A méhnyak citológiai vizsgálatának eredménye alapvetően háromféle lehet.
Méhnyakrák hírek:
Forradalmi újdonság a méhnyakrákszűrésben
A fiúknak is ingyenessé válik a HPV oltás
Európai szintű orvosszakmai elismerést kapott a Mályvavirág Alapítvány
Vizeletteszttel is kiszűrhető lesz a HPV
A fiúkra is kiterjesztenék a HPV elleni védőoltást
Háttéranyagok:
1. Az első lehetőség, hogy a citológiai vizsgálat kóros sejtek jelenlétét mutatja ki, de bizonytalan, hogy ez rákmegelőző állapot, vagy egyéb gyulladásos folyamat jele. Ebben az esetben HPV-tesztet végeznek. Amennyiben ez pozitív (vagyis a vírus jelen van), akkor rákmegelőző enyhe elváltozásról van szó. Ebben az esetben 6 hónap múlva meg kell ismételni a citológiai vizsgálatot.
2. A második lehetőség, hogy a citológiai vizsgálat első alkalommal (vagy az első pontban említett megismételt vizsgálat alkalmával) biztosan kimutatja az enyhe rákmegelőző állapotot.
3.A harmadik lehetőség, hogy a citológiai vizsgálat biztosan kimutatja a súlyos rákmegelőző állapotot.
Amennyiben a rákmegelőző állapotot biztosan sikerül megállapítani, és a kolposzkópiás vizsgálat is igazolja, elvégzik a konizációt (lásd korábban). A műtét után 6-8 héttel újabb citológiai vizsgálatot és HPV-tesztet végeznek, hogy megállapítsák, teljes volt-e a kóros szövetek eltávolítása. Az eredmény szempontjából három alapvető eset fordulhat elő.
1. Ha a citológiai eredmény pozitív, akkor a konizációt kiterjesztik.
2. Ha a citológia és a HPV-teszt is negatív, a páciens gyógyultnak tekinthető, és visszatérhet a normális szűrőprogramhoz. Tapasztalat szerint az ilyen pácienseknek 5-8 évig nem lesz újra méhnyakrákja, még új HPV-fertőzés esetén sem (például a partnertől visszakaphatja a vírust). Ez azonban nem jelent garanciát, így a normális szűrőprogramot folytatni kell.
3. Ha a citológiai eredmény negatív, de a HPV-teszt pozitív, akkor tapasztalat szerint kb. 40 hónap kell a vírusnak ahhoz, hogy újra kóros folyamatokat indítson el. Az ilyen páciensnek szigorúan be kell tartani az évenkénti citológiai vizsgálatot, s kóros sejtek megjelenése esetén újból műtétet végeznek (ún. rekonizáció).
Tisztelt Olvasónk! Felhívjuk a figyelmét, hogy anyagaink tájékoztató és ismeretterjesztő jellegűek, így nem adhatnak választ minden olyan kérdésre, amely egy adott betegséggel vagy más témával kapcsolatban felmerülhet, és főképp nem pótolhatják az orvosokkal, gyógyszerészekkel vagy más egészségügyi szakemberekkel való személyes találkozást, beszélgetést és gondos kivizsgálást.