A gégerák terápiája, kezelési terv és a kezelések különböző formái

Megosztás:

Gégeráknál - a többi daganathoz hasonlóan - szintén többféle kezelési módszer választható, ezeket azonban részletesen át kell beszélni, hiszen a műtét a beteg légzését és beszédképességét is befolyásolhatja.

A szóba jövő kezelésmódot számos tényező: így a daganat helye, nagysága, kiterjedése, valamint a beteg kora, általános egészségi állapota és a betegnek az ajánlott kezelési módhoz való hozzáállása is befolyásolja. E rákféleségnél különösen fontos, hogy az orvos és a beteg részletesen megbeszéljék a szóba jöhető kezelésmódokat, miután azok a beteg küllemét, sőt légzését és beszédképességét is megváltoztatják.

Kezelésként elsősorban sebészi és sugárkezelés jön szóba, melyet esetenként kemoterápiával egészítenek ki. Legtöbbször kombinációban alkalmazzák a kezelésmódokat. Éppen ezért a kezelést rendszerint nem egy orvos, hanem különböző specialistákból (sebész, fül-orr gégész, onkológus, radiológus) álló csoport végzi. Az utókezelésben pedig az orvoson kívül nagy szerep jut a nővérnek és diétás nővérnek, nem utolsósorban pedig a logopédusnak, aki a hangképzés és beszéd új technikájára megtanítja a beteget, ami műtét után elengedhetetlenül szükségessé válik.

Sugárterápia

Napjainkban az orvosok kis kiterjedésű, korai stádiumú hangszalagrák esetén a sugárterápiát részesítik előnyben, mert az elpusztítja a daganatot anélkül, hogy a beteg elvesztené a hangját. Alkalmazhatóságát természetesen meghatározza a daganat elhelyezkedése, kiterjedése. A sugárkezelés sebészeti beavatkozással kombinálva is szóba jöhet, vagy előkezelés formájában, hogy a daganat kiterjedését csökkentsék, zsugorítsák. Utókezelésként is alkalmazzák, hogy a sebészi beavatkozás után esetleg visszamaradt daganatsejteket a besugárzással elpusztítsák. Sugárkezelést alkalmaznak akkor is, ha a beteg valamilyen ok miatt nem operálható. A sebészi kezelés után esetleg kiújult daganat kezelésére is radioterápiát alkalmaznak. A szükséges sugárdózist sok adagra elosztva adják le az érintett területre, így a kezelés heti ötszöri besugárzás alkalmazása mellett 5-6 hétig is eltart.

Műtét

Sebészi kezelést alkalmaznak, ha a daganat sugárterápiára nem alkalmas, vagy arra nem reagál, vagy a sugárterápiát követően kiújul. A műtéti beavatkozás típusa a daganat nagyságától és helyétől függ. Ha a daganat a hangszalagot érinti és igen kis kiterjedésű, lézersugárral történő kezelés is eredményes lehet. A nagyobb kiterjedésű gégerák esetében részleges vagy teljes gégekiirtás jön szóba. Ilyenkor a műtét előtt a sebész a beteg légcsövén egy cső (kanül) behelyezésére alkalmas nyílást (sztóma) készít. Ezen át jut be a levegő a légcsőbe és a tüdőbe, és ezen át távozik is. A kanül a művileg készített új légzőnyílás nyitva tartására szolgál. A daganat kiterjedésétől, illetve a műtét jellegétől függően lehetséges, hogy a sztómát később be lehet zárni. Kiterjedtebb műtétnél azonban állandó megtartása válhat szükségessé.

A részleges gégekiirtás a daganat helyétől és kiterjedésétől függően különböző mértékű lehet. Esetenként csak az egyik hangszalagot vagy annak csak egy részét kell eltávolítani, máskor pedig akár a gégefedő eltávolítására is szükség lehet. A részleges gégekiirtás esetén a beteg hangja megőrződik, és rövid lábadozási periódus után légcsövéből a kanült eltávolítják, a sztómát zárják, s a beteg rendszerint ugyanúgy tud lélegezni és beszélni, mint annak előtte. A hangja azonban gyengébbé, esetleg rekedtté válhat.

A teljes gége kiirtása természetesen a hang elvesztésével jár, és a sztóma állandó megtartása válik szükségessé. A gégeirtott beteg ezen keresztül lélegzik. Beszélni nem tud, a felépülés szakában és azt követően a hangképzés, a beszéd új módját, új technikáját kell megtanulnia.

Ha felmerül a gyanúja, hogy a rák már a nyirokcsomókra is ráterjedt, a műtét során a sebész a nyaki nyirokcsomókat is eltávolítja.

Kemoterápia

Kemoterápiás kezelés szüksége is felmerülhet. Ezt vagy azért adják, hogy a daganatot megkisebbítsék, zsugorítsák, ezáltal a sebészi vagy sugaras kezelésére alkalmasabbá tegyék, vagy olyankor alkalmazzák, amikor a daganat a sebészi vagy sugárterápia számára hozzáférhető régió határain már túlterjedt. Kemoterápiás kezelés történhet egy gyógyszerrel, gyakran azonban több daganatellenes szert kombinációban alkalmaznak. A gyógyszereket rendszerint intravénásan adják. A kemoterápiás kezelés nem feltétlenül tesz szükségessé kórházi benttartózkodást, megfelelő körülmények között járóbeteg-rendelés keretében is alkalmazható.

Tisztelt Olvasónk! Felhívjuk a figyelmét, hogy anyagaink tájékoztató és ismeretterjesztő jellegűek, így nem adhatnak választ minden olyan kérdésre, amely egy adott betegséggel vagy más témával kapcsolatban felmerülhet, és főképp nem pótolhatják az orvosokkal, gyógyszerészekkel vagy más egészségügyi szakemberekkel való személyes találkozást, beszélgetést és gondos kivizsgálást.

Hírek az Avemarról: