Mintegy 1200 új beteg kapott kemoterápiás kezelést, és 1050 új beteg sugárterápiát a Békés Megyei Képviselő-testület Pándy Kálmán Kórháza Megyei Onkológiai Központjában 2008-ban. A legtöbb ráktípus sebészeti, sugárterápiás és gyógyszeres kezelésén kívül a végstádiumú betegek ellátása is helyben, a 15 ágyas hospice részlegen történik. Dr. Pikó Béla centrumvezető főorvossal beszélgettünk a helyi lehetőségekről.
Ajánló
A magyar Oncompass Medicine a Fehér Ház partnere lett a rák ellenes harcban
Az emlőrák genetikája
Magyar rákkutatót is meghívtak a giga technológiai világkiállításra Szaúd-Arábiába
Új immunterápiás gyógyszerek - a bispecifikus antitestek
Az aerob edzés csökkentheti az áttétek kockázatát
A legújabb fejlesztések a veserák kezelésében
Új, kísérleti fázisban lévő módszer a rákos daganatok műtét nélküli eltávolítására
A rendszeres rövid ideig tartó erőteljes fizikai aktivitás is csökkentheti a halálozás kockázatát
Új navigációs rendszer segíti az onkológiai betegek ellátását a Semmelweis Egyetemen
Milyen betegeket lát el a központ?
A legtöbb daganatos beteg gyógyszeres kezelését és sugárterápiáját az osztályon végezzük, és a sebészeti beavatkozások zöme is a kórházban történik. Kemoterápiára szempontjából Békés megye tartozik ide, sugárterápia szempontjából pedig regionális centrum vagyunk: Békés megyén kívül Szentesről és nagyon ritkán Szolnok megyéből kapunk betegeket. A kapacitásunk a jelenleginél több beteg sugárkezelését is lehetővé tenné.
A rosszindulatú vérképzőszervi betegségekben szenvedők döntő részét a belgyógyászaton működő hematológiai részlegen látják el, bár előfordul, hogy a beteg kérésére mi adjuk a kemoterápiát; két hematológus szakorvos is dolgozik az osztályon.
A tüdőtumoros betegek kemoterápiája jellemzően a kórház másik telephelyén, a Békés Megyei Képviselő-testület volt Tüdőkórházában történik. A kezelést közös terápiás javaslat alapján végzik, amit a kedd reggeli onkoteameken beszélünk meg a tüdőgyógyász kollegákkal. Ha valaki a tüdődaganatos betegek közül szeretné, van arra is lehetőség, hogy nálunk kapja a gyógyszeres kezelést. Mellkassebészet nincs Gyulán, az onkoteamre havonta jön Szegedről egy mellkassebész. Sajnos a tüdőtumoros betegeknek igen kis százalékát diagnosztizálják műtétre alkalmas stádiumban - az ilyen eseteket általában egyenesen Szegedre irányítjuk az onkoteamünk véleményével, hogy amennyiben lehetséges az operáció, kezdjék meg a kezelést mielőbb.
A hormonkezeléssel ellátható prosztatatumorokat az urológusok kezelik, de ha valamilyen probléma merül fel, az onkoteam dönt a továbbiakról - például ha sugárterápiára van szükség, ha hormonrezisztencia miatt kemoterápiára kell váltani, vagy ha a hólyagtumor olyan kiterjedésű, hogy intravénás citosztatikus kezelésre vagy sugárkezelésre van szükség.
Az agytumorok operációja általában Szegeden vagy Budapesten történik, de a sugárterápiát ilyenkor is mi végezzük.
Gyermekbetegeink nincsenek, bár elvétve nagyobbakat - 12-14 éveseket - kezelünk sugárterápiával vagy akár gyógyszeresen is, a gyermekonkológus kollegák útmutatásával.
Orosházán szakrendelés, járóbeteg-ellátás van, ahol a hét egy napján, csütörtökön rendelek: hormonokat, csonterősítőket ott is fel tudok írni, illetve a megfelelő vizsgálatokra el tudom küldeni a betegeket, s a terápiás javaslat megbeszélésére a gyulai onkoteam-re hozom el adataikat.
Mekkora a gyulai központ?
60 ágyunk van az aktív onkológiai ellátásra, és hozzánk tartozik egy 15 ágyas hospice részleg is. A jobb állapotú betegeket a kúraszerű ellátóhelyiségben kezeljük, itt 16 speciális fotelünk van.
