Sebészi kezelés

Megosztás:

A sebészi megoldás még ma is a legfontosabb és leggyakrabban alkalmazott, és gyakran egyedül is gyógyuláshoz vezető módszer, számos rákféleség esetében. Ha a daganat még nem terjedt rá más szervekre és nem adott áttétet, és olyan szervben, testrészben foglal helyet, amely sebészi eltávolításra hozzáférhető, ma is a sebészi megoldás a gyógyulás legjobb esélyét ígérő és ezért a leggyakrabban alkalmazott kezelésmód. A daganatsebészet az utóbbi években a sebészet speciális szakágává vált, melynek hazánkban is kiváló művelői dolgoznak.

A műtét során a sebész nem csak a látható rákos szövetet távolítja el, hanem azzal együtt a környező ép szövetben vezetett metszéssel bizonyos mennyiségű épnek tűnő szövetet is mindig eltávolít, mert tapasztalat szerint gyakran előfordul, hogy már ott is jelen vannak szabad szemmel még nem látható mennyiségben daganatsejtek, melyek később kiújulás (recidiva) forrását képezhetnék. Nem ritkán már a műtét közben mikroszkóposan megvizsgálják a kimetszett szövetek szélét, s ha ott ráksejteket találnak, akkor a sebész kiterjeszti a műtétet.

Számos rákféleség esetében rutineljárás az is, hogy a rákos szövet, szerv, szervrészlet eltávolításán kívül az adott szerv környékén lévő (regionális) nyirokcsomókat is eltávolítják, mivel ismert, hogy a daganat terjedésének esetleges megindulása esetén legelőször azokban mutatkoznak daganatsejtek vagy áttétek.

A sebészi beavatkozások és különösen a daganatsebészet sokkal biztonságosabb napjainkban, mint akár 1-2 évtizeddel ezelőtt volt. Ezt több tényező segítette elő: többek között az, hogy napjainkban az antibiotikumok széles skálája áll rendelkezésre az esetleg fellépő fertőzések kontrollálására. A műtét során jelentősebb vérmennyiséget vesztett beteg talpra állítását vérátömlesztések (transzfúziók) is segítik. Az érzéstelenítés, altatás is lényegesen biztonságosabb, hosszabb ideig alkalmazható mint korábban, ami kiterjedtebb, bonyolultabb, időigényesebb sebészi beavatkozások elvégzését is lehetővé teszi.

A sebészetnek a daganatok kezelésének minden fázisában jelentős szerepe van, még olyankor is, amikor a ráksejtek messze túlterjedtek a rák kiindulási helyén. Ilyenkor sebészi beavatkozással csökkenthető a szervezetben a rákos szövet mennyisége, ezáltal megnövelhető más terápiás eljárások hatékonysága. Előrehaladott stádiumban lévő daganatos betegek kezelésében a tehermentesítő sebészi beavatkozásnak jelentős szerepe lehet. Olykor még gyógyíthatatlannak ítélt rákos betegnél is rendkívül eredményes lehet a sebészi beavatkozás, a beteg szenvedésének csökkentésében, leromlásának megakadályozásában (ún. palliatív sebészi beavatkozás).

A műtét egy kombinált kezelés részét is képezheti, mikor sebészi beavatkozást követően vagy azt megelőzően a beteget sugárkezelésben vagy kemoterápiás kezelésben, esetenként pedig mindkettőben részesítik. A sugárterápiát általában műtét utáni (ún. posztoperatív) beavatkozásként alkalmazzák, mert tapasztalat szerint a helyi kiújulások kialakulását általában csökkenti. Esetenként műtét előtti besugárzást alkalmaznak, hogy csökkentsék a daganat méretét, és ezáltal operálhatóvá tehessék. A kemoterápiás és/vagy immunterápiás kezelést rendszerint műtét után alkalmazzák, mert a tapasztalat szerint számos daganatféleség esetében egyértelműen javítja a túlélési eredményeket. Esetenként műtét előtt végzett kemoterápia is alkalmazásra kerül, mivel az csökkentheti a daganat nagyságát, megkönnyítve így annak helyi sebészi kezelését.

Oncompass Medicine Precíziós Onkológiai Program

Az Oncompass Medicine molekuláris diagnosztikai laboratóriuma és információs központja a molekuláris diagnosztika legfrissebb eredményeit és módszereit alkalmazva igyekszik megtalálni a daganatos betegségben szenvedők számára az adott időpontban legmegfelelőbb kezelési lehetőségeket.

Miben tudunk segíteni?

A Precíziós Onkológiai Programunkban a személyre szabott onkológiai ellátás lehetőségeit mutatjuk be a daganatos betegek számára.

Minden daganatos megbetegedés genetikai eredetű, és számos, a daganatot okozó génhiba esetében már személyre szabott onkológiai kezelés adható. A molekuláris diagnosztika a daganatos betegség okát tárja fel, az azonosított génhibák alapján egy speciális onkológiai szoftver segítségével meghatározzuk a daganat támadáspontját (molekuláris célpont) és a célponttal összefüggésbe hozható személyre szabott gyógyszereket. A személyre szabott onkológiai ellátáshoz több feltételnek kell megfelelnie, ennek felméréséhez kérjen időpontot személyes konzultációra!

A személyre szabott kezelési terv minden olyan daganattípusban felállítható, amelyben az azonosított génhibáknak megfelelő kezelés elérhető.

Virtuális Molekuláris Tumor Board

A VMTB szolgáltatás keretében az Oncompass Medicine egyedülálló módon kezelőorvosok és onkoteamek számára biztosít szakmai támogatást annak érdekében, hogy betegeiknek a nemzetközi ajánlásoknak megfelelő, legkorszerűbb precíziós onkológiai ellátást nyújthassák.

Az Oncompass Precíziós Onkológiai Program keretében igénybe vehető szolgáltatás során rugalmasan igazodunk a klinikusi igényekhez, a hét bármely napján, különböző időpontokban biztosítunk lehetőséget az esetek megbeszélésére, amely az adatvédelmi előírásoknak megfelelően, biztonságos online platformon történik.

(hirdetés)

Tisztelt Olvasónk! Felhívjuk a figyelmét, hogy anyagaink tájékoztató és ismeretterjesztő jellegűek, így nem adhatnak választ minden olyan kérdésre, amely egy adott betegséggel vagy más témával kapcsolatban felmerülhet, és főképp nem pótolhatják az orvosokkal, gyógyszerészekkel vagy más egészségügyi szakemberekkel való személyes találkozást, beszélgetést és gondos kivizsgálást.