Kiegészítő módszerek a daganatos betegek életminőségének javításában - az Életminőség Szimpózium előadásai videón - II. rész

Illyés András 2011. november 28.
Megosztás:

"Kiegészítő módszerek a daganatos betegek életminőségének javításában a kutatások és a tapasztalatok fényében" - ezzel a címmel rendezett egész napos előadássorozatot "A rák ellen, az emberért, a holnapért!" Alapítvány. Cikkünk első részében már közzétettük a konferencia első felében elhangzott előadások videófelvételeit, az alábbiakban pedig a folytatást is közöljük. Nézze meg, hogyan vélekedik Beata Bishop, az Egészségforrás Alapítvány egyik alapítója és az Ideje a gyógyításnak című könyv szerzője a mai orvostudományról, és hogyan segíti a gyermekkori krónikus betegségek gyógyítását a Bátor Tábor Alapítvány! Bemutatásra kerül a Rák Ellen Alapítvány egészségkonyha programja, továbbá az emlőrákos hölgyek rehabilitációját segítő Százszorszép Hastáncklub előadása is megtekinthető.

Az Életminőség Szimpózium legérdekesebb előadását Beata Bishop pszichoterapeuta, az Egészségforrás Alapítvány egyik alapítója és a Rák Ellen Alapítvány elkötelezett támogatója tartotta. "Test és psziché: egy érem két oldala" című előadásában Bishop saját példáján keresztül mutatott rá, hogy mit is jelent a test és a lélek egysége olyankor, ha a rákbetegséggel szemben folytatott küzdelemről van szó. Bishop korábban maga is rosszindulatú melanomában szenvedett, de mégis meggyógyult. Gyógyulása történetének egy teljes könyvet is szentelt, "Ideje a gyógyításnak" címmel.

"Elvileg 1981. júniusa körül meg kellett volna halnom rosszindulatú melanomában, amely a rák egyik leggyorsabban terjedő fajtája. Ma egészséges vagyok a szó legteljesebb értelmében: nemcsak nem vagyok beteg, hanem nagyon jól érzem magam, és rengeteg energiám van" - írja Bishop a könyvben, videónkban pedig meghallgatja a szakember azon tapasztalatait is, amelyeket már saját gyógyulását követően szerzett az életben. (A könyv beszerezhető például a Tűzmadár Házban, amely a Szent László Kórház, 1. pavilon, IX. ker. Gyáli út 5-7. szám alatt található).

Bishop filozofikus gondolatokat is érintő előadását dr. Benda Judit gyógyszerész és egészség-tanácsadó "A táplálkozás hatásai életünkre, egészségünkre" című előadása követte. Benda számos példával illusztrálta, hogy a rossz táplálkozás hogyan befolyásolhatja negatívan az életminőségünket és egészségünket, egyben arra is rávilágított, hogy miként tehetjük a lehető legegészségesebbé táplálkozásunkat.

Ehhez nincs is másra szükség, mint a megfelelő odafigyelésre: lehetőleg ne vásároljunk olyan élelmiszereket, amelyek különféle adalékanyagok hozzáadásával készülnek, vagy ha mégis ezt tesszük, igyekezzünk olyan terméket választani, amelyek csak a minimális mennyiségben tartalmaznak mesterséges összetevőket. A bioboltokban - de gyakran a hagyományos áruházakban is - ma már elérhető áron vehetünk olyan élelmiszereket, amelyeket vegyszerek hozzáadása nélkül állítanak elő, például biofarmokon. (További részletért látogassa meg dr. Benda Judit honlapját, a www.ketezeregy.hu weboldalt, ahol a Kétezeregy kiadó könyvei mellett egészséges ételek receptjeit és többféle, az egészséges életmóddal és életszemlélettel kapcsolatos információt is találhatnak.)

Dr. Borodi Judit orvos-természetgyógyász ezt követően a test gyógyító erőinek helyreállításával kapcsolatos terápiás tapasztalatait ismertette. "A daganatos betegek kiegészítő terápiás lehetőségei" című előadásban elhangzott, hogy melyek azok a lehetőségek, amelyek még nem minősülnek "varázsszernek", alternatív terápiás lehetőségként azonban annál inkább szóba jöhetnek.

Borodi maga is daganatos beteg volt, éppen tizenhat évvel ezelőtt nézett szembe a rákbetegség diagnózisával. Mint mondta, akkor kezdett el azon gondolkodni, hogy "valahogy életben kellene maradni"; ez szerencsére sikerült neki, ma pedig már ő ad tanácsokat azoknak, akik jelenleg vannak abban a helyzetben, amivel korábban ő maga nézett szembe. "Gondolatok egészségről és betegségről", "A biológiai daganatkezelés lehetőségei", "A táplálkozás és a rák kapcsolata", "Miért fontos a mozgás a daganatos betegek esetében?" - ezek voltak Borodi előadásának főbb pontjai, amelyet fenti videónkban teljes egészében is megtekinthet.

Ezek után ismét "Jó gyakorlatok" következtek, elsőként Kisa Judit dietetikus előadása a Rák Ellen Alapítvány egészségkonyhájáról (lásd a fenti videóban). Kisa Judit hétfőnként 11-15 óráig tart egyéni konzultációt a Tűzmadár Házban, így aki személyesen szeretne a táplálkozással kapcsolatos tanácsokat kérni a szakembertől, az hívja fel a 06-1-455-8100-es számot és kérje a 8607-os melléket, vagy tárcsázza közvetlenül a 06-30-478-2958-es mobilszámot. Kisa - egy előzetes időpont-egyeztetést követően - szívesen lát mindenkit, legyen az daganatos beteg, azóta tünetmentes páciens, vagy a helyes táplálkozás iránt érdeklődő hozzátartozó.

