor kötelezővé vált az egész országban, felfuttattuk és általánossá tettük, de most is a meglévő tradíción alapul, nagyon jól működik.

    Csütörtökön fél egytől este ötig-hatig tart, minden szakma megadott időben vesz részt rajta. Az emlőteam most is speciális központi helyet foglal el, két részre van bontva: preoperatív és postoperatív emlőteamre. A preoperatívon általában a betegek is részt vesznek, hiszen akkor látni kell őket a döntéshez, a műtét utánin viszont csak a beteg anyaga van ott.

    Mennyire tudják elkerülni a betegek várakoztatását?

    Napi szinten sehogy. Általában 2-3 órát kell várni, sajnos az orvoslétszám kevés ahhoz képest, hogy négy szinten folyik a kezelés egy időben.

    A kemoterápia és a sugárterápia megkezdésére viszont gyakorlatilag nem kell várni az onkoteam döntést követően, nincs előjegyzés, csak időpont egyeztetés - a műtét típusától is függően akár egy-másfél héten belül megkezdjük a kezelést. Az ágyszámunk és a két gyorsító szerencsére elég magas kapacitást jelent.

    Van lehetőség a betegek rehabilitációjával foglalkozni?

    Az onkológiai tömbben nem csak az onkológiai osztály van, ez magában is egy nagyon komplex tömb. Itt van a rehabilitáció, a hematológia, a gyermekonkológia, és a képalkotó diagnosztika legnagyobb része.

    Sajnos a rehabilitáció nem kifejezetten onkológiai rehabilitációt jelent, de bizonyos onkológiai betegek számára is nyitva áll. A gyógytorna és fizioterápiás ellátás magas szintű.

    Fájdalomterápia is működik, Schaffer főorvosnő vezetésével, aki egyben az intenzív osztály vezetője.

    Hogyan alakították ki a betegek környezetét?

    A hotelszolgáltatás nagyon jó: három és egyágyas szobáink vannak, mindegyik saját vizes blokkal. Egy patak folyik keresztül a kórház parkján, ami nagyon hangulatossá teszi, szép időben ki tudnak ülni a betegek a "zöldbe".

    A lelki kezelésre van külön szakember?

    Ez sajnos hiányzik, onkopszichológusunk nincs, de tervezzük az alkalmazását. A kórháznak van pszichiátriai osztálya, ahol vannak pszichiáterek, pszichológusok, szükség esetén az ő segítségüket tudjuk kérni. Ezen kívül önkéntesek járnak az osztályra az egyház és a különböző civil szervezetek részéről. Velük jó a kapcsolatunk, programokat, előadásokat szerveznek, az a kár, hogy a kis falvakba ezek a szervezetek nehezebben érnek el.

    A végstádiumú betegek ellátását hogy, illetve hol oldják meg?

    Sajnos néha az onkológiai betegek végstádiuma is olyan költséges, hogy nem lehet őket ápolási osztályra helyezni, hanem az aktív onkológiai osztályon vannak. Azok, akiknek a kezelési igénye ezt megengedi, a kórház két ápolási osztályára kerülnek. Ezeknek különböző a profilja, az ellátottsága: az egyik igazi ápolási osztály, ahol csak nővérek vannak, a másikon orvosok is, és komolyabb a felszereltség. Míg az onkológiai osztályra könnyű bejutni, az ápolási osztályok terheltebbek, oda várakozás van.

    A még gyengébb állapotú betegeink hospice szolgálatba, otthonápolásba kerülnek. A hospice szolgáltatókkal jó az együttműködés: átveszik a betegeinket, ha pedig szükségük van rá, bizonyos ellátásokat, beavatkozásokat elvégzünk. Így például vért (transzfúziót) adunk, különböző vizsgálatokat csinálunk. Sajnos hospice csak a nagyvárosokban van - Szombathelyen és Kőszegen lényegében -, a kis helyeket nem nagyon éri el.

    Mit szoktak mondani a kiegészítő, illetve alternatív szerekről-módszerekről?

    Nagyon ellene vagyunk, mert ezek a szerek nincsenek megvizsgálva, nem végezték el rajtuk a szükséges klinikai vizsgálatokat. Márpedig olyan szert ajánlani, amire multicentrikus kontrollált klinikai vizsgálat nem született, erkölcstelenség, nem csak szakmai hiba, hanem etikai vétség szerintem. Ugyanakkor természetesen nem szabunk feltételt a betegnek, ha ragaszkodik valamihez, ám legyen, de felvilágosítjuk a veszélyekről.

    Milyen fejlesztések történtek, illetve várhatók a közeljövőben?

    A szombathelyi kórház vezetése az onkológiát mindig fejleszti, nagyon sok fejlődés volt az utóbbi időben is. 2000-ben adták át ezt a vadonatúj épületet és a sugárterápiát, azóta már volt egy generalizált fejlesztés, teljesen lecseréltük a gépparkunkat - másfél milliárdos beruházást végzett saját erőből a kórház. Emellett pályázunk, mert tervben van további fejlődés: ki akarjuk cserélni az afterloadingunkat és akarunk még egy harmadik gyorsítót venni.

    e-mail nyomtatás

    Tisztelt Olvasónk! Felhívjuk a figyelmét, hogy anyagaink tájékoztató és ismeretterjesztő jellegűek, így nem adhatnak választ minden olyan kérdésre, amely egy adott betegséggel vagy más témával kapcsolatban felmerülhet, és főképp nem pótolhatják az orvosokkal, gyógyszerészekkel vagy más egészségügyi szakemberekkel való személyes találkozást, beszélgetést és gondos kivizsgálást.