A gégerák összeállítás tartalma:
A gégerák összeállítás kezdőoldala
A gége felépítése és szerkezete
A gégerák oka és megelőzése
A gégerák tünetei
A gégerák jelenlétének megállapítása (diagnózis)
A gégerák terápiája, kezelési terv és a kezelések különböző formái
A gégerákos beteg rehabilitációját, életminőségének javítását szolgáló kezelések, módszerek és eljárások
A betegek szerepe önmaguk rehabilitációjában
A gégeműtött beteg beszédképességének károsodása és helyreállítása
A betegek követése, utógondozása
Mit tehet Ön a gégerák megelőzése, korai diagnózisa érdekében?
Kapcsolódó anyagok:
A gégeműtött beteg beszédképességének károsodása és helyreállítása
A gégerák oka és megelőzése
A gégerák tünetei
A gége (larynx) mintegy 5 cm hosszú, cső alakú szerv, amely nyakunkon, a légcső fölött helyezkedik el. Falát porc alkotja. A gége mellső falát alkotó porc nyakunkon jól kitapintható, ez az ádámcsutka. A gégében helyezkedik el a két hangszalag, "V" alakban. A hangszalagok izomnyalábok, melyeket laphámmal fedett nyálkahártya borít. A gége és a légcső mögött helyezkedik el a nyelőcső, mely szintén a garatból nyílik, ugyanúgy, mint a gége, ahhoz igen közel. Nyeléskor egy rugalmas lemez, a gégefedő ráhajlik a gégebemenetre, megakadályozva, hogy az étel vagy ital a légutakba jusson.
A gégerák a gége belső felületét borító nyálkahártyából bárhonnan kiindulhat. A gégerákok kétharmada azonban a gégében elhelyezkedő hangszalagok területéről ered, a maradék egyharmad pedig a gége hangszalagok feletti területének nyálkahártyáján fejlődik ki.
Tisztelt Olvasónk! Felhívjuk a figyelmét, hogy anyagaink tájékoztató és ismeretterjesztő jellegűek, így nem adhatnak választ minden olyan kérdésre, amely egy adott betegséggel vagy más témával kapcsolatban felmerülhet, és főképp nem pótolhatják az orvosokkal, gyógyszerészekkel vagy más egészségügyi szakemberekkel való személyes találkozást, beszélgetést és gondos kivizsgálást.