Kisa után dr. Nagy Melánia ismertette a Gerson-terápia elméletét és gyakorlatát. Erről a kezelési módról bővebben is olvashatnak a Tűzmadár Házban kedvezményes áron megvásárolható könyvben, amelynek társszerzője Beata Bishop pszichoterapeuta. Ő a cikkünkben korábban már említett könyvében (Ideje a gyógyításnak) így ír erről a módszerről: "Az én életemet a Gerson-terápia mentette meg". Az alábbi videóra kattintva Ön is meghallgatja, hogy mik a kezelés főbb elemei:

Dr. Nagy Melánia után dr. Békési Andrea, a daganatos gyermekekkel is foglalkozó Bátor Tábor Alapítvány orvosigazgatója következett. Békési többféle végzettséggel is rendelkezik: a szakember gyermekgyógyász, hematológus és pszichoterapeuta is egy személyben.

"Gyermekkori krónikus betegségek gyógyításának segítése" című előadásából megtudhattuk, hogy az alapítvány milyen segítséget kínál azoknak a gyermekeknek és szüleiknek, akik vérképzőszervi daganatos betegségben vagy más egyéb krónikus betegségben szenvednek. Békési szintén régóta kapcsolatban áll a Rák Ellen Alapítvánnyal, hiszen pályája kezdetén - amikor gyermekonkológusként kezdett dolgozni - őt is aktívan segítették a szervezet munkatársai. Nézze meg videónkat, amelyben Békési részletesen ismerteti a krónikusan beteg gyermekek rehabilitációjának alapelemeit és főbb lépéseit:

A szimpózium utolsó előadását Varga-Tarr Sándor tartotta az "Érthetően az egészségért" programról. Ennek a kezdeményezésnek az orvos-beteg kommunikáció javítása az elsődleges célja, hiszen sokszor ez dönti el, hogy mennyire lesz hatékony a rákbetegnek ajánlott kezelési módszer. Ha a beteg nem működik együtt orvosával, akkor hiába írják fel számára a megfelelő gyógyszereket, mindez nem lesz kellően hatékony. A modern gyógyszerek sajnos szintén csak akkor hatásosak, ha a megfelelő rendszerességgel szedik őket, ehhez pedig be kell tartani, amit a szakember javasolt.

Ugyancsak szükséges, hogy a szükséges kezeléseken már átesett beteg rendszeresen járjon kontrollvizsgálatokra, ami a daganat kiújulásának azonnali felismerését is lehetővé teszi: ha ez megtörténik, és minderre a kontrollvizsgálaton is időben fény derül, akkor azonnal megtehetőek a szükséges ellenlépések. Ellenkező esetben viszont idővel áttétessé válhat a betegség, a páciens pedig menthetetlen állapotba kerül. A gyógyulás vagy a tünetmentesség alapvető feltétele tehát egy olyan orvos-beteg kapcsolat, amely a kölcsönös bizalmi viszonyon alapul. Varga-Tarr - aki az "Érthetően az egészségért" program kommunikációs vezetője - részletesen kifejtette, hogy mi mindennel tehető hatékonyabbá az orvos és páciense között zajló kommunikáció:

Mindezek után a Százszorszép Hastáncklub előadása következett: a táncegyüttest Szalai Márta, az Országos Onkológia Intézet osztályvezető főnővére alapította azzal a céllal, hogy segítséget nyújtson az emlőműtétek utáni rehabilitációban. A hastáncklub immár több mint hét éve működik sikeresen: a csoportos táncfoglalkozások hozzásegítik a beteg hölgyeket ahhoz, hogy elfogadják megváltozott testképüket, és újra nők merjenek lenni. A klub ezen kívül egy másik tánccsoportot is működtet, amelyben az egészségügyben dolgozó hölgyek találhatnak feltöltődést - a foglalkozásokon való részvétel hozzásegíti őket, hogy könnyebben viseljék munkájuk pszichés megterheléseit, illetve, hogy elkerülhessék az úgynevezett kiégés szindrómát.

A hastáncklub működéséről bővebben is tájékozódhatnak egy korábban készített riportunkból: Feltámadás újra nőként, illetve az Élj Újra! Versenyben a rákkal műsorában is bemutatásra kerültek, amelyet itt nézhetnek meg: Élj újra! Versenyben a rákkal - Az ötödik adás videófelvétele.

A hölgyek Életminőség Szimpózium bemutatott műsora alább látható:

Aki bővebb felvilágosítást szeretne kapni a Rák Ellen, az Emberért, a Holnapért! Alapítvány munkájáról, vagy tájékozódni szeretne a közeljövőben megrendezésre kerülő eseményekről, az látogasson el az alapítvány honlapjára, vagy hívja a +36-1-367-5133-os telefonszámot. Az alapítvány e-mail címe: tamaszado@rakellen.hu.

További információk: Támaszadó Szolgálat 

Az eseményről készített fotógaléria itt érhető el, az előadásokon levetített fóliák pedig innen tölthetőek le, powerpoint formátumban. 

Tisztelt Olvasónk! Felhívjuk a figyelmét, hogy anyagaink tájékoztató és ismeretterjesztő jellegűek, így nem adhatnak választ minden olyan kérdésre, amely egy adott betegséggel vagy más témával kapcsolatban felmerülhet, és főképp nem pótolhatják az orvosokkal, gyógyszerészekkel vagy más egészségügyi szakemberekkel való személyes találkozást, beszélgetést és gondos kivizsgálást.