A protonnyalábbal történő sugárterápia alkalmazása emlődaganat esetén

Daganatok.hu 2022. július 12.
Megosztás:

A sugárzás hatékony terápiás módszer az emlőrák kezelésében. Gyakran alkalmazzák műtéttel kombinálva, sebészileg nem kezelhető melldaganat esetében, valamint a korábbi betegség területeinek újbóli kezelésére is. Ennek egyik újabb módszere a protonnyalábbal történő sugárterápia, melynek alkalmazásával számos mellrákkal diagnosztizált beteg kilátásai jelentősen javultak az elmúlt években.

A sugárterápia nagy energiájú röntgensugárzás vagy részecskék segítségével elpusztítja a rákos sejteket. Az emlődaganatok esetében a posztoperatív terápia leggyakoribb módja annak érdekében, hogy megakadályozzák a daganat kiújulását a kezelt területen.

Melyek a sugárterápia típusai?

Az onkoradiológus szakorvosok leggyakrabban a foton alapú külső sugaras sugárzás egyik típusát alkalmazzák, az úgynevezett háromdimenziós (3D) konformális sugárterápiát. Ehhez a technikához képalkotó szkenneléseket használnak a sugárzási célpont pontos alakjának és méretének háromdimenziós modelljének létrehozására. Ezután több sugárnyaláb irányul a célterületre, megkímélve a közeli egészséges szöveteket.

Egyes esetekben más technikák, például intenzitás modulált sugárterápia (IMRT) is alkalmazhatók, melyek jelentős mértékben javítják a sugárelosztást a daganatban és a környező egészséges szövetekben. Az IMRT célzott sugárdózisokat juttat a daganat helyére, úgy mintázva, hogy a sugárnyalábok intenzitásának módosítása révén illeszkedjen a daganat alakjához. A fotonok fizikai tulajdonságai azonban az innovatív módszerek alkalmazása esetén sem változnak, vagyis az egészséges szövetek nem teljes mértékben védettek a sugárzás okozta károsodás ellen.

A röntgensugarakat használó fotonterápiával ellentétben, amely nem áll meg, amikor áthalad a testen, a protonterápiás nyalábok mélysége pontosabban szabályozható. Az intenzitás modulált protonterápia (IMPT) alkalmazásával azonban lehetőség nyílik a daganat közelében lévő létfontosságú szervek károsodásának megelőzésére. A protonterápia további előnye, hogy kihasználja azt, ahogyan a protonok sugárdózist "raknak le" a célterületen, miközben áthaladnak a testen. Amint a protonok megállnak, energiájuk 70-80 %-a lerakódik a célponton belül, és a daganaton túl, a környező szövetekbe nem történik adagbevitel. Éppen ezért a daganat mögötti, a részecskék mozgásának irányában lévő szövetek - a hagyományos sugárkezeléssel szemben - teljes mértékben védve vannak.

A protonnyalábbal történő sugárterápia a mellrák kezelésére

A protonterápia előnyös lehet az emlőrákos betegek esetében is, különösen azok számára, akiknél a belső emlőnyirokcsomók kezelését igénylő rákos megbetegedésben szenvednek. A szívhez való közelségük miatt ezeknek a nyirokcsomóknak a fotonterápia helyett protonterápiával történő kezelése jelentősen csökkentheti a szív sugárterhelését, potenciálisan csökkentve a későbbi szívbetegségek kockázatát.

A kezelés tervezése során számítógépes tomográfia (CT) szimuláció segítségével az onkoradiológus a pácienst a sugárkezeléshez ideális pozícióba tudja helyezni. Ez azt is lehetővé teszi a szakorvos számára, hogy a sugárdózist egyenletes oszlassa el az emlőn és más célterületeken, biztosítva a protonnyalábok megfelelő bejutást ezekre a területekre, miközben minimalizálja a mellékhatásokat.

A páciens anatómiájától függően hanyatt (arccal lefelé) vagy hanyatt fekve (arccal felfelé) kezelhető. Egyes esetekben a hason fekvő pozíció javíthatja a sugárdózis egyenletességét, valamint megvédheti a beteg szívét és tüdejét. Amennyiben szükséges, specifikus légzés-visszatartási technikákat javasolnak a fekvő helyzetben kezelt bal oldali emlőrákos betegek számára. Ezekről a technikákról ismert, hogy védik a szívet a sugárzás során.

Forrás: https://clinicalconnection.hopkinsmedicine.org/news/proton-therapy-faqs-for-breast-cancer

Oncompass Medicine Precíziós Onkológiai Program

Az Oncompass Medicine molekuláris diagnosztikai laboratóriuma és információs központja a molekuláris diagnosztika legfrissebb eredményeit és módszereit alkalmazva igyekszik megtalálni a daganatos betegségben szenvedők számára az adott időpontban legmegfelelőbb kezelési lehetőségeket.

Miben tudunk segíteni?

A Precíziós Onkológiai Programunkban a személyre szabott onkológiai ellátás lehetőségeit mutatjuk be a daganatos betegek számára.

Minden daganatos megbetegedés genetikai eredetű, és számos, a daganatot okozó génhiba esetében már személyre szabott onkológiai kezelés adható. A molekuláris diagnosztika a daganatos betegség okát tárja fel, az azonosított génhibák alapján egy speciális onkológiai szoftver segítségével meghatározzuk a daganat támadáspontját (molekuláris célpont) és a célponttal összefüggésbe hozható személyre szabott gyógyszereket. A személyre szabott onkológiai ellátáshoz több feltételnek kell megfelelnie, ennek felméréséhez kérjen időpontot személyes konzultációra!

A személyre szabott kezelési terv minden olyan daganattípusban felállítható, amelyben az azonosított génhibáknak megfelelő kezelés elérhető.

Virtuális Molekuláris Tumor Board

A VMTB szolgáltatás keretében az Oncompass Medicine egyedülálló módon kezelőorvosok és onkoteamek számára biztosít szakmai támogatást annak érdekében, hogy betegeiknek a nemzetközi ajánlásoknak megfelelő, legkorszerűbb precíziós onkológiai ellátást nyújthassák.

Az Oncompass Precíziós Onkológiai Program keretében igénybe vehető szolgáltatás során rugalmasan igazodunk a klinikusi igényekhez, a hét bármely napján, különböző időpontokban biztosítunk lehetőséget az esetek megbeszélésére, amely az adatvédelmi előírásoknak megfelelően, biztonságos online platformon történik.

(hirdetés)

Tisztelt Olvasónk! Felhívjuk a figyelmét, hogy anyagaink tájékoztató és ismeretterjesztő jellegűek, így nem adhatnak választ minden olyan kérdésre, amely egy adott betegséggel vagy más témával kapcsolatban felmerülhet, és főképp nem pótolhatják az orvosokkal, gyógyszerészekkel vagy más egészségügyi szakemberekkel való személyes találkozást, beszélgetést és gondos kivizsgálást.