14 orvos van az osztályon, beleértve a hospice-ban és a gondozóban dolgozó kollegákat, illetve a rezidenseket is.
Mennyire tudják kihasználni a legújabb gyógyszereket?
Minden, a daganatellenes terápiákban szereplő gyógyszer rendelkezésünkre áll, a csak egyedi méltányosságban hozzáférhető gyógyszereket is megkapják a betegeink. Vesetumorok, májtumorok és egyes tüdőrák-altípusok kezelésében nem számítunk kijelölt centrumnak - az ilyen betegeket Szegedre vagy Deszkre irányítjuk.
Milyenek a sugárterápia lehetőségei?
Van egy korszerű, mindkét szokásos sugárminőség előállítására alkalmas gyorsítónk, egy kobaltágyúnk és egy terápia szimulátorunk. Naponta akár 8-10 beteg besugárzás-tervezése is megoldható, a kezelések két műszakban folynak. Egyedül "after loadingunk" (utántöltő, magas dózisteljesítményű közelbesugárzó berendezés) nincs, de kevés betegnél lenne rá szükség; őket Szegedre irányítjuk, ahol ugyanolyan gyorsan kapják meg a kezelést, mintha nálunk feküdnének.
Sebészeti beavatkozások közül mi az, ami helyben megvalósítható?
Nőgyógyászati, hasi, urológiai és emlősebészetünk van, emellett nemrég állt össze a fej-nyak sebészeti team. A nagyon nagy műtéteket - például urológiából - az adott terület specialistáihoz küldjük; mellkassebészet nincs Gyulán.
Milyen diagnosztikai háttérrel dolgoznak?
A hagyományos diagnosztika - labor, röntgen, CT, MR, izotóp - rendelkezésre áll, ezen kívül van kezelésre is alkalmas angiográf. A patológián immunhisztokémiai vizsgálatokat végeznek, de a molekuláris genetikai vizsgálatok többnyire Szegeden történnek.
Van valamilyen speciális kezelési, illetve diagnosztikai lehetőség?
A betegek számára térítésmentesen végzünk lokális hipertermiás kezeléseket. Ez olyankor lehet szükséges, ha például a beteg nem alkalmas citosztatikus kezelésre, de a sugárkezeléshez érzékenyíteni kell valamivel, vagy ha például van egy nagyon nagy tumor a medencében, és fokozni akarjuk a gyógyszeres kezelés hatását.
Kik döntenek a kezelésekről - hogyan működnek az onkoteamek?
Szerencsés helyzetben vagyunk, mert az osztályon van belgyógyász, onkológus, sugárterapeuta, bőrgyógyász, hematológus és aneszteziológus - ők mindig ott vannak az onkoteamen. Van egy "állandó sebészünk" is, aki attól függetlenül részt vesz a megbeszéléseken, hogy másik sebész kolléga is ott van-e. Képalkotó diagnoszta és patológus "on-line" elérhető. A társklinikusok közül az urológusok és a fej-nyak sebészeti team mindig jelen van, a nőgyógyászok általában nem vesznek részt az onkoteamen. A tüdőgyógyászokkal külön onkoteamet tartunk. A bőrgyógyászati esetekkel kapcsolatban folyamatos a konzultáció. Az onkoteameken az összes rezidens, "kis orvos" is ott van, egyrészt, hogy tanuljanak, másrészt ők a "friss szem", és néha hihetetlenül okos gondolataik vannak.
Mennyire tudják elkerülni a betegek várakoztatását?
A kúraszerű kezelések többségét - mind a kemoterápiát, mind a sugárterápiát - az onkoteam döntés utáni héten meg tudjuk kezdeni, az osztályra előjegyzetteknél 3-4 hét a várakozási idő. Az adminisztrációs szabályozás is behatárolja a lehetőségeket: vasárnap nem tudunk beteget elengedni, úgy kell kalkulálnunk, hogy hétfőn, vagy pénteken hagyja majd el az osztályt a páciens.
