A hematológiai betegek esetén idén még a szokottnál is sokkal inkább javasolt az influenza elleni oltás beadása - javasolta dr. Varga Gergely az idei Limfóma Világnapon, ahol a koronavírus-járvány jelentette kihívások mellett kiemelten foglalkoztak a diffúz nagy B-sejtes limfóma kezelési lehetőségeivel, a CAR-T sejtes terápia akut limfoblasztos leukémiában történő alkalmazhatóságával és a CLL-es betegek kezelésének pszichoszociális vonatkozásaival.
Hasznos honlapok:
A Magyar Onkohematológiai Betegekért Alapítvány honlapja
A Mielóma Támogató Csoport Facebook oldala
A Limfóma Támogató Csoport Facebook oldala
Háttéranyagok:
Milyen típusai vannak a limfómáknak?
A Hodgkin-kór és a non-Hodgkin limfómák fő különbségei
A limfómák célzott kezelési lehetőségei
Kérdések és válaszok az onkohematológiai limfóma tanácsadással kapcsolatban
A hagyományostól eltérően idén a Limfóma Világnap is online került megrendezésre, ez azonban nem okozott problémát, az érdeklődők a korábbiakhoz hasonlóan nagy számban voltak jelen az online térben is, emellett a felvételek utólag is visszanézhetőek.
Dr. Varga Gergely, a Semmelweis Egyetem Belgyógyászati és Hematológiai Klinikájának szakorvosa a koronavírus-világjárványhoz kapcsolódó témával nyitotta a világnapot: a szakember arra próbált meg választ adni, hogy milyen kihívásokat jelent a betegellátás számára a világjárvány és milyen lehetőségei vannak az online térben végzett orvoslásnak, idegen szóval a telemedicinának?
A világnap témái az alábbiak voltak:
- A COVID-19 fertőzés lefolyása
- Mit tehetnek a hematológiai centrumok?
- Mennyire veszélyeztetettek a hematológiai betegek?
- Mennyire alkalmazható a telemedicina?
- A limfómás betegségek áttekintése
- Kezelési opciók eltérő típusú limfómáknál
- A diffúz nagy B-sejtes limfóma kezelési lehetőségei
- A CAR-T sejtes terápia lehetősége akut limfoblasztos leukémiában
- A krónikus limfocitás leukémiás betegek kezelésének pszichoszociális vonatkozásai
Tisztelt Olvasónk! Felhívjuk a figyelmét, hogy anyagaink tájékoztató és ismeretterjesztő jellegűek, így nem adhatnak választ minden olyan kérdésre, amely egy adott betegséggel vagy más témával kapcsolatban felmerülhet, és főképp nem pótolhatják az orvosokkal, gyógyszerészekkel vagy más egészségügyi szakemberekkel való személyes találkozást, beszélgetést és gondos kivizsgálást.