Bemutatjuk a szekszárdi onkológiai és hematológiai osztályt

2008. november 25.
  e-mail nyomtatás

Évente 400-500 új beteget látnak el a szekszárdi kórház onkológiai és hematológiai osztályán, további 100-120 tüdőtumorost az alattuk lévő tüdőosztályon. A sebészeti beavatkozások után minden szükséges kemoterápiás, illetve szupportív kezelést itt végeznek a Tolna megyei betegeknek. Sugárterápia nincs az intézményben, a páciensek Pécsett, illetve Kaposváron kapják meg kezelésüknek ezt a részét. Dr. Tóth Antal osztályvezető főorvossal többek között az elérhető kezelésekről és a diagnosztikai háttérről beszélgettünk.

onkológiai centrum adatlap
  • Elérhetőségek...
  • Részletes adatok...
  • Szolgáltatások...
  • Orvosok...
  • Térkép...
  • Milyen területet, milyen betegeket lát el az osztály?

    Gyakorlatilag egész Tolna megyét, kivéve Dombóvár környékét. Az ottaniak Kaposvárhoz sokkal közelebb vannak, így célszerűbb volt nekik az ottani kórházhoz integrálódni.

    Fekvőbeteg ellátás területén az onkológiának 22 ágya van, a hematológiának 16. Kúraszerű ellátás is történik mind onkológiában, mind hematológiában. Az onkológiai osztály elsődleges feladata a solid tumoros betegek kemoterápiája, immunterápiája, hormonterápiája, mindenféle követési vizsgálata. A hematológiai osztály feladata a jó- és rosszindulatú vérképzőszervi megbetegedéssel küzdők kezelése: kemoterápia, immunterápia, szupportív terápia adása. A tüdőrákos betegeket nem az onkológiai osztály látja el, hanem az eggyel alattunk lévő tüdőosztály.

    A sebészeti, illetve sugárterápiás ellátás hol történik?

    A kórház sebészeti, fül-orr-gégészeti, nőgyógyászati, stb. osztályán történik a daganatos betegek operációja. Sugárterápiánk nincsen, a kezelésnek ezt a részét a Pécsi Onkológiai Centrum biztosítja az osztály betegeinek. Néhányan Kaposvárra járnak sugárterápiás kezelésre - ez nagyon kevés beteget jelent, leginkább olyanokat, akik Kaposvárhoz közel laknak. A tüdőrákos betegeket a fővárosi Korányi intézetben műtik, a sugárkezelésük pedig nekik is Pécsett történik.

    Ambuláns kezelésre van lehetőség?

    Igen, van egy négy ágyas ambuláns kezelőhelyiségünk. Kis megye vagyunk, viszonylag kicsi a betegszám is, tehát egyelőre ez így elegendő, de azért tervezzük ennek a fejlesztését.

    Milyen diagnosztikai háttérrel dolgoznak?

    A kórházban elérhető a CT, a SPECT, mindenféle hagyományos röntgenvizsgálat, ultrahang vizsgálat, gyakorlatilag minden szervi biopszia, emellett nagyon jó patológiai hátterünk van, három szakemberrel. Az MRI vizsgálatokat Kaposváron illetve Pécsett csináltatjuk, a PET/CT-t pedig Budapesten. Hemato-patológia alapszinten nálunk is működik, de a citogenetikai és a molekuláris genetikai vizsgálatokat a Pécsi intézet végzi az osztály számára.

    Mennyire tudják kihasználni a legújabb, célzott terápiás gyógyszereket?

    Ki tudjuk használni hematológiában is, onkológiában is. Mindkét területen részt veszünk klinikai gyógyszerhatástani vizsgálatokban is.

    Kik döntenek egy-egy beteg kezeléséről - hogy kell elképzelni az onkológiai teamek működését?

    Nem szakmaspecifikus, hanem általános onkoteam van, minden betegnél ugyanaz a bizottság dönt a kezelésről. Az onkoteamre Pécsről jön konzultálni egy onkoradiológus, jómagam onkológus-hematológusként veszek részt, a tagok között van tüdőgyógyász, gasztroenterológus, patológus, sebész, urológus, nőgyógyász és ideggyógyász. A betegek nem vesznek részt a megbeszéléseken, de van, aki megvárja az onkoteam ülést, hogy utána megvizsgálják őt a teamnek azok a tagjai, akik az ő konkrét betegségében a legkompetensebbek. Ez kb. a betegek harmadánál működik így.

    Mennyire tudják elkerülni a betegek várakoztatását, mennyire jellemző probléma ez?

    Nem állunk rosszul: az onkoteam ülés után két héten belül el szoktuk tudni kezdeni a betegek kezelését. Napi szinten sem jellemző a hosszú várakozás: elindítjuk a szükséges vizsgálatokat, és a laboreredmények alapján eldől, hogy lehet-e aznap kezelni az adott beteget. Így átlagosan két órát várnak a betegek a kezelés előtt.

    Mennyire tartja fontosnak a betegek lelki kezelését - van erre külön szakember az intézményben?

    Rendkívül fontos és hál' istennek ez most már megoldottnak látszik. Van egy pszichológusunk, egy lelkészünk, emellett vannak az intézet által kiképzett önkéntes segítők, akik látogatják a betegeinket. A pszichológus délutánonként jár ide, kereshetik őt a betegek, de mi is irányítjuk, hogy kinek lehet segítségre szüksége, hiszen a beteg kezelőorvosa látja leginkább az ilyen jellegű problémákat.

    Hogyan oldják meg a palliatív kezelésre szorulók ellátását?

    Amíg van helyünk, addig a palliációt is mi végezzük, illetve más osztályok krónikus ágyaira szoktuk tudni áthelyezni a betegeket. Hospice részlegünk sajnos nincs.

    Fájdalomambulancia működik az intézetben?

    Fájdalomambulancia van az aneszteziológiai osztályon, itt megoldhatók az invazív, műtéti módszerek. Emellett természetesen - a szupportív kezelés részeként - a gyógyszeres fájdalomcsillapítás a mi osztályunkon történik. A tapasztalatok szerint jelentős számú beteg szorul ilyen ellátásra.

    A kiegészítő szerekkel, módszerekkel kapcsolatban milyen tanácsot szoktak tudni adni a betegeknek?

    A betegek rendszeresen kérdeznek erről - nem legyintünk a témára, tiltani se szoktuk, de annyit kérünk, hogy legalább a kemoterápia alatt ne szedjenek különböző étrendkiegészítőket. Tiltani fölösleges lenne - a legtöbb beteg elképesztő összegeket költ alternatív kezelési módokra, akár egy-két százezret is, holott ezekre tudományos bizonyíték semmi...

    Milyen fejlesztések történtek, illetve várhatók a közeljövőben?

    Egy citosztatikum készítő laboratórium készült el nagyjából fél éve - ez most már minden igényt és feltételt kielégít. Ezen kívül az utóbbi egy-két évben jelentősen sikerült növelni a kemoterápiához szükséges eszközök - egyszer használatos eszközök, infúziós ballonok, perfúzorok - beszerzését, tehát ilyen szempontból bővültek a lehetőségeink. Az osztályon dolgozó nyolc orvoshoz hamarosan csatlakozik még egy onkológus, ami szintén előrelépést jelent.

    e-mail nyomtatás

    Tisztelt Olvasónk! Felhívjuk a figyelmét, hogy anyagaink tájékoztató és ismeretterjesztő jellegűek, így nem adhatnak választ minden olyan kérdésre, amely egy adott betegséggel vagy más témával kapcsolatban felmerülhet, és főképp nem pótolhatják az orvosokkal, gyógyszerészekkel vagy más egészségügyi szakemberekkel való személyes találkozást, beszélgetést és gondos kivizsgálást.