Napi szinten sajnos sokat kell várakozni, erre nem tudtunk jó megoldást kitalálni. A megyében a közlekedés például olyan, hogy reggel jön egy busz be, aztán egy vissza délután - hiába mondjuk, hogy valaki jöjjön 11 órára, ha 8:17-re ér be a busza... Gondolkodtunk olyan megoldáson, hogy délutáni rendelést is tartanánk, de ehhez a többi szakmának is elérhetőnek kellene lenni ugyanabban az időben, hogy legyen hova küldeni a beteget, ha szükséges - egyelőre ezt nem sikerült megoldani.
A környezetet hogy alakították ki?
A kórtermeink legtöbbje 4-6 ágyas, a folyosón lévő közös fürdőszobával és wc-vel. Van egy egyágyas elkülönítő szoba is, ehhez külön vizesblokk tartozik Minden szobába raktunk televíziót.
A pavilon nem onkológiának épült; olyan, amilyet örököltünk... Előrelépést jelent, hogy felépült a sugárterápiát és az onkológiát összekötő fedett folyosó, így minden egy épületben van. Elég kevés a tér, jó lenne egy társalgó, ahol a betegek kényelmesen kiülhetnek a látogatóikkal, illetve az orvosi szociális helyiségeink is elég szűkösek. Nagyon sok mindenre megoldást jelentene, ha erre az épületre még egy könnyűszerkezetes szintet rá lehetne húzni - statikailag ki is bírná, de elképzelhetetlenül sok pénzbe kerülne.
A kórház udvara védett park, jó időben ide kellemes kiülni.
Mennyire tartja fontosnak a betegek lelki kezelését?
Ez hihetetlenül fontos, ennél talán csak a rákbetegeket gyógyítók lelki kezelése lenne fontosabb - nagyon könnyű kiégni, és ez továbbsugárzik a betegre.
Egy részállású pszichológus rendel az osztályon, emellett a betegek kérésére a kórházi lelkész, esetleg plébános is hívható.
A végstádiumú betegek ellátását hogyan oldják meg?
Az osztályhoz tartozik, ugyanebben az épületben van egy hospice részleg, 15 ággyal. Magyarország első hospice-ai között voltunk, vidékiek között az első olyan, amelyik csak tb finanszírozásból működik. Itt a tartózkodási idő elvben 30 nap, amit lehet hosszabbítani. Az előjegyzési idő rövid szokott lenni - akinek az onkoteam döntésnél azt írtuk, hogy szükség esetén hospice-ba vesszük, akár egy nap alatt bekerülhet.
Mit szoktak mondani a kiegészítő, illetve alternatív rákkezelési szerekről-módszerekről?
Ebben nem vagyok kompetens, nincs időm-erőm arra, hogy elmélyedjek a témában. Amit a Magyar Rákellenes Liga vagy egyéb komoly betegszervezet elfogad, azt mi sem ellenezzük. Arra figyelünk, hogy amit a beteg szed, az ne menjen a hagyományos onkoterápia rovására.
Milyen fejlesztések történtek, illetve várhatók a közeljövőben?
Ezelőtt egy épületben voltunk a reumatológiai osztállyal, ők elköltöztek, így nagyobb lett a helyünk, és így építhettük egybe a sugárterápiát is az onkológiával.
Kialakítottunk egy új citosztatikum laboratóriumot, ami "C" tisztasági fokú, bemosakodós, külön raktáros, külön kiadós, vagyis megfelel a legújabb irányelveknek.
A sugárterápián új dozimetriai mérőcsomag van és előbb-utóbb a kobaltágyút le fogjuk cserélni, egy "kis" (csak egyféle sugárminőség kibocsátására alkalmas) gyorsítóra.
Klinikai onkológiában szeretnénk azt elérni, hogy több infúziós pumpánk legyen - ez a betegek számára nagy kényelem és könnyebbség lenne.
Még sok mindenre lenne szükségünk, ami egyelőre csak álom, de a mostani állapot is nagyon nagy előrelépés ahhoz képest, ami régen volt.
Tisztelt Olvasónk! Felhívjuk a figyelmét, hogy anyagaink tájékoztató és ismeretterjesztő jellegűek, így nem adhatnak választ minden olyan kérdésre, amely egy adott betegséggel vagy más témával kapcsolatban felmerülhet, és főképp nem pótolhatják az orvosokkal, gyógyszerészekkel vagy más egészségügyi szakemberekkel való személyes találkozást, beszélgetést és gondos kivizsgálást.