
Az Együtt a Daganatos Gyermekekért Alapítvány 2011-ben csúcsminőségű levegőfertőtlenítő berendezés vásárlásával segítette a Semmelweis Egyetem II. számú Tűzoltó utcai Gyermekklinika onkológiai és hematológiai osztályainak gyógyító munkáját. A levegőfertőtlenítő berendezés átadására december 19-én került sor a Semmelweis Egyetem II. számú Tűzoltó utcai Gyermekklinika Hematológiai Osztályán. Cikkünkben arról is beszámolunk, hogy mit tett még az alapítvány a leukémiás gyermekekért a tavalyi év utolsó hónapjában.
A daganatos, leukémiás megbetegedésben szenvedő gyermekek gyógyításában kiemelkedően fontos a kórházi osztályokon a tiszta levegő biztosítása. A gyermekek immunrendszere a kezelések következtében gyakran nagyon legyengül: ilyenkor a legegyszerűbb fertőzések ellen sem tudnak védekezni a gyermekek, és egy egyszerű nátha is komoly veszélyt jelent rájuk. Különösen az őszi-téli időszakban, az influenzaszezon idején nagyon fontos az osztályokon a tiszta levegő biztosítása, hiszen a cseppfertőzéssel terjedő betegségeket a látogatók véletlenül is felhozhatják az osztályra.
A levegőfertőtlenítő készülék a mechanikus levegőszűrés után UV-C sugárzással teszi mikrobiológiailag tisztává a levegőt. Mindenfajta levegőben előforduló mikroorganizmust elpusztít, azokat a baktériumokat is, amelyek a különféle tisztítószerekre már rezisztensek. A készülék eltávolítja a levegőből port és a polleneket, megsemmisíti az allergéneket és a mikroorganizmusokat, ezzel is segíti a kis betegek gyógyulását - írja az alapítvány sajtóanyaga.
Egyedülálló víziterápiás rehabilitációs lehetőség a daganatos gyermekek részére Kiskőrösön
Szintén decemberi esemény, hogy az Együtt a Daganatos Gyermekekért Alapítvány kiskőrösi Rehabilitációs Központja új részleggel bővült. A daganatos, leukémiás megbetegedésben szenvedő gyermekek hazánkban elsőként itt kaptak lehetőséget az úgynevezett víziterápiára.
A víziterápiás részleg 2011. december 9-én, ünnepélyes keretek között került átadásra az Együtt a Daganatos Gyermekekért Alapítvány Rehabilitációs Központjában, Kiskőrösön, a Mező utca 16-os szám alatt. A rendezvényen jelen volt dr. Kovács Gábor, a Magyar Gyermekonkológusok és Gyermekhematológusok Társaságának titkára, a SE. II. számú Tűzoltó utcai Klinika Hematológiai Osztályának vezetője, Domonyi László, Kiskőrös polgármestere, Bátonyi Nóra, a központot támogató Penny Market és Kránicz Patrik, a Bramac Kft. képviselője.
A magyar gyermekonkológiában egyedülálló kezdeményezésről van szó, amely régóta meglévő hiányt pótol. A daganatos, leukémiás megbetegedésben szenvedő gyermekek immunrendszere a kórházi kezelések alatt jelentősen legyengül, ezért sokszor évekig nem mehetnek fürdőbe, strandra, hiszen a vizes közegben fokozott a fertőzésveszély, melynek nem szabad kitenni ezeket a gyermekeket. Kiskőrösön az Együtt a Daganatos Gyermekekért Alapítvány Rehabilitációs Központjában egy speciális víziterápiás részleg épült, amely a legmodernebb szűrőrendszer segítségével gondoskodik a víz tisztán tartásáról.
A kiskőrösi víziterápiás részleg kizárólag a daganatos, leukémiás gyermekeknek épült. Kiemelkedően fontos, hogy a gyermekek a kiskőrösi rehabilitációs medencében vízi terápiában részesülhetnek: a víziterápiás részleg átadásával megnyílt a lehetőség arra, hogy a beteg gyermekek a számukra megfelelő higiénés körülmények között hasznosíthassák a víz gyógyító hatását. Különösen fontos a terápia az agydaganatos és csontdaganatos gyermekek rehabilitációjában. A víz felhajtóerejét használva különösen hatékonyan lehet segíteni azoknak a gyermekeknek a felépülését, akik végtagi műtéteken estek át. Ezenkívül természetesen fontos, hogy a gyerekek a fürdés örömeit is élvezhetik.
Daganatos gyermekek látogatták meg az igazi Mikulást a finnországi Rovaniemiben
Decemberben az alapítvány egy harmadik programot is szervezett: 2011. december 1. és 4. között ötödik alkalommal került sor a finnországi mikuláslátogató kirándulásra, melyen több mint 25 daganatos, leukémiás megbetegedésből felépült gyermekek vehetett részt.
Finnországi tartózkodásuk alatt a gyermekek ellátogattak Mikulásfalvára. Személyesen találkoztak a Mikulással, postahivatalából pedig levelet és képeslapot küldhettek. A közel 40 üzletben apróságok, szuvenírek vásárlására is volt lehetőségük. Ezután meglátogatták a Mikulás barlangját is, ahol kijárták a manóiskolát, felültek a mesevasútra, felfedezték a jégbarlangot, megnézték a Mikulás játékkészítő automatáját, majd busszal elutaztak a világ legészakibb fekvésű állatkertjébe, a Ranua Vadasparkba. Itt sétálva vehették szemügyre a sarkköri állatokat (jegesmedve, rénszarvas, hóbagoly, sarki róka, jávorszarvas), és megnézhették, hogyan élnek ezek az állatok saját, természetes környezetükben.
Az Arktikum múzeumban (amely Rovaniemi legérdekesebb, félig föld alá épített modern üvegcsodája) azt is megtudhatták a gyerekek, hogy hogyan élnek északon az emberek: megismerkedtek az itteniek kultúrájával, megismerték a sarkvidék élővilágát, vakamint a sámi nép mindennapjait.
Tisztelt Olvasónk! Felhívjuk a figyelmét, hogy anyagaink tájékoztató és ismeretterjesztő jellegűek, így nem adhatnak választ minden olyan kérdésre, amely egy adott betegséggel vagy más témával kapcsolatban felmerülhet, és főképp nem pótolhatják az orvosokkal, gyógyszerészekkel vagy más egészségügyi szakemberekkel való személyes találkozást, beszélgetést és gondos kivizsgálást.